Російський флот під прицілом морських дронів: блискучі українські спецоперації в Чорному морі та їхні наслідки

25 грудня 2024 р. 14:40

25 грудня 2024 р. 14:40


Морські дрони стали ключовим елементом стратегії України у протистоянні з Росією і символізують нову епоху у веденні війни, де технології відіграють вирішальну роль. Застосовуючи ці інноваційні засоби, Сили оборони демонструють світові, як можна ефективно протистояти потужнішому супротивнику, використовуючи розумні та гнучкі рішення. Застосування морських дронів охоплює широкий спектр завдань — від розвідки до атак на ворожі об’єкти.

Україна вивела з ладу третину російських кораблів, що базувалися в Чорному морі. 28 суден із початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну знищено і пошкоджено, заявили у Військово-морських силах ЗСУ.

Небезпечний морський малюк

На початку грудня Служба безпеки України оприлюднила ексклюзивні кадри спецоперації Sea Baby у Керченській бухті. Зазначається, що сам бій стався в ніч із 5 на 6 грудня. Російська техніка — гелікоптери та патрульні катери “Раптор” — намагалися перехопити українські дрони, однак самі стали здобиччю. Морські дрони відкрили вогонь у відповідь із кулемета.

“Перехоплена радіорозмова російських окупантів свідчить про значні втрати серед особового складу. На бортах гелікоптерів були вбиті та поранені, а сама техніка зазнала серйозних пошкоджень і тепер потребує капітального ремонту”, — зазначили в СБУ.

Російські вертольоти зависають над дронами на відстані, на якій кулемет може вразити ціль.

“Мабуть, ось ця зустріч 6 грудня була для росіян сюрпризом, тому що вони не очікували, що наші дрони матимуть таку можливість, і тому гелікоптери були досить серйозно пошкоджені. Думаю, що зараз вони намагатимуться діяти з набагато більших висот”, — заявив капітан 1-го рангу в запасі, ексзаступник начальника штабу ВМС ЗСУ Андрій Риженко .

Крім того, морські дрони вразили баржу, яка перевозила військову техніку та обладнання для ремонту Керченського мосту.

“Sea Baby — це наша багатоцільова платформа, на якій може розміщуватися різна зброя: як ракетні системи залпового вогню, так і летючі дрони та великокаліберні кулемети. Головне, що вона вкотре довела свою ефективність. Результатів нашої роботи насправді набагато більше, ніж ми можемо показати зараз, але всьому свій час”, — доповнили в Службі безпеки.

Капітан 1-го рангу в запасі, ексзаступник начальника штабу ВМС ЗСУ Андрій Риженко звернув увагу, що українські морські дрони, можливо, стали першими безпілотними авіаносцями.

“Я так розумію, на них поставили FPV-дрони, і удари по вартівнях вони завдавали саме дронами, тому що підриви були високо над поверхнею моря. Тобто, якщо дрон вдариться в платформу, то може знищити основу, а пожежа була на верхній платформі, значить вибух на ній і стався. Це говорить про те, що наші Сили оборони постійно адаптуються до ситуації, і зараз ці дрони стали спроможні виконувати завдання, зокрема й власної оборони”, — зазначив Риженко.

Влітку морські дрони Sea Baby провели унікальну операцію — дистанційне мінування.

“Ця операція була розроблена Військово-морськими силами та реалізована за допомогою наших колег зі Служби безпеки України з використанням їхньої матеріально-технічної бази та досвіду. І унікальність у тому, що досі цього ніхто не робив. Відповідно, придумати це, розробити план, розробити операцію — це завжди досить непростий шлях, це завжди шлях піонера. І ви знаєте, у цій війні було багато подібних рішень ухвалено з нашого боку, зокрема з боку Військово-морських сил. І багато речей робилися вперше. Це один із тих випадків”, — розповів спікер Військово-морських сил Збройних сил України Дмитро Плетенчук .

Речник Військово-морських сил ЗСУ не став розкривати технічні подробиці операції. За словами Плетенчука, коли великий патрульний катер “Павло Державін” зазнав двох ушкоджень, а також натрапив на міну військовий буксир, що йшов йому назустріч, — це і був один із тих кейсів, коли застосовувалося таке дистанційне мінування.

The Wall Street Journal розкрило деталі кількох спецоперацій Служби безпеки України (СБУ) в акваторії Чорного моря. Українські морські дрони Sea Baby отримали найвищі оцінки американських експертів.

“Півтора місяця спецслужба відстежувала маршрути морських кораблів і цивільного транспорту, перш ніж відправити Sea Baby для встановлення двох мін. 14 вересня ракетний корвет “Самум” вибухнув на одній із мін, що пробила дірку в його кормі. Протягом наступних тижнів дрони курсували, подолавши близько 5 000 км і заклавши ще близько 15 мін. Під час одного з рейсів морський дрон виявили три патрульні катери класу “Раптор”. Тоді Sea Baby відкрив вогонь із гранатомета, вразивши вороже судно”, — з публікації The Wall Street Journal.

Sea Baby вже неодноразово успішно атакували різні російські цілі в акваторії Чорного моря і перетворили хвалений Чорноморський флот на флотилію, загнавши її залишки в порт Новоросійська.

Нові розробки українських інженерів

Україна постійно розвиває свої технології у сфері безпілотних апаратів, зокрема морських. Так, інженери розробили наземний роботизований комплекс-амфібію. Від опрацювання ідеї до практичних випробувань минуло трохи більше ніж пів року. Перші пробні тести всюдихода провели у Волинській області.

Йдеться про наземний роботизований комплекс “Воз”. Прототип спочатку замислювався як засіб для евакуації поранених, а також доставлення боєприпасів і продуктів на позиції. Після пів року вдосконалення винахідники вирішили ускладнити розробку і створили амфібію.

“Що нам потрібно: приблизно 20 км його руху на одному заряді батареї, до 20 км/год швидкості руху. Він має плавати, має нести корисну вагу до 200 кг”, — розповідає волонтер-винахідник Василь Цапюк .

За задумом винахідників, роботизована платформа під час заїзду з берега у воду автоматично перемикається на бортовий двигун. Управління може здійснюватися як дистанційно, так і механізмом на борту.

“Можемо реалізувати через FPV, за навігацією як завгодно. Він буде самостійно рухатися, самостійно допомагати людині. Різні технології застосовуємо для того, щоб він був максимально автономним і максимально корисним”, — пояснює інженер Андрій.

Розробники платформи вважають, що найбільш потрібною вона зможе стати саме там, де знищені переправи. Крім евакуації поранених і доставлення вантажів, “Воз” можна буде використовувати як платформу для радіоелектронної боротьби (РЕБ) і систем ведення вогню.

“Він розрізнятиме перешкоди, сам їх долатиме, сам їх об’їжджатиме і працюватиме як помічник військовослужбовця. Тобто солдату не потрібно буде везти його з пульта, він сам буде слідувати за ним. Ми саме таке завдання на нього покладаємо”, — повідомив Василь Цапюк.

Інженери зізнаються, що задоволені проведеними випробуваннями. Платформа показала, що всі передбачені завдання вона може виконати. Далі працюватимуть над удосконаленням, залишилося внести невеликі корективи. Наземний роботизований комплекс пройшов військову експертизу.

Нині можна говорити про серйозний прорив українського “Укроборонпрому” в питанні впровадження новітніх технологій. Особливо помітно це у виробництві БпЛА.

Зниження активності російського флоту в Чорному морі

Використання морських безпілотників допомогло знизити активність російського флоту в Чорноморському басейні до історичного мінімуму. Для контролю за судноплавством окупанти все частіше використовують вертольоти, а більшість своїх кораблів відвели в Азовське море. Третина кораблів, що базувалися в Чорному морі, виведена з ладу.

“Дрони є тією зброєю, яка дозволила нам забезпечити певну перевагу в Чорному морі. Особливо це неймовірно з огляду на те, що Україна мала невеликі шанси отримати там панування, оскільки сили Чорноморського флоту РФ значно переважали наші. Але завдяки морським дронам, зокрема MAGURA, який першим у світі вразив бойовий корабель у бойових умовах, ми отримали цю перевагу”, — заявив представник Головного управління розвідки Міноборони України (ГУР МОУ) Євген Єрін .

Наприкінці першого кварталу 2024 року Україна знищила один великий корабель і провела серію атак морськими дронами по російському флоту. Після цього росіяни зробили серйозну роботу над помилками та почали застосовувати проти українських морських дронів авіацію, насамперед вертольоти, а також встановили радари вздовж берегової смуги. Про це говорить капітан 1-го рангу в запасі, ексзаступник начальника штабу ВМС ЗСУ Андрій Риженко.

“Наші військові одразу почали на це реагувати. Спочатку був дуже такий цікавий, екзотичний спосіб — поставили ракету Р-73 на дрон. Але так цю ракету просто не можна використовувати, тому що потрібно дуже багато різних додаткових систем. А з кулеметом — дуже гарна знахідка, тому що його можна встановити та закріпити вертикально, це нескладно на турелі. Плюс його можна сполучити зі спеціальною апаратурою, яка може оптично знайти ціль і її зафіксувати”, — розповів Риженко.

Основні бойові кораблі Чорноморського флоту Росія тепер ховає.

“Чорноморський флот був змушений передислокувати свої основні бойові кораблі — носії ракет морського базування “Калібр” — ближче до портів Новоросійська або ж зовсім в акваторію Азовського моря, щоб там під прикриттям бонових загороджень, які охороняють вхід до Керченської протоки й, відповідно, вхід в Азовське море, захистити свої кораблі”, — підкреслив військовий експерт Владислав Селезньов .

Крім того, наразі у РФ розглядається можливість будівництва ще однієї військово-морської бази — в окупованій Очамчирі на території Абхазії в Грузії.

Видання Forbes підрахувало, що сумарна вартість знищених кораблів російського Чорноморського флоту перевищує 1,65 млрд доларів. І це — не рахуючи малих катерів. Найболючішими стали втрати крейсера “Москва” за 750 млн доларів і підводного човна “Ростов-на-Дону” за 570 млн.

Близько року тому в Росії анонсували створення власної армії морських безпілотників. Щоправда, поки що їх так ніхто і не побачив. А нещодавно Путін заявив, що російський флот незабаром поповниться чотирма десятками бойових кораблів.

“Я заздалегідь прошу вибачення у нашої аудиторії, але я буду оперувати дослідженнями, які поширюють російські “z”-пабліки. Так от, саме вони досить скептично ставляться до цієї цифри — 40 нових бойових кораблів, які найближчим часом мають увійти до складу російського флоту. Заявляти та реалізувати плани — дві великі різниці, адже багато процесів, пов’язаних із проведенням державних випробувань, із приведенням техніки в бойовий стан можуть тривати буквально роками”, — зазначив Владислав Селезньов.

Застосування українських морських безпілотних систем мало й економічний ефект — вдалося налагодити логістику “зернового коридору”. Про це заявив військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов .

“У 2024 році різко зросла й активність українських портів, що дало змогу отримати відповідний економічний ефект у вигляді надходження валютного виторгу від продажу українських товарів. Ще раз підкреслю: все це стало можливим завдяки успішним інноваційним розробкам “Укроборонпрому”, — пояснив Снєгирьов.

Україна нарощує можливості своєї армії дронів за допомогою міжнародних партнерів. Допомагає в цьому Києву і Велика Британія. У березні 2024 року міністр оборони Грант Шаппс оголосив про виділення 325 млн фунтів стерлінгів на закупівлю понад 10 тис. безпілотників. Серед них — і морські дрони.

Російський флот під прицілом морських дронів: блискучі українські спецоперації в Чорному морі та їхні наслідки

Джерело: uatv.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua