На церемонії прощання з президентом Джиммі Картером будуть присутні п'ять президентів США

06 січня 2025 р. 03:27

06 січня 2025 р. 03:27


Американці сподіваються на рідкісний момент політичної єдності цього тижня, коли всі п'ять живих президентів, включно з Дональдом Трампом, як очікується, зберуться разом, щоб вшанувати пам'ять Джиммі Картера, який помер минулої неділі у віці 100 років.

Про це у неділю написала The Guardian .

Джо Байден очолить церемонію прощання на похоронній службі в четвер у Вашингтонському національному соборі. Минулого року він проговорився, що Картер просив його виголосити прощальну промову («Вибачте, я не повинен був цього говорити», - зізнався президент).

Байден може бути змушений зіткнутися з незручними паралелями зі своєю політичною долею. Постраждалий від інфляції та нездатності забезпечити звільнення заручників на Близькому Сході, Картер зазнав докорів громадськості і прослужив лише один термін. Тим не менш, його часто називали «найвидатнішим колишнім президентом країни» за його гуманітарну діяльність.

Але камери, швидше за все, будуть націлені на Трампа, до інавгурації якого залишилося всього 11 днів. Хоча 78-річний Трамп відомий тим, що нехтує нормами і обливає брудом своїх попередників, він тепло вшанував пам'ять Картера і прийняв запрошення бути присутнім на церемонії.

Сара Перселл, історик з Гріннелльського коледжу в Гріннелі, штат Айова, сказала: «Це показує, що, можливо, у Трампа є принаймні деяке бажання наслідувати приклад того, як повинен діяти президент або колишній президент. Можливо, є якась межа, за яку він не перейде: він не відмовиться відвідати похорон Джиммі Картера; він не встане і не почне кричати на Байдена під час похорону».

Однак поведінка Трампа щодо Білла Клінтона, Джорджа Буша-молодшого та Барака Обами буде ретельно вивчатися. На похоронах Джорджа Буша-молодшого у 2018 році він потиснув руку Обамі, але не спілкувався з Гілларі Клінтон, яку він переміг на виборах 2016 року, або з її чоловіком Біллом. Перселл додав: «Я впевнений, що це буде трохи незручно, але, можливо, в деякому сенсі, це більш знаменно, що він взагалі там буде».

На богослужінні в соборі будуть присутні демократи і республіканці, а також двопартійні промови попередника Картера, Джеральда Форда, який помер у 2006 році, які зачитає його син Стівен, і віце-президента Картера Волтера Мондейла, який помер у 2021 році, які зачитає його син Тед.

Ця подія обіцяє короткий перепочинок від ворожнечі, яка панує в сучасному Вашингтоні, особливо після запеклої виборчої кампанії. Перселл, автор книги «Спектакль скорботи», сказав: «Ви побачите, що і політики, і деякі звичайні люди демонструють ознаки єдності. Зазвичай це не той час, коли люди кидаються яйцями.

«Наша політична культура зараз надзвичайно нешаноблива, тому це принаймні момент, коли шанобливе ставлення до потенційних політичних ворогів, ймовірно, переможе. Я не знаю, чи буде це справжньою єдністю, але це може продемонструвати здатність об'єднатися навколо якогось ритуалу поваги, якщо не навколо якоїсь суті».

Офіційний шестиденний державний похорон мав розпочатися в суботу, коли останки Картера проїдуть кортежем через його рідне місто Плейнс, штат Джорджія, і зупиняться на фермі, де він виріс. Національна паркова служба задзвонить в історичний дзвін на фермі 39 разів, оскільки Картер був 39-м президентом.

Потім тіло Картера перевезуть до Атланти, де він спочиватиме в Президентському центрі Картера до ранку вівторка. Потім його перевезуть до Вашингтона, де він буде похований у ротонді Капітолію США, за традицією, що сягає часів Авраама Лінкольна.

Після богослужіння в соборі в четвер Картера перевезуть назад до Джорджії, де сім'я проведе приватний похорон і поховання. Він буде похований на ділянці поруч з дружиною, Розалінн Картер, на території їхнього давнього будинку в Плейнсі.

Шанувальники Картера сподіваються, що прощання з ним сприятиме оцінці не лише того, як він переосмислив постпрезидентство, отримавши Нобелівську премію миру, але й його досягнень на посаді. Вони також вітають той факт, що саме Байдену випала нагода виголосити визначальну прощальну промову.

Джим Паттіз, який разом зі своїм братом Віллом є кінорежисером, захисником довкілля та співрежисером документального фільму 2021 року «Картерленд», сказав: «Послідовні демократичні адміністрації та можновладці відверталися від Джиммі Картера, тримали його на відстані витягнутої руки і навіть ставилися до нього з певною зневагою - в тому числі нещодавно Обама.

«Джо Байден не належав до таких людей. Джо Байден ніколи не відвертався від Джиммі Картера і був його справжнім прихильником. Він був першим обраним федеральним чиновником, який підтримав його в 1976 році, і з того часу вони дружили. Я радий, що Байден є головним і може віддати Картеру честь, на яку він заслуговує».

Раніше обраний президент Дональд Трамп поскаржився, що американські прапори будуть приспущені до половини на честь покійного президента Джиммі Картера під час інавгурації Трампа 20 січня : коли помирає президент США, прапори залишаються приспущеними протягом 30 днів. Трамп, який оголосив про плани відвідати поминальну службу Картер у Вашингтоні 9 січня, у п'ятницю в соціальній мережі Truth висловив незадоволення тим, що прапори будуть приспущені через жалобу під час його церемонії приведення до присяги.

На церемонії прощання з президентом Джиммі Картером будуть присутні п'ять президентів США

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua