Місяць без Асада: які країни фактично визнали нову владу Сирії

08 січня 2025 р. 16:16

08 січня 2025 р. 16:16


Перші емоції після краху режиму сирійського диктатора Башара Асада вщухли і тепер у всьому світі задаються питанням, якою стане нова Сирія: чи це буде світська, демократична чи ісламістська держава, чи будуть у країні репресії проти незгодних з новою владою, що буде з правами жінок і релігійних меншин. На даний момент фактичним лідером країни є голова угруповання «Хайят Тахрір аш-Шам» Ахмад аш-Шараа. Отримавши владу, аш-Шараа відмовився від свого колишнього псевдоніма Абу Мухаммед аль-Джулані, змінив військову форму на діловий костюм, дає інтерв'ю західним ЗМІ і всіляко намагається створити новий образ державного діяча, не пов'язаного в минулому з ісламськими екстремістами.

Деякі експерти вважають, що новий підхід аш-Шараа – спроба зняти численні санкції з Сирії та домогтися виключення його угрупування зі списку терористичних організацій.

Європейські та інші світові лідери після падіння режиму Асада висловили готовність співпрацювати з новою владою Сирії, сподіваючись на позитивні зміни у країні. «Слово і діло» розібралося, представники яких країн уже контактували з новим керівництвом.

Наприкінці грудня вперше за понад десять років до Сирії прибули американські дипломати: помічниця державного секретаря США у справах Близького Сходу Барбара Ліф, спеціальний посланник з питань заручників Роджер Карстенс, спеціальний посланник США у Сирії у 2014-2025 роках Деніел Рубінштейн.

Дипломати провели зустріч із Ахмедом аль-Шараа, яку згодом охарактеризували як «хорошу». За словами Ліф, обговорювалася, зокрема, необхідність усунути загрозу з боку терористичних угруповань як усередині Сирії, так і за її межами. Крім того, порушувалися питання прав меншин та інклюзивності нових органів влади.

22 грудня до Сирії приїжджав міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан. Після візиту Фідан обіцяв, що Туреччина сприятиме відновленню Сирії, а також позитивно висловився про Ахмеда аш-Шараа: «Мені він здався дуже позитивною людиною. Я побачив, що роки, проведені в Ідлібі, пішли йому на користь. Він має багаторічний досвід управління. І на тому етапі, якого ми досягли, Шараа справді усвідомлює свою відповідальність, він усвідомлює очікування Сирії та регіону від нього, і він усвідомлює можливості та обмеження. Інакше кажучи, він раціональний і водночас рішучий лідер». Пізніше, 30 грудня, у Сирії була ціла урядова делегація Туреччини.

23 грудня до Дамаску приїжджали міністр закордонних справ Йорданії Айман Сафаді та міністр закордонних справ Катару Мохаммед аль-Хулайфі. Окрім того, з візитом був неназваний консультант королівського двору Саудівської Аравії.

26 грудня нова влада Сирії контактувала з представниками уряду Іраку. Обговорювалася зокрема безпека на спільному кордоні. 29 грудня Сирію відвідав глави служби безпеки Бахрейну.

Україна також намагається налагодити контакти з новим керівництвом Сирії. Президент Володимир Зеленський заявляв про готовність відновити дипломатичні відносини з країною (якщо влада визнаватиме територіальну цілісність та незалежність України), а також надати їй продовольчу допомогу ( першу партію борошна вже відправлено ).

30 грудня у Дамаску побував міністр закордонних справ Андрій Сибіга та міністр аграрної політики Віталій Коваль. На зустрічі з аш-Шара Сибіга обговорював відновлення двосторонніх відносин .

Глава МЗС також висловив сподівання, що в Сирії більше не буде російської військової присутності (хоча аль-Шараа говорив, що не має наміру повністю розривати відносини з рф): «Російський та асадівський режими підтримували один одного, адже їхня основа — насильство і тортури. Ми готові ділитися досвідом збору доказів, розслідування та роботи із залучення воєнних злочинців до відповідальності за скоєні злочини» .

З європейських політиків до Сирії приїжджали міністри закордонних справ Німеччини та Франції Анналена Бербок та Жан-Ноель Барро. При цьому аль-Шара при зустрічі з Бербок не простяг їй руку для рукостискання. «Ще коли я їхала сюди, мені було ясно, що звичайного потискання рук не буде» , – прокоментувала після міністерка.

Бербок після зустрічі також наголосила на необхідності залучення жінок до політичних процесів у Сирії. Раніше і голова дипломатії Євросоюзу Кая Каллас називали умови для відновлення відносин: «Наше послання новому керівництву Сирії: дотримання принципів, узгоджених із регіональними суб'єктами, та забезпечення захисту всіх цивільних осіб та меншин мають першорядне значення» .

Нагадаємо, деякі країни Європи призупинили розгляд заявок на надання притулку сирійцям. Що це за країни та де у світі найбільше біженців із Сирії – на інфографіці «Слово і діло».

Також ми писали, що відомо про угруповання «Хайят Тахрір аш-Шам» , яке очолило повалення режиму Асада.

ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS

Місяць без Асада: які країни фактично визнали нову владу Сирії

Джерело: www.slovoidilo.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua