Опозиція Південної Кореї подала пропозицію про імпічмент президента Юн Сок Йоля

04 грудня 2024 р. 09:42

04 грудня 2024 р. 09:42


Південнокорейські опозиційні партії заявили в середу, 4 грудня, що подали клопотання про імпічмент президента Юн Сок Йоля. Законодавці закликали до імпічменту Юна після того, як він напередодні оголосив воєнний стан , спровокувавши найбільшу за останні десятиліття політичну кризу в четвертій за величиною економіці Азії, повідомляє Reuters .

“Парламент повинен зосередитися на негайному призупиненні діяльності президента, щоб якнайшвидше ухвалити закон про імпічмент”, - заявив журналістам один із представників коаліції Хван Ун Ха.

Головна опозиційна партія закликала Юна, який перебуває на посаді з 2022 року, піти у відставку через оголошення воєнного стану — першого в Південній Кореї з 1980 року.

“Навіть якщо воєнний стан буде скасовано, йому не уникнути звинувачень у державній зраді. Усій нації стало ясно, що президент Юн більше не може нормально керувати країною. Він повинен піти у відставку”, - заявив член парламенту від опозиції Пак Чан Де.

Як пише Yonhap News, опозиційні партії планують винести пропозицію на пленарне засідання парламенту у четвер, 5 грудня, та поставити його на голосування у п'ятницю чи суботу (6-7 грудня).

Національна асамблея може оголосити імпічмент президенту, якщо за це проголосує більше двох третин депутатів. Після цього відбувається судовий розгляд у Конституційному суді, який може підтвердити імпічмент (потрібно щонайменше шість голосів суддів із дев'яти). Партія Юна контролює 108 місць у законодавчому органі, що складається з 300 депутатів.

Якщо Юн подасть у відставку або буде усунутий з посади, прем'єр-міністр Хан Дак Су виконуватиме обов'язки лідера країни до проведення нових виборів протягом 60 днів.

Воєнний стан

У телевізійному зверненні ввечері у вівторок, 3 грудня, Юн заявив, що воєнний стан необхідний для захисту країни від ядерної Північної Кореї і антидержавних сил, а також для захисту вільного конституційного ладу, хоча й не назвав жодних конкретних загроз.

Почалися хаотичні сцени, солдати увірвалися в будівлю парламенту, а протестувальники вступили в сутички з правоохоронцями на вулиці.

Опозиція Південної Кореї подала пропозицію про імпічмент президента Юн Сок Йоля

Опозиція Південної Кореї подала пропозицію про імпічмент президента Юн Сок Йоля

Військові заявили, що діяльність парламенту і політичних партій буде заборонена, а засоби масової інформації та видавництва перейдуть під контроль командування воєнного стану.

South Korea turned a pivotal corner after lawmakers and protesters successfully opposed President Yoon's martial law, defending democracy. Soldiers retreated from parliament after hours of chaos. What happens next? pic.twitter.com/QM7sJK79PE

Однак за кілька годин після оголошення парламент Південної Кореї, в якому були присутні 190 з 300 членів, ухвалив рішення про скасування воєнного стану, в тому числі 18 присутніх представників від партії Юна. Після цього президент скасував свій наказ.

У середу, 4 грудня, очікуються нові протести. Посольство США закликало американських громадян у Південній Кореї уникати районів, де проходять акції протесту, в той час як деякі великі роботодавці порадили співробітникам працювати з дому.

Криза в країні, яка була демократією з 1980-х років, є союзником США і найбільшою економікою Азії, викликала міжнародну тривогу. Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що вітає рішення Юна скасувати оголошення воєнного стану. У Південній Кореї перебуває близько 28 500 американських військовослужбовців, які базуються в країні “як наслідок” Корейської війни 1950-1953 років.

Заплановані оборонні переговори і спільні військові навчання між Південною Кореєю і США були відкладені. Прем'єр-міністр Швеції також відклав візит до Сеула. Криза в Південній Кореї викликала потрясіння і на фінансових ринках.

Юн здобув перемогу на одних із найжорсткіших президентських виборів в історії Південної Кореї в 2022 році на хвилі невдоволення економічною політикою, скандалами і гендерними війнами. Але він залишався непопулярним — рейтинг підтримки коливався на рівні близько 20% протягом декількох місяців.

Партія Юна зазнала поразки на парламентських виборах у квітні цього року, поступившись контролем над однопалатною асамблеєю опозиційним силам, які отримали майже дві третини місць. Детальніше про парламентські вибори в Південній Кореї та їх вплив на підтримку України раніше розповідала у своїй статті Наталія Бутирська .

Опозиція Південної Кореї подала пропозицію про імпічмент президента Юн Сок Йоля

Джерело: zn.ua (Світ)