вологість:
тиск:
вітер:
Наступ на Алеппо: що відомо про сирійське повстанське угруповання «Хаят Тахрір аш-Шам»
У Сирії відбулося перше за багато років велике загострення протистояння між опозицією та режимом президента Башара Асада, який править країною вже понад 20 років. Повстанські сили розпочали раптовий наступ і захопили за кілька днів понад 50 населених пунктів на півночі країни, серед яких друге за величиною місто – Алеппо . Це призвело до того, що російська авіація вперше з 2016 року завдала ударів по Алеппо, тоді як війська Асада вийшли звідти . Атаку очолило ісламістське воєнізоване угруповання «Хаят Тахрір аш-Шам» (ХТШ), яке контролює Ідліб. Що це за організація – у матеріалі «Слово і діло».
Громадянська війна в Сирії розпочалася під час Арабської весни 2011 року, коли сили Башара Асада придушили протести проти його режиму.
Це згодом призвело до заворушень, які переросли у збройне повстання і зрештою у громадянську війну, в ході якої, за різними оцінками, загинули від 300 до 500 тисяч осіб і ще мільйони стали біженцями. Після укладання угоди про припинення вогню у 2020 році конфлікт в основному залишався замороженим, були лише невеликі сутички між повстанцями та режимом Асада.
У громадянській війні брали участь різні повстанські угруповання, деякі через власні інтересів підтримували регіональні держави. Згодом серед учасників конфлікту зросла кількість екстремістських угруповань, включаючи філії «Аль-Каїди» та «Ісламської держави».
«Хаят Тахрір аш-Шам» (ХТШ), або «Організація звільнення Леванту» була заснована на початку громадянської війни в країні. Але тоді вона називалася «Джебхат ан-Нусра» і була філією «Аль-Каїди». Крім того, участь у її створенні брав лідер «Ісламської держави» Абу Бакр аль-Багдаді.
У своїй первісній формі ХТШ поєднувала розрізнені салафітські джихадистські групи в регіоні з метою повалення сирійського режиму та створення ісламської держави. Серед перших членів угруповання були завербовані через мережі «Ісламської держави» та «Аль-Каїди» у Сирії, ідеологічні прихильники та ув'язнені-ісламісти, звільнені режимом Асада на початку конфлікту.
У грудні 2012 року США визнали «Джебхат ан-Нусра» терористичною організацією, в наступні місяці їх приклад наслідували Рада безпеки ООН та інші західні країни.
З моменту створення у 2011 році угруповання неодноразово трансформувалося: змінювало назву та ідеологію, проводило кадрові перестановки та розширювало свою роль у північно-західній провінції Ідліб.
У 2013 році лідер угрупування Абу Мохаммед аль-Джулані розірвав зв'язки з «Ісламською державою» через розбіжності у цілях. Після цього угруповання розпочало кампанію з ослаблення присутності ІДІЛ на північному заході Сирії.
У 2016 році Абу Мохаммед аль-Джувлані заявив про розрив з «Аль-Каїдою», розпуск «Джабхат ан-Нусра» та створення нової групи — «Джабхат Фатах аш-Шам». Як пояснюють у некомерційній організації Armed Conflict Location and Event Data , на рішення розірвати зв'язки з «Аль-Каїдою» вплинули два фактори. По-перше, відмова інших опозиційних сил об'єднатися в рамках однієї військової структури. По-друге, переслідування лідерів угруповання з боку глобальної коаліції проти ІДІЛ.
У нинішньому вигляді «Хаят Тахрір аш-Шам» було створено наприкінці січня 2017 року шляхом об'єднання з кількома схожими угрупованнями.
Угруповання, як і раніше, очолює Абу Мохаммед аль-Джувлані, який раніше був пов'язаний з «Аль-Каїдою». Тому, незважаючи на «ребрендинг», у 2018 році США внесли «Хаят Тахрір аш-Шам» та усі пов'язані з нею угруповання до чорного списку.
Наразі ХТШ є наймогутнішим повстанським угрупуванням у Сирії та контролює провінцію Ідліб, де проживає близько 4 мільйонів осіб, маючи під своїм командуванням до 30 тисяч бойовиків.
Як зазначає Центр стратегічних та міжнародних досліджень , ідеологія «Хаят Тахрір аш-Шам» кардинально змінилася з того часу, як угруповання було філією «Аль-Каїди». Поточна політико-релігійна ідеологія представляє ХТШ як «суворо орієнтовану на Сирію і релігійно помірну».
Центр Карнегі на Близькому Сході опублікував дослідження , в якому йдеться про те, що угруповання намагається покращити свій імідж, зосередившись на поваленні уряду Асада, відмовившись від глобального джихаду на користь «локального» і дистанціюючись від своїх колишніх радикальних союзників.
Таким чином, на думку експертів, угруповання сподівається на міжнародне визнання, яке зрештою може допомогти виключити його зі списків терористів.
Крім того, такі «локалізовані» амбіції дозволили «Хаят Тахрір аш-Шам» консолідувати владу в Ідлібі та функціонувати там як фактичний уряд.
Експерти вважають , що до нинішнього наступу ХТШ ретельно готувалася – сили угруповання почали діяти більш професійно, ніж на момент припинення вогню в Сирії.
Критичним фактором для початку наступу могла стати нинішня геополітична ситуація та відчуття того, що союзники Асада відволічені чи ослаблені: «Хезболла» обезголовлена операціями Ізраїлю в Лівані, сили путіна зайняті в Україні.
Крім того, Ізраїль посилив авіаудари по іранських силах на землі в Сирії, а також завдав ударів по складах зброї в Алеппо. Все це створило «унікальну можливість» для повстанців, зазначив експерт із Сирії у Crisis Group Дарін Халіфа.
Нагадаємо, за інформацією ЗМІ, росія пообіцяла сирійському диктатору Башару Асаду передати додаткову військову допомогу , щоб завадити просуванню повстанців.
Які радикальні ісламісти діють у різних країнах світу, можна дізнатися з інфографіки «Слово і діло».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
Джерело: www.slovoidilo.ua (Світ)Новини рубріки
Про сучасні методи боротьби з безпілотниками розповів авіаційний експерт
27 грудня 2024 р. 00:30
У Норвегії автобус з 58 пасажирами з'їхав в озеро, є загиблі
27 грудня 2024 р. 00:16
Папа Римський прийняв запрошення відвідати Україну – глава УГКЦ
27 грудня 2024 р. 00:16