Майже 100 незапланованих посадок: що відбувається з цивільною авіацією РФ та “схеми виживання” (ВІДЕО)

06 січня 2025 р. 13:34

06 січня 2025 р. 13:34


У двох пасажирських літаків, що експлуатуються російськими авіакомпаніями, за тиждень відмовили двигуни. Аварії сталися внаслідок проблем із ремонтом та обслуговуванням через брак західних комплектуючих. Проте російські авіалінії намагаються обходити санкції та продовжувати літати, повідомляє FREEДОМ .

Літак Boeing 737 російської авіакомпанії NordStar, який летів з Волгограда до Єкатеринбурга 2 січня, був змушений повернутися в аеропорт вильоту — 164 пасажирів пересадили на резервний борт. Річ у тому, що на висоті понад 11 км у “Боїнга” відмовив лівий двигун. На день пізніше ситуація повторилася, але вже з літаком Airbus A321 “Уральських авіаліній”. Він мав виконати рейс з Шарм-ель-Шейха до Єкатеринбурга.

“Але після зльоту на висоті 4500 метрів у літака відмовив лівий двигун. Пілоти доповіли про несправність диспетчерам, відключили силову установку і ухвалили рішення повернутися в аеродром вильоту. Виконавши коло зони очікування, екіпаж здійснив благополучну посадку на одному движку… Повітряне судно відсторонили від польотів”, — повідомляє Telegram-канал “Авіаторщина”.

За 2024 рік російські літаки, що злетіли, близько 100 разів поверталися в аеропорт вильоту або здійснювали незаплановану посадку через виявлені в польоті поломки. Загальна кількість інцидентів з пасажирськими повітряними суднами за 11 місяців 2024-го випередила показники того ж періоду 2023 року, ще нещодавно рекордного, майже на 30%, підрахували у виданні “Новая газета — Европа”.

Причина — дія міжнародних санкцій. Сотні бортів, взятих у лізинг у іноземних компаній, не залишають територію РФ, оскільки Москва відмовляється повернути їх орендодавцям. Крім того, майже три роки в Росію заборонено постачати запасні деталі для літаків та проводити їхнє технічне обслуговування.

“Попри це, російські перевізники продовжують експлуатувати західні літаки, зокрема, завдяки імпорту запчастин через треті країни без згоди виробників. З травня 2022 року до червня 2023-го до Росії надійшли авіазапчастини вартістю понад 1,2 млрд дол., попри торгові заборони США та ЄС. Для підтримки авіаційного сектору російська влада виділила понад 12 млрд дол. у вигляді субсидій та кредитів для авіагалузі, намагаючись компенсувати наслідки санкцій, що обмежують доступ до ключових запчастин та послуг”, — пише Forbes Україна.

Росія готова переплачувати від 30 до 100% за оригінальні запчастини літаків, які імпортує завдяки “сірим схемам”, кажуть авіаційні експерти. І чекати на їх доставлення місяцями.

“Всі запчастини на літаках мають так званий ресурс відпрацювання, який фіксується у спеціальних журналах. І та запчастина, яка може працювати умовно 10 тис. льотних годин, відлітала 5 або 7 тис. годин і має залишковий ресурс від 3 до 5 тис. льотних годин, ця частина знімається з літака, пакується в ящик, вирушає до Росії. За документами пишуть, що вона списана і її просто викинули на сміття, і купують нову запчастину в цей літак. А за фактом, вони продали Росії цю запчастину з залишковим ресурсом і, як правило, навіть дорожче за ринкову вартість”, — прокоментував авіаційний експерт, член громадської ради при Державіаслужбі Богдан Долинце.

У Росії намагаються “імпортозамістити” іноземні літаки, але більшість рейсів все ще виконують вони. Через брак компонентів найбільший російський авіаперевізник “Аерофлот” скуповує старі борти та розбирає їх на запчастини.

Попри санкції, до РФ потрапляють і цілі повітряні судна іноземного походження. За 2024 рік до країни ввезли щонайменше 28 літаків, пише видання “Верстка” з посиланням на закриті дані російської митниці. 11 поставили через Туреччину, три ввезли через Оман, два — через Об’єднані Арабські Емірати, стільки ж — через Німеччину. Серед країн-посередників — Сербія, Казахстан, Китай та Монголія.

Нагадаємо, на думку виконавчого директора Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, російський авіапарк до 2030 року літати вже не зможе .

Майже 100 незапланованих посадок: що відбувається з цивільною авіацією РФ та “схеми виживання” (ВІДЕО)

Джерело: uatv.ua (Світ)