“Томагавк” проти “Орешника”: чи отримає Україна ракети середньої дальності

28 листопада 2024 р. 16:22

28 листопада 2024 р. 16:22


Парламентська асамблея НАТО закликала надати Україні ракети середньої дальності для захисту від російської агресії. Під час засідання виконувач обов’язків заступника генерального секретаря Альянсу Борис Рюге наголосив, що позиція блоку в питанні ударів по території країни-агресора незмінна. НАТО закликає союзників зняти з Києва обмеження на застосування західного озброєння.

Ракети середньої дальності для України

Парламентська асамблея НАТО виступила із закликом посилити підтримку України та прискорити її вступ до Альянсу. У резолюції підкреслюється, що Росія — найбільш серйозна і безпосередня загроза безпеці НАТО. Союзників закликали надати Україні ракети середньої дальності. Також у документі йдеться про те, що до наступного саміту Альянсу буде підготовлено проєкт нової стратегічної доктрини щодо Росії. Основним акцентом буде здатність протистояти Москві військовим шляхом.

“Посилити санкційну базу щодо Російської Федерації та КНДР (Корейська народно-демократична республіка, Північна Корея, — ред.), щоб підвищити ціну за їхнє співробітництво в агресії проти України, і надати Україні всі засоби, включно з ракетами середньої дальності, для самозахисту і стримування подальшої агресії”, — йдеться в резолюції Парламентської асамблеї НАТО.

Які конкретно ракети варто надати Україні, у резолюції не вказується. Однак, як зазначив голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв, може йтися про ракети дальністю 1-5,5 тис. км, наприклад, про американські “Томагавки” (Tomahawk).

“Це рішення — перший крок, який створює юридичне підґрунтя і дає підстави урядам країн-членів НАТО ухвалити відповідне рішення. На минулій сесії Парламентська асамблея НАТО за нашою ініціативою закликала надати Україні дозвіл бити вглиб Росії й тим самим підняла це питання на політичний рівень. Сподіваємося на позитивне рішення і цього разу”, — написав Єгор Чернєв у Facebook.

Північноатлантичний альянс наполягає на тому, що зняти або принаймні послабити обмеження на використання західної зброї для ударів по Росії, необхідно.

“Україна бере участь в акті самооборони відповідно до статті 51-ї Статуту Організації Об’єднаних Націй, і бойові дії України не обмежуються її власною територією, оскільки з військового погляду це неможливо. Тому Україна має право завдавати удари по цілях на території Російської Федерації, і нинішній генеральний секретар, як і його попередник, неодноразово закликав союзників переглянути ці обмеження, щоб зняти їх або послабити, щоб Україна могла продовжувати боротьбу і впоратися з цією російською агресивною війною”, — звернув увагу виконувач обов’язків заступника генерального секретаря НАТО Борис Рюге .

Імперські амбіції Путіна не обмежуються Україною. Керівник спецштабу з питань України при Міноборони ФРН Крістіан Фройдінг заявив, що Кремль прагне збільшити свою військову міць, щоб здійснити нову агресію вже 2029 року. При цьому Москва може напасти й на країну-члена НАТО. В Альянсі впевнені, що Європі необхідно розвивати свій військово-промисловий комплекс.

“Європа не зможе виграти майбутню битву за зброю з тими правилами, які вона нав’язала собі сьогодні. Ви маєте продемонструвати, що в [обладнанні], яке ви збираєтеся постачати за 15 років, все ідеально, що жоден болт не буде відсутній. Якщо ви хочете залишатися в перегонах озброєнь, змініть свої правила”, — заявив в інтерв’ю виданню Politico командувач Об’єднаних сил НАТО з питань трансформації П’єр Вандьє .

Союзники Києва розуміють, що необхідно зупинити агресію Москви, тому продовжують постачати ЗСУ різні види озброєнь і боєприпасів. Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський повідомив, що до кінця року українська армія отримає ще до півмільйона снарядів великого калібру. За його словами, у світі є ще велика кількість готових боєприпасів, які у 2025 році можна придбати для України.

Думки експертів

Чому в НАТО заговорили про передачу Україні ракет середньої дальності? Чи зважаться західні союзники передати ракети Tomahawk? У які терміни їх можна отримати та що для цього необхідно? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Богдан Долінце , авіаційний експерт, менеджер авіаційного сектору;
  • Микола Маломуж , генерал, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України;
  • Олег Постернак , політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки;
  • Ігор Яковенко , російський опозиційний журналіст, колишній депутат Держдуми РФ.

БОГДАН ДОЛІНЦЕ: Для ракет Tomahawk потрібні носії

— Надання Україні ракет Tomahawk істотно б збільшило дальність завдання ударів по стратегічній військовій інфраструктурі РФ — це військові підприємства, військові заводи, склади з боєприпасами, системи ППО, штаби координації військ і вузли зв’язку.

Якщо говорити про можливість передачі Україні ракет середньої дальності, то сьогодні вища ймовірність отримання протиракетної системи THAAD. При цьому юридично немає міжнародних обмежень для передачі Україні таких видів озброєнь, зокрема ракет Tomahawk. Проблема лежить виключно в політичній площині.

Але навіть якби США дали добро на передачу Tomahawk, то виникне ключова проблема — наявність носія. Для запуску цих ракет використовується або морський старт (а для цього необхідні спеціальні морські судна), або система наземного старту.

Системи запуску, які були раніше, знищені та розібрані ще після підписання Договору про нерозповсюдження ракет малої та середньої дальності. Сьогодні в принципі немає боєготових пускових установок, які можна було б передати Україні разом із ракетами “Томагавк”. Тому потрібно буде або створювати нові установки (а це досить тривалий період), або використовувати якісь стаціонарні пускові установки на основі тих, які монтуються на кораблях.

Водночас збільшується ймовірність отримання Україною ракет малої дальності — до 300 км і більше. До такого типу належить, наприклад, ракета класу “повітря – земля” JASSM, яку можуть запускати винищувачі F-16. Також є можливість отримання ширшого спектра ракет ATACMS з дальністю 500 і 800 км.

Передача цього типу озброєння також наблизила б можливості України щодо впливу на логістичну та критичну інфраструктуру російської військової машини.

Крім того, Україна розраховує на нові надходження англо-французьких крилатих ракет “повітря – земля” Storm Shadow/SCALP. Але потрібно розуміти, що запаси та виробничі потужності цих ракет не безмежні. Чим далі, тим складніше буде отримувати певну кількість ракет цих типів.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Дональд Трамп не дасть Україні ракети Tomahawk

— Найближчим часом малоймовірно, що Україні передадуть ракети середньої дальності Tomahawk. Таке рішення мають ухвалювати США, а президент Джо Байден на це вже не піде. Він виділяє Україні ту допомогу, яку вже раніше пообіцяв. Крім того, він зробив запит на 24 млрд доларів допомоги Україні, щоб до інавгурації обраного президента Дональда Трампа їх можна було виділити. Але це ще під питанням — невідомо, як проголосує Конгрес.

Ми будемо ставити питання про надання ракет Tomahawk, але я думаю, що до інавгурації Дональда Трампа цього рішення не буде. Сам Трамп не піде на такий крок.

На засіданні Ради Україна — НАТО обговорювалася підтримка засобами протиповітряної оборони. Йдеться про IRIS-T, і, можливо, ще кілька систем Patriot і SAMP/T. Ця тема дуже важлива, тому що ці комплекси закриють наше небо, особливо великі міста, від балістики та крилатих ракет.

Також нам можуть передати інші засоби протиповітряної оборони: зенітно-ракетні системи, потужні радіолокаційні станції. Це реально допоможе фронту, допоможе захистити цивільне населення та енергетичну інфраструктуру.

ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Можливість передачі Україні ракет Tomahawk — це політика стримування

— Усі дуже скептично сприйняли момент, коли ракети Tomahawk були згадані в плані перемоги Володимира Зеленського. Це було схарактеризовано, як спроба України попросити якомога більше допомоги у західних союзників.

Тепер ми бачимо рішення Парламентської асамблеї НАТО, хоча воно і не офіційне, а більше схоже на політичну декларацію. Водночас таке рішення впливає на громадську думку, позицію чиновників і керівників урядів країн НАТО.

Мені здається, це рішення має попереджувальний характер. Якщо Росія посміє ще раз провести “експерименти” з “Орешником” і розширити географію ударів, то рішення про надання Україні ракет середньої дальності ще більше наблизиться до реальності.

Це компонент політики стримування, яку Захід зараз вибудовує щодо Росії. І це хороша новина, тому що Захід перестав довго й акуратно реагувати. Тепер ми бачимо більш тверду і чітку реакцію. У Москві мають зрозуміти цей сигнал.

На Заході тепер розуміння, що пора більш адекватно оцінювати ситуацію в міжнародній системі відносин. Динаміка, яку штучно розгортають Росія, Північна Корея, Іран, Китай, визначає для американців і європейців зовсім інші сценарії — згуртування і фінансування оборони, формування щита безпеки.

ІГОР ЯКОВЕНКО: Україна може отримати ракети Tomahawk у 2026 році

— Зараз точаться розмови про те, щоб у відповідь на підвищення агресії з боку Росії, передати ракети середньої дальності Tomahawk. Я думаю, що це цілком і можливо і навіть є безальтернативним рішенням.

Я вважаю, що передача Україні ракет середньої дальності Tomahawk — це питання не 2024 року і не 2025 року. На мою думку, у кращому разі це буде 2026 рік. Річ у тім, що свого часу установки для запуску ракет Tomahawk були знищені й тепер їх потрібно виготовити.

“Томагавк” проти “Орешника”: чи отримає Україна ракети середньої дальності

Джерело: uatv.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua