За останні 30 років європейські країни втратили значну частину свого військового потенціалу, — експерт

23 листопада 2024 р. 18:13

23 листопада 2024 р. 18:13


За останні три десятиліття оборонно-промисловий комплекс (ОПК) і армії європейських країн зазнали серйозної деградації. Це стало очевидним після низки ревізій військової техніки, яка, як показали перевірки, перебувала в незадовільному стані, у низці випадків через недофінансування. Про це сьогодні, 23 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів керівник програм безпеки Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Павло Лакійчук.

“Коли ми дивимося на папірці — слинки течуть. Насправді у європейців не все так оптимістично: за останні 30 років “партнерства” (програма НАТО “Партнерство заради миру”, — прим.) серйозно деградував оборонно-промисловий комплекс багатьох європейських країн, і деградували армії”, — сказав він.

Експерт навів приклад випадок 2022 року, коли з 1,5 тис. переносних зенітно-ракетних комплексів (ПЗРК) “Ігла”, що залишилися від часів Німецької Демократичної Республіки та планували передати Україні, після ревізії виявилося, що тільки 150 придатні до використання, а решта потребують утилізації.

“Те ж саме з “Леопардами”, коли в Бундесвері вирішили провести ревізію, де за паперами все було непогано, а виявилося, що танкові війська недофінансовуються і підтримуються боєготовність за рахунок “канібалізму” тієї техніки, яка стоїть на озброєнні. Тому в реальності європейці за 30 років примудрилися втратити той потенціал, який мали до кінця ХХ століття, і тепер відновити його буде дуже складно”, — наголосив Лакійчук.

Він також розповів, що наразі, в рамках одного з елементів програми “Рамштайн”, європейці передають зброю Україні, а натомість підписують контракти на дорожчу та сучаснішу зброю від Сполучених Штатів.

“Нам передають F-16 ті ж данці та голландці, отримуючи натомість більш сучасні F-35. Те ж саме відбувається і з артилерійськими системами. Проте нещодавно вийшов огляд щодо ефективності європейського ОПК у виробництві 155-мм самохідних артилерійських установок, і виявилося, що українська “Богдана” зараз іде з неймовірним відривом, тому що ми виробляємо багато і дешево. Європейські ж виробники скоротилися до такої міри, що виробляють поодинокі артилерійські системи, які коштують на порядок дорожче, ніж вони могли б коштувати за умов навіть не масового, а середньосерійного виробництва, а за масового виробництва вони були б дешевші в п’ять разів, а то й більше. Так що в Європі ситуація, м’яко кажучи, не дуже хороша”, — підсумував Павло Лакійчук.

Нагадаємо, програма НАТО “Партнерство заради миру”, запущена 1994 року, спрямована на військове співробітництво з країнами, що не входять до Альянсу, насамперед зі Східної Європи та пострадянського простору.

Основна мета програми — підтримка військових реформ, створення ефективних військових інститутів, забезпечення цивільного контролю над збройними силами, а також розвиток миротворчого та гуманітарного потенціалу.

За останні 30 років європейські країни втратили значну частину свого військового потенціалу, — експерт

Джерело: uatv.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua