Фіцо використовує зовнішню політику для отримання підтримки всередині країни, — Умланд

29 грудня 2024 р. 19:22

29 грудня 2024 р. 19:22


Політика прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, спрямована на зближення з Росією та погрози припинити постачання електроенергії Україні, виходить за рамки стандартної зовнішньої політики ЄС. Щоб зрозуміти його поведінку, необхідно враховувати кілька факторів, що відображають як внутрішню ситуацію в Словаччині, так і особисті політичні амбіції Фіцо. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.

Перш за все, дії Фіцо можна розглядати як продуману стратегію, спрямовану на зміцнення своїх позицій всередині країни.

Поведінка Фіцо — це стратегія для внутрішньої політики, щоб створити у громадян Словаччини враження, що він і [прем’єр Угорщини] Орбан — ключові та важливі політики на міжнародній арені. Хоча вони обидва просто грають у сірій зоні. Але деяких виборців їхні висловлювання переконують. Вони думають, що це добре для них, для їхньої країни, якщо лідери будуть поводитися так, як вони себе поводять “, — пояснив політолог.

Також не варто забувати про нюанси вступу Словаччини до Європейського Союзу.

У 1990-ті роки Словаччина не прагнула приєднатися до ЄС. Тоді прем’єр-міністр Володимир Мечьяр вів політику, яка не відповідала західним цінностям. Ситуація у внутрішній політиці країни різко змінилася тільки коли стало зрозуміло, що інші східноєвропейські країни стрімко йдуть до Європейського Союзу. Словаччина теж стала на прозахідний курс. Але така ситуація, можливо, вже була сигналом, що західні цінності та демократія не грають великої ролі в політиці Словаччини “, — зазначив Умланд.

Тому, навіть після вступу країни до ЄС, там залишається багато противників західної політики.

У Словаччині, як і в Угорщині, Румунії та Болгарії, є частина електорату, яка проти НАТО, проти європейської інтеграції та західних цінностей. Для них Росія більш приваблива, ніж західні країни “, — розповів експерт.

Ще однією причиною нинішньої політики Фіцо є економічний фактор, зокрема залежність країни від російських енергоносіїв.

Російський газ був найпростішим і, ймовірно, найбільш вигідним варіантом. Росія вміло грає з економічними інтересами таких країн, як Словаччина “, — пояснив аналітик.

31 грудня 2024 року закінчується контракт на транспортування російського газу до ЄС. Україна не має наміру продовжувати його, але готова постачати європейським країнам газ з інших країн — але тільки не з Росії. Словаччина також отримувала російський газ через транзитний газопровід, але за майже три роки повномасштабної війни так і не диверсифікувала постачання, як це зробили інші країни ЄС. Зараз Фіцо демонстративно відмовляється від пропозицій України отримувати транзит іншого газу — не російського.

Словаччина пропустила час, коли треба було розв’язувати ці питання, і тепер знаходиться в екстреній ситуації “, — підсумував Андреас Умланд.

Нагадаємо, прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що його країна може припинити постачати Україні електроенергію, необхідну під час дефіциту в енергосистемі після російських обстрілів. Все через те, що Київ не погоджується продовжити у 2025 році транзит російського газу своєю територією.

Фіцо використовує зовнішню політику для отримання підтримки всередині країни, — Умланд

Джерело: uatv.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua