вологість:
тиск:
вітер:
Шлях до ЄС: яких успіхів вдалося досягти Україні 2024 року (ВІДЕО)
Із 1 січня 2025 року Польща розпочала головування в Раді ЄС. Україна розраховує на серйозний прогрес на шляху до вступу в Європейський Союз у першому півріччі 2025-го, зазначив спікер українського зовнішньополітичного відомства Георгій Тихий. За його словами, з огляду на те лідерство, яке Польща продемонструвала в підтримці України, можна сподіватися, що за цей час буде ухвалено низку рішень, які наблизять євроінтеграцію України. Зокрема, може йтися про відкриття кількох переговорних кластерів, а також про подальшу військову допомогу Україні та прогрес у використанні заморожених російських активів. Які були ключові досягнення України на шляху до ЄС у 2024 році, інформує FREEДОМ .
У 2024 році Київ став ще ближче до вступу в Євросоюз. Важливою подією стала перша міжурядова конференція 25 червня в Люксембурзі, присвячена євроінтеграції України. Представники 27 країн-членів ЄС ухвалили рішення про початок переговорів про вступ Києва до Європейського союзу. Сторони не раз підкреслювали, що ця подія має історичне значення.
“Від імені Європейської комісії я хотів би привітати вас, хотів би привітати вашу команду, а також народ України, тому що досягнення, яке ми бачимо сьогодні, це завдяки самовідданій праці Міністерства європейської інтеграції та народу України, який проявив величезну мужність, захищаючи свою власну країну”, — заявив комісар ЄС із питань європейської політики сусідства та переговорів із розширення Олівер Вархелі.
“Наша конституція підтверджує європейську ідентичність українського народу і незмінність європейського курсу України. І ми щиро вважаємо, що початок переговорів про вступ до ЄС сьогодні знаменує історичну віху наших відносин. Але це тільки початок великого шляху, який ми пройдемо разом”, — зазначила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
Україна долає шлях до ЄС надзвичайно швидкими темпами, зазначають експерти. У 2022 році Київ подав заявку на вступ до Європейського Союзу, зараз у Брюсселі вважають, що до 2030-го Україна може завершити процес Євроінтеграції. За словами аналітиків, до такого стрімкого розвитку подій Євросоюз підштовхнула нова реальність, яка склалася після початку війни Росії проти України.
“Європа, з урахуванням такої агресивної поведінки Росії на своєму континенті, у себе, так би мовити, під боком, ухвалює рішення, які для неї були б дуже не властиві. У нас є коридор певних хороших можливостей, з урахуванням того, що розклад так склався геополітично, що Європа змушена швидко реагувати, не зважаючи на свою складну бюрократичну систему”, — вважає докторка філософії, експертка із зовнішньої та внутрішньої політики Людмила Покровщук.
Повномасштабне вторгнення РФ в Україну серйозно впливає і на сам Євросоюз. Експерти зазначають, що об’єднання з торгівельно-економічного переростає у військове. У ЄС було створено комісаріат з оборони та космосу. Також у Європейському Союзі обговорюють ідею відряджання миротворчого контингенту в Україну. Ініціатором виступила Франція, пізніше її підтримали Велика Британія, Італія, Німеччина та Нідерланди.
“Єдиний можливий мир — це стійкий мир, тобто мир, про який домовляються українці, і який дасть їм змогу мати гарантії безпеки на довгострокову перспективу. Ми поділяємо позицію: “Немає миру в Україні без українців”, тобто ми не можемо обговорювати поступки, пункти, які потрібно покласти на стіл для українців від їхнього імені, це мають зробити вони самі. Але не може бути безпеки в Європі без європейців, і в цьому важливість дебатів, які ми продовжуємо”, — наголосив президент Франції Емманюель Макрон.
Також Європа активно намагається позбутися залежності від Росії в енергетичному секторі. Євросоюз досі залишається найбільшим ринком для російських нафти та газу. Новий комісар ЄС з енергетики Дан Йоргенсен у грудні заявив, що відмова від російських енергоресурсів до 2027 року стане одним із пріоритетів його політики. У 2024-му в Європейському Союзі ухвалили три санкційні пакети. Їхньою метою став так званий тіньовий флот за допомогою, якого Росія обходить обмеження з продажу нафти. Санкції також торкнулися використання європейських портів для перевалки російського скрапленого газу. Весь цей час Київ активно сприяв розробці обмежень. За словами експертів, у Євросоюзі працюють над збільшенням їхньої ефективності.
“Залишатимуться великі секторальні пакети, які займають досить тривалий час для узгоджень. Є пропозиція між ними в проміжку ухвалювати коротші й лаконічніші пакети, які фокусуватимуться на індивідуальних санкціях на фізичних, юридичних осіб і також, наприклад, на будь-які танкери Російської Федерації. Це дасть більше динаміки, і буде більший градус напруження стосовно Російської Федерації, тому що буде постійне ухвалення нових пакетів з боку Європейського Союзу”, — пояснила керівниця санкційного напряму аналітичного центру Київської школи економіки Юлія Павицька.
Скорочуючи співпрацю з Москвою, в ЄС поглиблюють економічні зв’язки з Києвом. У 2023 році товарообіг між Україною та Європейським Союзом становив майже 100 млрд дол. По економіці самого ЄС сильно вдарила пандемія коронавірусу, Brexit і збитки у зв’язку з початком повномасштабної агресії Росії. За словами аналітиків, повне відкриття українських ринків для європейських інвесторів і можливість брати участь у післявоєнному відновленні країни позитивно позначиться і на самому Євросоюзі.
“Це можливість для реалізації в Україні, зокрема економічних пілотних проєктів, побудови нової економіки, побудови виробництв, які засновані на більшій роботизації тощо. Це, зокрема, і можливості певних експериментів у галузі в галузі технологій, і знову ж таки, це дасть змогу вирішити й питання недостатності трудових ресурсів. Чим економічно буде сильнішою Україна, тим очевидно, що буде ширшим, глибшим її ринок”, — вважає виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.
За 2024 рік Україна здійснила значний прогрес у плані економічної інтеграції з ЄС. Про це повідомили у звіті Європейської комісії від 30 жовтня “Про просування реформ у державах на шляху вступу до Євросоюзу”. Також там відзначили поліпшення законодавства щодо прав нацменшин і оподаткування. У ЄС готові відкривати нові переговорні пункти щодо євроінтеграції для України 2025 року, заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
“Ми повинні продовжувати надавати політичну підтримку Україні. Вони досягли величезного прогресу на шляху до членства в нашому Союзі. І якщо вони продовжать ці зусилля, ми маємо бути готові відкрити переговори щодо фундаментального кластера на початку 2025 року, а щодо інших кластерів — протягом цього року. Українці борються за своє майбутнє в нашому Союзі, і вони повинні знати, що їхні зусилля приносять плоди. Прапор України майорітиме в серці нашого Союзу”, — наголосила вона.
Зазначимо, свій шлях до ЄС Україна долала разом із Молдовою та Грузією. Країнам приблизно в один час надали безвізовий статус. А навесні 2022 року три держави надіслали заявки на вступ до Євросоюзу. Улітку 2022-го Україна та Молдова стали кандидатами на вступ до Європейського Союзу, а у 2024-му було відкрито переговори про вступ. Однак Грузії надали статус кандидата тільки в грудні 2023 року, пізніше в Брюсселі повідомили про замороження євроінтеграції країни. Причиною стала зміна зовнішнього курсу Грузії та ухвалення законів, що суперечать принципам ЄС.
Новини рубріки
У Пентагоні підтвердили проведення засідання "Рамштайну" в січні та назвали його мету
04 січня 2025 р. 12:41
Придністров’я без газу та світла: влада пропонує мешканцям грітись дровами
04 січня 2025 р. 12:41
Українцям у Польщі надходять повістки до армії: хто за цим стоїть
04 січня 2025 р. 12:32