“Це дуже акуратний ринок”: як світовий бізнес перебудувався на роботу без алмазів із РФ, розповів Пендзин

24 листопада 2024 р. 00:01

24 листопада 2024 р. 00:01


Найбільша алмазодобувна компанія Росії “Алроса” закриває рудники та звільняє персонал. Це наслідки західних санкцій на російські алмази, які призвели “Алроса” до втрати головних ринків збуту. Про це сьогодні, 23 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Він нагадав, що алмазні обмеження було введено 14-м пакетом санкцій, який ЄС запровадив у червні цього року.

“Загальний обсяг торгівлі російськими алмазами до введення санкцій становив до 5 млрд доларів на рік. Найбільшими споживачами в Європі були Нідерланди та Швейцарія. Коли Швейцарія [в серпні] остаточно приєдналася до 14-го пакету санкцій, і стався обрив світових російських ринків. І на сьогоднішній момент Росія практично повністю викинута з ринку необроблених алмазів”, — зазначив Пендзин.

Він пояснив, що з введенням санкції дається адаптаційний період для світового бізнесу, щоб він міг знайти альтернативних постачальників необроблених алмазів. Наприклад, це було важливо для Індії, в алмазообробній галузі якої зайнято 2,5 мільйона осіб.

З вибором нових постачальників необроблених алмазів у бізнесу не було проблем, оскільки ринок структурований і всі видобувні компанії відомі. Є дуже великі виробники алмазів в Африці, в Латинській Америці. Ось Індія як альтернативних постачальників вибрала переважно Південну Африку.

“І поки діятиме санкційна політика проти російського алмазного ринку, “Алроса” навряд чи повернеться на світовий ринок алмазів. Просто алмазний ринок надзвичайно організований, і він досить жорстко контролюється світовими асоціаціями, і питання, пов’язані з так званими кривавими алмазами, дуже жорстко відслідковуються. Це почалося з Південної Африки, коли алмази почали видобувати непідконтрольні державам бойовики. І введено суворий контроль, щоб такі алмази не потрапляли на світовий ринок і не були джерелом для фінансування терористичної діяльності”, — розповів експерт.

Без паспорта походження каменю жоден ювелірний виробник не візьме його для подальшої обробки. Ба більше, всі продажі відбуваються виключно через організовані ринки.

“Найбільш відома алмазна біржа в Антверпені (Бельгія), через яку до санкційних обмежень проходило до 70% російських алмазів. Близько 27-28% алмазів йшло в Індію для обробки. І з огляду на таку організованість ринку у російської алмазної промисловості практично немає можливості продавати свою продукцію тіньовим способом”, — підкреслив Пендзин.

Питання дефіциту на алмазному ринку не стоїть, оскільки це особливий напрямок.

“Це ж не нафтовий ринок, де споживання ресурсів відбувається постійно. Алмазний — це дуже специфічний, дуже акуратний ринок. Це ринок ювелірних виробів, це ринок технічних алмазів. І питання дефіциту на сьогоднішній момент на алмазному ринку не стоїть”, — сказав економіст.

Рівень споживання алмазів, особливо в ювелірних виробах, сформувався історично.

“Там немає ні сплесків, ні падінь, тобто існують більш-менш чітко визначені обсяги споживання. Є основні споживачі ювелірної продукції, виробленої з алмазів, — це багаті країни, це ті країни, які введи санкційні обмеження проти Російської Федерації. Це ринок США, Європи, де дуже важливе значення для будь-якого ювелірного виробу має — чи є паспорт походження каменю”, — пояснив Пендзин.

Як повідомлялося раніше , після Росії “алмазні” санкції були також введені щодо Білорусі.

“Це дуже акуратний ринок”: як світовий бізнес перебудувався на роботу без алмазів із РФ, розповів Пендзин

Джерело: uatv.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua