вологість:
тиск:
вітер:
Без Росії не обійшлося: катастрофу лайнера в Казахстані обговорили експерти
25 грудня пасажирський літак Embraer 190 авіакомпанії Azerbaijan Airlines, що виконував рейс “Баку — Грозний” (JS-8432), зазнав аварії в аеропорту Актау на заході Казахстану. З 67 осіб на борту загинули 38, а 29, включно з двома дітьми, були госпіталізовані. З екіпажу вижили тільки двоє.
Офіційного підтвердження причин катастрофи поки що немає, розслідування триває. Однак уже було зроблено чимало заяв від політиків та експертів про те, що Росія винна в катастрофі лайнера.
“Бойові” птахи чи все ж таки російська ракета?
Наразі триває кілька розслідувань катастрофи.
На кадрах, знятих пасажирами лайнера перед катастрофою, видно, що в салоні вже спущені кисневі маски, а крило літака пошкоджено. Після катастрофи було оприлюднено кадри уламків літака з характерними ознаками ураження фюзеляжу. Тоді у ЗМІ та аналітиків з’явилася версія, що повітряне судно було атаковане засобами протиповітряної оборони (ППО). І ймовірно це сталося над територією Росії, де вранці 25 грудня було оголошено повітряну тривогу.
За інформацією очільника української розвідки Кирила Буданова, літак, який розбився в середу, 25 грудня, на заході Казахстану, був уражений із зенітно-ракетного комплексу “Панцир-С1” на території Росії.
Пілоти запитували аварійну посадку в російських диспетчерів. Їх відмовилися приймати в аеропортах Росії. Російські пропагандистські медіа запевняють — повітряне судно не прийняли через туман. Нібито через це його спрямували через Каспійське море до Казахстану. Там літак і впав. Перед падінням екіпаж зробив дві спроби посадити повітряне судно в аеропорту Актау.
Системи GPS-навігації лайнера були заглушені на всьому шляху польоту над морем.
У “Росавіації”, і в “КазАероНавігації” висловили припущення, що причиною авіакатастрофи було зіткнення літака зі зграєю птахів.
Зі свого боку казахстанське видання Orda.kz із посиланням на управління охорони здоров’я Мангістауської області Казахстану повідомило, що на борту судна вибухнув балон.
Низка аналітиків стверджує, що літак міг бути вражений російською зенітною системою. Ці твердження узгоджуються з відео, що з’явилося зсередини літака і з місця аварії, а також із повідомленнями кількох новинних агентств , які вказують на те, що російська система ППО стала причиною аварії.
Про те, що ракета була випущена з російського ЗРК “Панцир-С”, розповіли також джерела в уряді Азербайджану. Удар збігся з активністю безпілотників над Грозним, а осколки зачепили пасажирів і членів екіпажу.
У Кремлі відмовилися коментувати причини катастрофи літака в Казахстані до закінчення розслідування.
Авіакатастрофа в розборі експертів
Чому Кремлю буде складно спростувати одну з найочевидніших версій падіння лайнера? Якими на цьому тлі будуть відносини між Росією та Азербайджаном? З якої причини російське ППО могло збити пасажирський літак? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДOM відповіли:
- Валерій Романенко , авіаексперт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації ім. Антонова;
- Олексій Буряченко , кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст”;
- Геннадій Гудков , російський опозиційний політик;
- Андрій Фіалковський , провідний експерт War Kitchen, викладач програми “Безпілотні літальні апарати” в KSE.
ВАЛЕРІЙ РОМАНЕНКО: Лайнер могли пошкодити малі ракети ППО
— Літак потрапив у невдале місце в невдалий час. По Грозному завдавали удару, а російські системи ППО трощили все, працювали в автоматичному режимі. По безпілотниках вони слабо працюють. “Панцир-С” це доводив неодноразово. А ось по великому об’єкту типу літака, вони влучили. І, судячи з усього, влучили новітньою ракетою, яка має мінімальну бойову частину.
Навіть стандартна ракета комплексу “Панцир-С1” має бойову частину всього 5,5 кілограма. А це, судячи з усього, була більш сучасна ракета. У стандартної ракети комплексу “Панцир” — стрижневі вражаючі елементи. Найімовірніше, це була мала ракета, яка не здатна була збити літак, але, судячи з усього, пошкодила гідравлічну систему літака з подальшим витіканням гідравлічної рідини і порушенням управління літаком.
Річ у тім, що сучасні зенітно-ракетні комплекси часто працюють в автоматичному режимі. А автоматичний режим означає, що без участі оператора відкривається вогонь і здійснюється наведення по будь-якій цілі в зоні ураження цього зенітно-ракетного комплексу.
Чому так зроблено? Зараз часто відбуваються масовані нальоти, і людина просто не встигне відреагувати на кілька цілей, що з’являються одночасно. Щоб комплекс міг працювати за кількома каналами, кожен канал наводить на окрему ціль. Його налаштовують в автоматичний режим. Наприклад, в автоматичному режимі було збито над Іраном український “Боїнг”.
ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Ймовірно, російська сторона розраховувала, що літак впаде в море
— Я глибоко переконаний, що відносини Баку і Москви будуть змінюватися в гірший бік. Тому що збиття літака Азербайджанських авіаліній російською системою ППО для всіх стає очевидним. Уже депутати азербайджанського парламенту констатували цей факт. Ба більше, Азербайджан офіційно вже звернувся до Російської Федерації.
Навіть якщо це була якась необережна дія з боку РФ. Але в будь-якому разі потрібно визнати, треба виплатити компенсації, тільки тоді можна буде стабілізувати взаємини між двома країнами.
Це міжнародний злочин з боку Російської Федерації. І тут уже, насправді не дуже важливо, чи був це необережний або навмисний удар. Постраждала велика кількість цивільних осіб унаслідок дій російських військових.
Я думаю, що, звісно ж, тепер усі країни задумаються, а чи варто взаємодіяти в межах повітряного простору з Російською Федерацією. Тому що вони можуть просто-напросто повторити долю цього авіалайнера.
Уже знайшли чорну скриньку, тому слідство дуже швидко зможе встановити всі причини того, що відбувається. Версія з птахами абсолютно абсурдна, це всі розуміють. Але якщо простежити за реакцією росіян, які не дали сісти пошкодженому літаку на аеродромі в Грозному.
Це навмисні дії, спрямовані на те, щоб із великою ймовірністю цей літак, звісно ж, упав десь в іншому місці. А там уже, як то кажуть, кінці у воду. Чомусь було рекомендовано російською стороною саме аеропорт у Казахстані, долетіти до якого можна було тільки через Каспійське море. І знову ж таки, за інформацією від інсайдерів, росіяни глушили зв’язок цього азербайджанського літака, поки він летів через Каспій.
Найімовірніше, план росіян був надзвичайно жорстокий — щоб не можна було швидко отримати результати слідства, зробити все можливе, щоб літак розбився, причому бажано впав у море. Я думаю, що азербайджанська сторона, звичайно ж, прекрасно розуміє, що сталося.
ГЕННАДІЙ ГУДКОВ: Але досвід МН-17 показав, що росіяни не визнають своєї помилки
— Не треба було навіть чекати на заяву азербайджанської влади, адже з фото і так було зрозуміло, що весь корпус посічений осколками протиповітряної ракети. Невже птахи зрешетили літак як друшляк.
Але досвід МН-17 показав, що росіяни не визнають своєї помилки. Дивно, що хтось ще чекає в Азербайджані якихось вибачень і жалю.
Хлопці, ви не з тими маєте справу. Це наочне підтвердження наших заяв про те, що ні моралі, ні моральності, ні емпатії, ні співчуття немає. Ось, отримайте, розпишіться.
АНДРІЙ ФІАЛКОВСЬКИЙ: У російської пропаганди не виявилося методички на цей випадок
— Однозначно, була повна недбалість з боку російської федеральної та регіональної влади, які допустили це. У Грозному говорять про те, що вони дуже бояться втрати репутації. Тому вживають заходів, які призводять до жахливих подій.
Влада захотіла показати, що війна їх не стосується, вона десь далеко. Але при цьому всі засоби оборони і радіоелектронної боротьби, і засоби ППО приведені в повну бойову готовність і готові стріляти по хмарах, птахах або в цьому випадку по цивільному літаку.
Ми бачимо, що відповідальності за такі акти насильства немає — ні над своїми співгромадянами, ні над іноземними громадянами.
Збитий літак спишуть на помилку в кращому випадку, в гіршому випадку просто не визнають. Максимум знайдеться якийсь диспетчер, якого звинуватять у тому, що він неправильно повів цивільний літак.
Будь-яка ситуація, коли відбувається щось не за планом, завжди призводить до того, що пропагандисти губляться. Вони не знають, що відповідати, у них немає методички на цей випадок. І перше, що вони хочуть — зняти відповідальність зі своєї влади, зі своїх військових і перемістити її на когось. Бажано, щоб це був нещасний випадок, як вони говорили про птахів. Я взагалі здивований, що вони не говорили про українські дрони, які врізалися в літаки.
Це було б теж, з одного боку, втратою репутації для Грозного. З іншого боку, це б було цікавим фактором для розпалювання подальшої полеміки всередині російського електорату. Ми бачили подібне 2014 року з малайзійським “Боїнгом”, коли версії сипалися одна за одною і суперечили одна одній. Але остаточного визнання провини не буде, я в цьому впевнений.
Новини рубріки
Путін вибачився перед Азербайджаном, але не через збиття літака
28 грудня 2024 р. 15:37
Про що свідчить перша реакцію Азербайджану на збиття літака Embraer
28 грудня 2024 р. 15:36
Лукашенко заявив, що очікує від Путіна десяток “Орешників”
28 грудня 2024 р. 15:13