вологість:
тиск:
вітер:
Як Захід має реагувати на “Орешник” Путіна — думки експертів і глядачів FREEДОМ
Кремлівський диктатор Володимир Путін два дні поспіль по телебаченню хвалився розробками російських ракет і погрожував Заходу. Слідом за визнанням, що по українському місту Дніпро вдарила балістична ракета середньої дальності Путін почав твердити, що таких ракет у Росії нібито багато і їх продовжать випробовувати.
Україна закликала світ відреагувати жорстко і лаконічно на такі випади Москви. В українському Міністерстві закордонних справ (МЗС) ретельно задокументували звернення російського диктатора, в якому він хизувався “Орешником”. Це та інші публічні зізнання Путіна будуть використані в судах для притягнення його та інших російських злочинців до відповідальності за розв’язану ними війну.
“Кедр”, “Орешник” чи “Рубеж”?
Ракетного удару по Дніпру 21 листопада російські окупанти завдали зі складу ракетного комплексу “Кедр”, заявили в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України.
“Підлітний час цієї російської ракети з моменту запуску в Астраханській області до потрапляння в Дніпро становив 15 хвилин. На ракеті було встановлено шість бойових частин: кожна — оснащена шістьма суббоєприпасами. Швидкість на кінцевій ділянці траєкторії — понад 11 махів”, — ідеться в повідомленні Головного управління розвідки України.
Спочатку експерти припускали, що йдеться про ракету “Рубеж”. Пізніше кремлівський диктатор у своїй заяві зазначив, що це нібито була експериментальна гіперзвукова ракета “Орешник”. Однак вона дійсно розроблена на основі моделі міжконтинентальної балістичної ракети “Рубеж”.
“США були попередньо повідомлені незадовго до запуску через канали зменшення ризику ядерних конфліктів”, — сказала представниця Пентагону Сабріна Сінгх.
Кремль наполягає, що це ракета середньої дальності, тому Москва нібито не зобов’язана була попереджати про пуски. Але все ж Росія відправила США “повідомлення в автоматичному режимі” по лінії центру зі зменшення ядерної небезпеки.
У Росії, станом на жовтень, могли створити два дослідні зразки нової балістичної ракети, якою напередодні атакували Україну. Про серійне виробництво поки що не йдеться, запевняє керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) Кирило Буданов .
“Орешник” — це назва науково-дослідної роботи, просто її шифр. Сама система, з якої запускали ракету, називається “Кедр”. Це експериментальна система з балістичною ракетою середньої дальності, яка є носієм ядерної зброї. Те, що вони використовували її в без’ядерному варіанті, — це попередження від них про те, що вони зовсім збожеволіли”, — заявив Буданов.
Керівник ГУР МОУ поінформував, що наразі експертиза встановлює, яка саме “начинка” була в ракеті.
“Ракета експериментальна. Ми точно знали, що до жовтня мали зробити два дослідні зразки. Можливо, зробили трохи більше, але, повірте, це — дослідний зразок, це ще не серійний виріб” , — підкреслив Кирило Буданов.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи атаку, наголосив, що Росія застосувала нові ракети через страх ураження.
“Наш божевільний сусід укотре показав, який він насправді і як він зневажає і гідність, і свободу, і взагалі життя людини. І як він боїться. Боїться настільки, що застосовує нові ракети. Очевидно, що Путін використовує Україну як полігон. Очевидно, що Путін боїться, коли поруч із ним просто є нормальне життя. Коли в людей є гідність. Коли країна просто хоче бути і має право бути незалежною. Путін робить усе що завгодно, тільки б не дозволити сусідові вирватися з його рук”, — заявив глава Української держави.
Варто зазначити, що у відповідь на рішення США дозволити Україні завдавати ударів далекобійною зброєю по території Росії, Путін підписав указ про зміну ядерної доктрини. Тепер підставою для застосування ядерного удару може стати агресія з боку будь-якої неядерної держави за підтримки ядерної. Експерти впевнені, що Путін не буде використовувати ядерну зброю, однак удар по Дніпру і попередження Москви про можливі нові удари явно свідчать про підвищення ставок.
Думки глядачів FREEДОМ
Російський удар балістикою — дуже гучний сигнал усьому світу. Як має реагувати Захід на “Орешник” Путіна? Таке запитання телеканал поставив своїм глядачам. Найцікавіші та найдискусійніші відповіді були зачитані в прямому ефірі:
- “Захід повинен допомогти Україні відтворити ядерну зброю. Дуже швидко допомогти”;
- “Захід, якщо не боягуз, то зобов’язаний збивати над Україною рашистські ракети! Як це робили США та Англія над Ізраїлем. І перестати торгувати з РФ! Забезпечити Україну “Томагавками”. А в РФ завалити за допомогою кібервійни функціонування всього чого тільки можна. А Путіна постаратися ліквідувати”;
- “Поки Путін буде за кермом РФ, ніякого майбутнього для цієї країни не буде. Він лише руйнує країну і вбиває свій народ”;
-
“Захід повинен у відповідь посіяти в РФ хаос і паніку, щоб так обрушити весь фронт і тил! Тоді й війна закінчиться. А саме:
1. Провести потужні інформаційні удари по РФ — бити правдою по брехні Путіна і його дезінформації.
2. Знести всю комунікаційну систему РФ.
3. Заарештувати всі транспортні судна РФ, у всьому світі і всі фірми пов’язані з РФ.
4. Все майно цих фірм передати Україні як трофеї.
5. Прийняти нарешті закон, який зобов’яже всіх прихильників РФ терміново покинути ЄС”; - “В України має бути своя ядерна бомба і тоді Путін ніколи не наважиться застосувати “орешники”, “кокошники” та інше по Україні, бо знатиме, що буде у відповідь”.
- “Захід повинен озброїти Україну до зубів і сказати Путіну, якщо ти будеш продовжувати геноцид українського народу, то горітиме Москва, а разом з нею ти і твоя банда”.
Думки експертів
Про те, як Заходу слід відповісти на російські “ігри” з ракетами середньої дальності і що буде, якщо реакції не буде, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:
- Володимир Фесенко , політолог;
- Євген Дикий , екскомандир взводу батальйону “Айдар”;
- Богдан Долінце , експерт з питань розвитку авіаційного ринку.
- Олександр Коваленко , військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
- Костянтин Криволап , авіаційний експерт.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Путін лякає Захід і відразу ж робить крок назад
— Захід у більшості випадків майже весь час нинішньої великої війни діє у відповідь. Не на випередження, як треба було б діяти, зміцнюючи, посилюючи Україну і посилюючи тиск на Путіна, а тільки у відповідь. Це, на мій погляд, не найефективніша стратегія.
Але вперше обмеження щодо використання західної зброї на території Російської Федерації зняли ще на початку літа. А чому? Тому що Росія почала наступ на півночі Харківської області. Україна повинна бити по найближчих тилах.
Потім Росія почала тиснути на країни Заходу інформаційно. І на Байдена особисто, і на інших західних лідерів. Їх стали лякати ядерною війною, Росія змінила ядерну доктрину. Щоправда, у мене таке відчуття, що вони більше Китай налякали, ніж Захід. Тому що в Китаї дуже стурбовані ескалацією ядерних загроз.
Коли нова червона лінія була порушена Росією і в Курській області з’явилися північнокорейські війська, Заходу треба було відповідати насамперед США, інакше були б украй негативні наслідки.
Захід показав силу через зняття обмежень для ударів по території Російської Федерації. Ну і Путіну у відповідь теж треба показати, що він не боїться. Але він показав не тільки силу, а й страх. Налякав і зробив крок назад.
Чому Путін заявив, що це не міжконтинентальна політична ракета “Рубеж”, а ракета середньої дальності “Орешник”. Чому Путін зробив таку заяву? Насправді він подав сигнал США, що не хоче порушувати договір про обмеження щодо ракет середньої і малої дальності.
Тож Путін демонструє свою зброю, лякає там ризиками можливої ядерної атаки, але водночас показує, що готовий домовлятися — “Я не всі правила порушую, а тільки деякі”. Це стиль Путіна. А Захід у відповідь повинен показувати силу і рішучість, як у випадку з дозволом бити по території Російської Федерації.
ЄВГЕН ДИКИЙ: До кінця грудня ми дізнаємося реакцію Заходу на черговий шантаж Путіна
— Дуже великою проблемою і для всього світу, і для самого Заходу, і для нас є те, що дуже тривалий час Захід вівся на шантаж Кремля. Я б навіть уточнив — не просто ядерний шантаж, а ядерний блеф, і це дуже важливе уточнення. Але загалом ні в кого практично немає сумнівів у тому, що в разі ядерної війни від Росії не те, що залишаться “ріжки та ніжки”. Її просто не буде. І ні в кого немає сумнівів, що в самій Росії це розуміють.
І навіть якщо раптом це розуміння забув Путін, що сумнівно, то його від кабінету до пускової установки ядерної ракети — далеко. Усі хочуть жити. Тобто в реальному житті всі розуміють, що ніхто червону кнопку не натисне. Навіть якщо її спробують натиснути, далеко не факт, що щось кудись полетить.
Саме через ірраціональний страх країни Заходу нам дуже жорстко зв’язували руки. І тільки зовсім недавно, поступово цей страх почав спадати і над ним почало нарешті переважати розуміння, що з Росією можна тільки силою. А поки її шантажу бояться, вона завжди буде перемагати.
Це розуміння тільки почало приходити до західних лідерів і то ще не до всіх. Байден за 2 місяці до кінця своєї каденції нарешті це усвідомив і зрозумів, а Шольц, наприклад, досі це не усвідомив і не зрозумів. Для нього досі цей ірраціональний страх набагато важливіший.
Путін весь цей час блефував дуже успішно. Коли блеф перестав працювати, почалася істерика. Щойно Україні дозволили удари в глибину Росії західною зброєю, у Кремлі почалася паніка. Москва почала гарячково шукати, а як їй повернути Захід у комфортний для Росії стан. Стан постійного ядерного страху.
Подивимося, чи піде Захід на те, щоб не просто не злякатися, а навпаки різко збільшити допомогу Україні і дати щось ще, чого раніше не давали. Я думаю, що ми це дізнаємося протягом найближчої пари тижнів. На Заході такі рішення ухвалюються в тривалих обговореннях.
БОГДАН ДОЛІНЦЕ: У США є комплекс, який допоможе боротися російською балістикою
— Якщо говорити про протидію таким ракетам, то насправді Захід має цілу низку комплексів для боротьби з міжконтинентальними балістичними ракетами.
Насамперед, це американський комплекс THAAD, який має якраз дальність виявлення від 1 000 і більше км, і протиракети пускової установки, що збиває такі ворожі ракети на відстані до 200 км за дальністю та до 150-200 км за висотою, тому що такі ракети необхідно знищувати ще в нижньому космічному просторі до того, як відбудеться поділ головної частини ракети на окремі боєголовки.
Знищення цієї ракети в ближньому космічному просторі є максимально оптимальним. Ракету “Ярс” та її аналог може збити комплекс THAAD. Той самий ізраїльський комплекс “Праща Давида” здатен досить ефективно протидіяти таким видам озброєнь.
Російська Федерація має всіх типів ракет наземного базування близько 500 одиниць. Використання такого виду озброєння в нинішніх умовах і так, як це було зроблено, це, швидше за все, політичний акт. Тому що з точки зору тактичного, економічного або стратегічного значень воно ніякого навантаження не несе.
Найадекватніша відповідь США в даному випадку — це передача Україні 2-3 комплексів THAAD, які були б здатні закрити одразу центральну і західну частини України від таких типів ракет.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: По Дніпру прилетіла “болванка” і все ж Росія може продовжити такі удари
— Гранично слабкий військово-промисловий комплекс РФ здатний раз на рік випускати версію ракети “Сармат” для проведення випробувань.
Саме для випробувальних пусків, а не повноцінні ракети. Це ж стосується будь-якої іншої міжконтинентальної балістичної ракети. У них вкрай обмежені можливості, зокрема й завдяки санкціям.
Те, що Путін розповідає історії про повне імпортозаміщення… Ні, я не виключаю повного імпортозаміщення, якщо “Орешник” — це розконсервований РСД-10 “Піонер” радянського виробництва, радянська міжконтинентальна балістична ракета.
Тоді, звісно, у них буде повне імпортозаміщення, оскільки всі ці ракети беруться зі складів, і їх не потрібно виробляти.
Однак, якщо необхідно їх виробляти, то ніякого імпортозаміщення бути не може.
Те, що “прилетіло” по Дніпру — це “болванка”. Це було навіть не наповнення конвенційного типу вибуховими речовинами в бойовій частині, оскільки такі ракети як “Рубеж”, “Піонер” та інші просто не мають конвенційної бойової частини. У них є або ядерне наповнення, або ніяке.
У даному випадку це був приклад “ніякого”, тобто просто гола “болванка “ , і результат відповідний. Тому подальший крок — тільки застосування ядерного боєзаряду. Однак Росія не піде на використання ядерної зброї в конвенційній війні.
Навіть такі країни, як Китай, цуратимуться вести будь-які відносини з Росією, оскільки для Пекіна застосування ядерної зброї — це максимально болюча тема. Можна говорити про що завгодно, але тільки не про ядерну зброю. Це стосується багатьох країн, які входять до Ядерного клубу. Росія розуміє, що у відповідь на це вона опиниться не просто на самоті, але справді може на собі випробувати зовсім іншу форму дії міжнародної коаліції, а не тільки у форматі військово-технічної підтримки України.
Вони можуть продовжити закидати нас “болванками” і міжконтинентальними балістичними ракетами для залякування, а також демонструвати свою “велич” і “могутність” перед внутрішнім, так званим глибинним народом, — так.
КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: З військової точки зору удар по Дніпру став абсурдом
— Ми вдарили по території РФ лише невеликою кількістю ATACMS і Storm Shadow, а він скинув на нашу територію вже десятки тонн КАБів, і він вважає, що це все добре, це нормально. А тут ми тільки буквально там трохи підкинули і вже все, істерика почалася.
Появі ракети РС-26 “Рубеж” передувало створення інших російських ракет цього ж класу — “Піонер”, “Тополь” і “Ярс”.
На базі “Ярса” Інститут теплотехніки, який завжди займався цими міжконтинентальними балістичними ракетами на тактичних комплексах, випустив РС-26 “Рубеж”. І передбачалося, що цей комплекс міжконтинентальної балістичної ракети до 6000 км має існувати разом із космічним блейдером, який літає на гіперзвуку, літає високо і там ще до них може приєднатися і “Кинджал”, і “Циркон”.
Але 2018 року вони трошки порахували гроші, дійшли висновку, що економічніше з військової точки зору вкладатися в ракети типу “Кинджал”, типу “Іскандер” як крилаті, так і балістичні, “Калібри”, Х-101.
З військового погляду такий удар — повний абсурд… Але з політичного погляду він осмислений, тому що формує таке емоційне середовище, впливає на наше сприйняття. Дивіться, який я страшний, жахливий, я б’ю ракетами в 50 тонн, а що буде, якщо я туди ще ядерну бомбу причеплю…
Новини рубріки
Рютте зустрівся з Трампом у Флориді
23 листопада 2024 р. 14:02