вологість:
тиск:
вітер:
Енергетична криза в Придністров’ї: які цілі переслідує Кремль (ВІДЕО)
Кремль намагається використати енергетичну кризу в Придністров’ї, щоб вплинути на результат майбутніх парламентських виборів у Молдові, заявив прем’єр-міністр Дорін Речан. За його словами, кінцева мета Кремля — консолідація проросійських сил у регіоні для протидії Україні, інформує FREEДОМ .
Із 1 січня 2025 року, після того як Україна припинила транзит російського газу своєю територією, у Придністров’ї вимкнули опалення і гарячу воду, а жителів закликали економити електроенергію. У регіоні оголосили режим надзвичайної ситуації.
У Кишиневі прогнозують: якщо криза продовжиться, то вся енергосистема може вийти з ладу. Дефіцит потужності на лівому березі Дністра вже сягнув 30% .
“Навантаження сягає 219 мегават, а максимальне виробництво Молдавської ДРЕС і Дубоссарської ГЕС становить лише 154 мегавати. Управління цим дефіцитом електроенергії на лівому березі Дністра здійснюється шляхом відключення споживачів, вуличного освітлення, систем водопостачання, промислових зон, сільськогосподарських переробних підприємств тощо. Якщо не відключити достатню кількість споживачів, є ризик повного виходу з ладу системи, оскільки розподільні мережі на лівому березі перевантажені”, — заявив державний секретар Міністерства енергетики Молдови Костянтин Боросан.
У грудні 2024-го Міненергетики Молдови запропонувало компанії “Тираспольтрансгаз” закуповувати паливо на румунській біржі. У відомстві повідомили, що 2 січня 2025-го підприємства Moldovagaz і Energocom були готові допомогти Тирасполю в купівлі природного газу на регіональних ринках.
У Придністров’ї від цих пропозицій відмовилися. Глава уряду Молдови Дорін Речан вважає, що таким чином Кремль намагається дестабілізувати ситуацію в регіоні.
“Сьогодні в Придністровському регіоні ми бачимо, що у людей годинами немає електрики, немає опалення, а головне — немає доступу до газу. Почалися навіть перебої з водопостачанням. Сенс усього цього в тому, щоб Росія створила нестабільність у регіоні, а також, що дуже важливо, вплинула на результати парламентських виборів у Молдові, які мають відбутися цієї осені”, — наголосив Речан.
Усе це — продовження газового шантажу Кремля, пояснюють експерти. Розіграти цю карту в Євросоюзі не вийшло. Тепер Москва намагається чинити тиск на Молдову.
“У самому ЄС залишилося тільки чотири країни, Угорщина, Словаччина, Чехія та Австрія, які користуються російським газом, однак і вони зменшують свою залежність. У 2025 році вони або мінімізують свою залежність від Росії, або зведуть до нуля. Це вже абсолютно локальна ситуація, взагалі не порівнянна з тим впливом, який був у Росії раніше. Тому дуже важливо, щоб усі партнери Молдови в Європейському Союзі консолідувалися і допомогли подолати цю кризу”, — зазначив комунікаційний менеджер ГО Razom We Stand Максим Гардус.
У Єврокомісії засудили рішення Тирасполя відмовитися від енергетичної та гуманітарної допомоги Кишинева. Там заявили — прагнуть забезпечити енергетичну стабільність на всій території Молдови.
Представниця Єврокомісії Анна-Кайса Ітконен повідомила, що найближчими днями відбудеться засідання робочої групи з енергетичних питань за участю представників Єврокомісії та уряду Молдови, щоб знайти рішення проблеми з постачанням енергоресурсів.
Нагадаємо, Молдова запропонувала Придністров’ю допомогу із купівлею газу на європейських платформах.
Джерело: uatv.ua (Світ)Новини рубріки
Не просто амбіції. У США назвали справжні причини інтересу до Гренландії
09 січня 2025 р. 08:22
Говорить Україна. 1051-й день війни (ЕФІР)
09 січня 2025 р. 08:17
Про обстановку в Азово-Чорноморській акваторії повідомили у ВМС ЗСУ
09 січня 2025 р. 08:17