“Гарматне м’ясо” для двох диктаторів: втрати солдатів Північної Кореї на фронті та їхня реальна роль у війні проти України

28 грудня 2024 р. 13:53

28 грудня 2024 р. 13:53


Україна захопила в полон кількох тяжкопоранених солдатів Північної Кореї (КНДР, Корейська Народно-Демократична Республіка), яких не вдалося реанімувати. Вони померли від отриманих на полі бою травм.

У війні Росії проти України беруть участь близько 11 тисяч північнокорейських військових. За даними Національної розвідслужби Південної Кореї, це бійці елітних спецпідрозділів армії КНДР — найбільш підготовлені та мотивовані.

Як солдати КНДР зазнають втрат на фронті

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що північнокорейські підрозділи зазнають дуже великих втрат у війні на боці РФ. Тим часом Росія намагається зробити так, щоб вони не потрапляли в полон.

“Вони організовують усе так, щоб захоплення корейців у полон було для нас неможливим: їх добивають свої ж, такі випадки є. А в штурми росіяни відправляють їх із мінімальним захистом”, — заявив Зеленський.

Однак кілька важкопоранених солдатів із Північної Кореї все ж потрапили в полон, хоча їх не вдалося врятувати.

Президент України закликав сусідні країни КНДР, зокрема Китай, вплинути на те, щоб корейський народ не “втрачав своїх людей у боях у Європі”.

Росія використовує солдатів із Північної Кореї в бойових діях на Курському напрямку. Про втрати солдатів КНДР повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони України.

“20 грудня 2024 року внаслідок завданого Силами безпеки та оборони України вогневого ураження по скупченню противника в районі населеного пункту Новоіванівка Курської області північнокорейські війська зазнали значних втрат вбитими та пораненими”, — з повідомлення Головного управління розвідки Міністерства оборони України в Telegram.

Також розвідка зафіксувала різке зниження радіообміну між північнокорейськими військовими по одному з ключових вузлів зв’язку.

“24 грудня 2024 року залучені до ведення війни проти України північнокорейські підрозділи вели бойові дії, зокрема, в районі Дар’їно-Новоіванівка Курської області вели вогонь із міномета/АГС із коригуванням за допомогою БпЛА. Ворожі розрахунки змінюють позиції та перебувають від лінії бойового зіткнення на відстані близько 1 км. Також війська КНДР розгорнули щонайменше п’ять додаткових спостережних постів з умовними назвами “Межа 1-5” з метою більш ефективної розвідки”, — додали в ГУР МО.

Північнокорейський спецпризначенець Гьонг Хонг Джонг був ліквідований Силами оборони України на Курському напрямку в грудні 2024 року. Записи в його блокноті тепер розшифровує командування Сил спеціальних операцій ЗСУ. Наприклад, солдат описав тактику з ловлі безпілотника на “живця”. Винайшов цю технологію він сам чи пройшов інструктаж російських колег — невідомо.

“При виявленні дрона потрібно створити трійку (три людини), водночас той, хто приманює дрон, тримає дистанцію 7 метрів, а ті, хто стріляє, — 10-12 метрів. Якщо той, хто приманює, стоятиме, дрон теж зупинить свій рух. У цей момент той, хто стріляє, ліквідує дрон”, — із записів солдата КНДР із публікації командування Сил спеціальних операцій ЗСУ у Facebook.

“Гарматне м’ясо” для двох диктаторів: втрати солдатів Північної Кореї на фронті та їхня реальна роль у війні проти України

Є в блокноті північнокорейського солдата і порада — як не потрапити під удар української артилерії.

“У разі потрапляння в зону обстрілу, призначивши пункт наступного збору групи, потрібно розходитися на малі групи та виходити із зони обстрілу. Інший спосіб: оскільки артилерія не стріляє в одну й ту саму точку, можна сховатися в точці попереднього влучання, а потім виходити із зони обстрілу”, — із записів солдата КНДР із публікації командування Сил спеціальних операцій ЗСУ у Facebook.

Раніше в розвідці Південної Кореї заявили про те, що КНДР втратила 1 100 солдатів у війні Росії проти України. Про північнокорейські втрати говорив і президент України Володимир Зеленський. 14 грудня він заявив про початок застосування північнокорейських солдатів у штурмах проти українських сил у Курській області. Через два дні українські військові оприлюднили фото і відео загиблих російських військовослужбовців на Курському напрямку. Серед них були північнокорейці.

Президент України Володимир Зеленський зазначив, що для відшкодування втрат Російська Федерація може спрямувати в Курську область додаткові підрозділи військових із Північної Кореї.

“У Курській області вже понад три тисячі поранених і вбитих північнокорейських солдатів. Росія їх просто утилізує в штурмах. Чому північнокорейці повинні воювати за Путіна? Жодна нормальна людина на землі не відповість. І, на жаль, світ майже нічого не робить, щоб протистояти злочинній колаборації Росії та Північної Кореї”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Утім, на думку експертів, навіть участь військ КНДР у бойових діях не допомогла російському командуванню досягти поставленої Путіним мети — до Нового року повернути території Курської області під контроль Росії.

Роль солдатів КНДР у війні проти України в оцінці експертів

Яких втрат уже зазнають солдати КНДР у війні проти України? Як їх використовують на фронті? Чи варто очікувати масштабування застосування північнокорейських військ Кремлем? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Микола Маломуж , генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
  • Павло Лакійчук , військовий експерт, керівник безпекових проєктів Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”;
  • Денис Попович , військовий оглядач;
  • Дмитро Снєгирьов , військово-політичний аналітик.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Солдатів КНДР “шифрують” під росіян

— Після закінчення війни на Корейському півострові обидві держави — і Північна Корея, і Південна Корея – ухвалили спільне зобов’язання не брати участі в будь-яких військових конфліктах як особисто, так і на боці інших країн своїми військовими контингентами.

Зараз відбувається пряме порушення. Я думаю, однією з умов Кім Чен Ина було, щоб північнокорейські військові, які беруть участь у війні проти України, були “зашифровані” під російських громадян — представників національних меншин, оскільки їх легко “заховати”, наприклад, під тувинців або когось іншого. Це необхідно, щоб формально вони не були ідентифіковані як північнокорейські солдати. Навіть якщо їх затримуватимуть і виявлятимуть, за документами доводитимуть, що це не північнокорейці, а росіяни, тільки іншої національності. Формальний момент у будь-якому разі присутній.

Я думаю, коли укладалися угоди щодо відправлення північнокорейських контингентів, один із пунктів був — “зашифрування” їх під російських військовослужбовців.

Північна Корея, демонструючи, що це корейці та підтверджуючи це їхніми документами, вже чітко оголошує війну Україні — фактично і юридично. Їхня участь проти наших військ у реальних військових операціях – це, звісно, вже не просто якийсь формат допомоги, а участь країни. Лідер КНДР відправив свої військові частини проти нашої держави — це незаперечний факт щодо участі Північної Кореї у війні. Тому вони намагаються це приховати будь-якими способами.

Кім Чен Ин може бути зацікавлений у тому, щоб його спецпідрозділи були “зашифровані” й для самих російських військових, зокрема на випадок якихось суперечностей і непорозумінь.

Водночас участь північнокорейського контингенту у війні проти України вже багаторазово підтверджена. Їх неодноразово фіксували на полі бою, у них є втрати, а також є свідчення російських військовополонених.

Кім Чен Ин хоче забезпечити собі підтримку з боку Росії в можливій війні на Корейському півострові. У разі перемоги, як вони вважають, РФ буде зобов’язана надати допомогу КНДР у завоюванні Корейського півострова і практично ліквідації Південної Кореї.

Також Кім Чен Ин хоче “обкатати” свої війська для майбутньої військової операції на Корейському півострові. Він високо оцінює підготовку своїх військ, але вважає, що необхідна “обкатка” в умовах реальних бойових дій. Далі, звісно, вони виступатимуть інструкторами в північнокорейській армії, а надалі розгортатимуть уже масштабні військові операції проти Південної Кореї. Але це — далека перспектива. Найближча — надати допомогу Путіну, беручи участь безпосередньо у війні.

ПАВЛО ЛАКІЙЧУК: Північнокорейські солдати, які виживуть на фронті, можуть становити небезпеку

— Північнокорейські бійці можуть стати небезпечними противниками для Сил оборони, коли наберуться досвіду у війні проти України. Саме тому важливо знищувати їх зараз, до того, як вони цей досвід набули. Вони чимось схожі на “частково” мобілізованих восени 2022 року росіян, яких називали “чмобіками”.

Так, це були непідготовлені бійці, непристосовані до ведення бойових дій. Велике число їх було знищено протягом перших годин і днів перебування на війні. Але ті, які залишилися, своєю ж шкурою навчилися воювати. Якщо хтось із них досі воює, то це вже обстріляні підготовлені бійці. Те ж саме стосується і північнокорейців. Тих, хто не буде знищений. Зараз вони набудуть бойового досвіду і можуть стати вельми небезпечним противником.

За даними української, південнокорейської та західних розвідок, північнокорейський контингент, направлений до Росії для участі у війні проти України, налічує 10-12 тис. бійців. У Путіна і Кім Чен Ина є задуми масштабувати їхню участь.

Я думаю, реалізація цих планів визначатиметься ефективністю та успішністю застосування цих північнокорейських підрозділів. Якщо вони будуть успішні, то цю історію успіху можна масштабувати. Якщо це буде історія поразки, якщо це буде розгром, то навряд чи Кім Чен Ин погодиться збільшувати глибину катастрофи своєї участі в російсько-українській війні.

З військового погляду, північнокорейський контингент зараз не відіграє практично ніякої ролі. 10-12 тис. бійців — це крапля в морі навали російських окупантів. Ми бачимо, що щодня російська військова машина втрачає від 1 000 до 2 000 своїх солдатів. Останні місяці — приблизно 1,5 тис. на день. І на тлі таких втрат поповнення російської армії 10 або 12 тис. корейців — це заповнення цих втрат десь за 10 днів.

Якщо диктатори вирішать масштабувати участь північнокорейців, довівши контингент до 100 тис., як припускають деякі джерела, ситуація може змінитися. Це вже дає фору в кілька місяців російській мобілізаційній машині на компенсацію різниці її продуктивності, грубо кажучи, в Росії та реальних втрат російської армії під час конфлікту. Це дає Путіну бонуси. Тому насамперед зацікавлений у такому перебігу подій кремлівський лідер Путін, військова машина якого відстає від плану.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Солдати КНДР намагаються адаптуватися на фронті

— Існує інформація, що солдати КНДР дуже сильно мотивовані на те, щоб виконувати накази. Можливо, вони поводяться навіть відважніше і хоробріше, ніж російські військовослужбовці, яких часто направляють такі мотиви, як страх перед покаранням, загрозою розстрілу та інші дисциплінарні заходи.

У випадку північнокорейців, ймовірно, присутня певна ідеологічна частина. Вони, можливо, не хочуть вдарити в бруд обличчям або підвести товариша Кім Чен Ина, який довірив їм настільки відповідальне завдання — битися на боці Російської Федерації проти “нацизму”.

Чому саме проти “нацизму”? Тому що неодноразово від офіційних представників КНДР лунали такі заяви, що вони підтримують боротьбу з нацизмом, яку, на їхню думку, веде Російська Федерація.

Можна сказати, що солдати КНДР вже починають адаптуватися на полі бою. Наприклад, варто згадати так звану записку Гьонг Хонг Джонга. Сили спеціальних операцій знайшли в одного з ліквідованих північнокорейських солдатів записи, де розглядалася концепція боротьби з безпілотниками. Там, зокрема, пропонувалася тактика: одна людина використовується як приманка, а двоє інших стріляють по ній. Це своєрідна “теорія трьох тіл”.

Можна припустити, що додаткові підрозділи північнокорейської армії можуть бути направлені в зону бойових дій. Поки складно сказати, де саме вони опиняться. Можливо, вони залишаться на поточних позиціях у Курській області, але не виключено, що їх перекинуть на інші напрямки на території України.

Що стосується передачі техніки, то такі тенденції вже очевидні. Ми бачили снаряди, балістичні ракети КНДР, протитанкові ракетні комплекси (ПТРК), які використовували, зокрема, в Харківській області цього літа. Були відповідні свідчення. Зараз спостерігається перекидання важких самохідних артилерійських установок (САУ) калібру 170 мм.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Кім Чен Ин намагається приховати втрати своєї армії у війні проти України

— За даними Головного управління розвідки Міністерства оборони України та західних розвідувальних спільнот, ініціатором відряджання військового контингенту на територію Російської Федерації виступив безпосередньо Кім Чен Ин. Таким чином, він фактично “віддавав на заклання” 12 тис. північнокорейських військовослужбовців, розраховуючи отримати дешеву російську нафту і, можливо, доступ до російських військових технологій.

Насамперед ідеться, ймовірно, про ядерні технології та розробки, які допоможуть поліпшити тактико-технічні характеристики засобів ураження, зокрема, тактичних ракет КНДР. Це угода між двома диктаторами, де ціна — життя північнокорейських солдатів.

Кім Чен Ин прекрасно розумів, що для армії КНДР, п’ятої за чисельністю у світі, втрата 12 тис. солдатів – це мінімальна ціна за можливість розв’язати стратегічні завдання для своєї країни. Однак ці військовослужбовці фактично стали “гарматним м’ясом” і заручниками політичних ігор двох диктаторів.

Байдуже ставлення до їхніх життів помітне як з боку північнокорейського політичного керівництва, так і російського військового командування. Наприклад, північнокорейських солдатів використовували для розмінування українських мінних полів, що нагадує тактику нацистської Німеччини, коли радянських військовополонених змушували робити те саме.

Що стосується чисельності, то заявлені цифри можуть бути завищені. Однак ключовою перешкодою для широкомасштабного застосування північнокорейських військовослужбовців є відсутність бойового злагодження, мовний бар’єр і проблеми з інтеграцією в російські підрозділи. Таким чином, присутність північнокорейських військових більше має інформаційний і політичний характер, ніж військовий.

Приховування втрат серед особового складу стає ключовим фактором для обох сторін — як російського, так і північнокорейського керівництва. Для тоталітарного режиму Північної Кореї міф про непереможність армії вкрай важливий, але, за даними Головного управління розвідки України, втрати серед північнокорейських військовослужбовців становлять уже близько 3 тис. осіб. Причому лише 2 тис. із 12 тис. вдалося інтегрувати в бойові підрозділи російської армії. Це яскравий показник обмежень і проблем.

Я не відкидаю можливість застосування північнокорейських військовослужбовців на території України, однак такі сценарії ретельно аналізуються США. Президент Джо Байден і держсекретар неодноразово заявляли, що якщо північнокорейські військові перетнуть російсько-український кордон, то вони стануть законною ціллю для удару. Це може спричинити глобальну реакцію з боку України та її союзників.

Присутність 12 тис. північнокорейських військових на території Росії не розв’язує питання поповнення особового складу навіть у рамках мінімальних потреб російських окупаційних військ. Успішні удари української армії по командних пунктах, де інтегровані північнокорейські військовослужбовці, серйозно знижують їхню боєздатність. Наприклад, нещодавній точний удар по штабу 10-ї бригади морської піхоти, куди входили й північнокорейські військові, став ще одним прикладом ефективності українських дій.

“Гарматне м’ясо” для двох диктаторів: втрати солдатів Північної Кореї на фронті та їхня реальна роль у війні проти України

Джерело: uatv.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua