вологість:
тиск:
вітер:
Росія залишила Придністров’я без газу: до чого тут Україна і майбутні вибори в Молдові, пояснили експерти
Після того як Україна припинила транзит російського газу своєю територією, у Придністров’ї (територія Молдови) зіткнулися з дефіцитом потужності. На лівому березі Дністра відключили опалення і гарячу воду, а жителів закликали економити електроенергію. У регіоні оголосили режим надзвичайної ситуації.
Міненергетики Молдови запропонувало компанії “Тираспольтрансгаз” закуповувати паливо на румунській біржі. У Придністров’ї від цих пропозицій відмовилися. Глава уряду Молдови Дорін Речан вважає, що таким чином Кремль намагається дестабілізувати ситуацію в регіоні.
Газові перспективи Придністров’я
З 1 січня 2025 року Молдова живе без російського газу. Попередні два роки весь природний газ, що постачається федерацією, йшов в окуповане Росією Придністров’я: для побутових потреб і насамперед для роботи Кучурганської державної районної електростанції (ГРЕС), яка забезпечувала електроенергією всю Молдову.
Країна вперше отримала газ Трансбалканським коридором. Компанія “Молдовагаз” у тестовому режимі закупила природний газ у Болгарії. Паливо пройшло транзитом через Румунію та Україну. В умовах енергокризи підконтрольний Кишиневу правий берег Дністра забезпечений електроенергією в достатньому обсязі. Брак внутрішнього виробництва там заповнюють шляхом імпорту. Водночас на лівому березі тисячі людей залишилися без опалення і газу.
ПАТ “Газпром” припинило постачання газу в Придністров’я. “Газпром” обґрунтував своє рішення невиконанням договірних зобов’язань компанією “Молловагаз”, а також тим, що не погашено історичного боргу в розмірі 709 млн доларів.
Зі свого боку прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан звинуватив “Газпром” у невиконанні договірних зобов’язань з постачання газу. Крім того, влада Молдови не визнає “історичного боргу”, посилаючись на результати міжнародного аудиту. Офіційний Кишинів звинуватив Москву в “енергетичному шантажі” з метою дестабілізації ситуації в Молдові.
“Росія через “Газпром” намагається нас шантажувати, залишає людей у Придністров’ї без тепла і поширює дезінформацію, звинувачуючи свою ж дочірню компанію в боргах, які спростував міжнародний аудит. Настав час дивитися вперед, бути сильними і показати, що Молдова будує своє майбутнє на цінностях, а не на страху”, — підкреслив прессекретар уряду Молдови Даніел Воде.
Як заявили в так званому “уряді” “ПМР”, через припинення постачань газу через Україну в підконтрольному Росії Придністров’ї зупинилася робота всієї місцевої промисловості. Стоять усі підприємства, за винятком тих, які виробляють харчові продукти. Крім того, газопостачання відключили майже 75 тисячам домогосподарств.
Почалися навіть перебої з водопостачанням. Усе це — продовження газового шантажу Кремля, пояснюють експерти. Розіграти цю карту в Євросоюзі не вийшло. Тепер Москва намагається чинити тиск на Молдову через квазіутворення — “Придністровську Молдавську республіку”.
У Кишиневі прогнозують: якщо криза продовжиться, то вся енергосистема може вийти з ладу.
“Навантаження сягає 219 мегаватів, а максимальне виробництво Молдавської ГРЕС і Дубоссарської ГЕС становить лише 154 мегавати. Управління цим дефіцитом електроенергії на лівому березі Дністра здійснюється шляхом відключення споживачів, вуличного освітлення, систем водопостачання, промислових зон, сільськогосподарських переробних підприємств тощо. Якщо не відключити достатню кількість споживачів, є ризик повного виходу з ладу системи, оскільки розподільні мережі на лівому березі перевантажені”, — заявив державний секретар Міністерства енергетики Молдови Костянтин Боросан .
Молдавські компанії запропонували допомогу Придністров’ю в купівлі газу на європейському ринку і доставленні його в Придністров’я. Однак підприємство “Тираспольтрансгаз” відмовилося від допомоги, заявивши, що “цей газ коштуватиме дорого”, а тому Придністров’я чекатиме відновлення постачань газу від “Газпрому”.
У Єврокомісії засудили рішення Тирасполя відмовитися від енергетичної та гуманітарної допомоги Кишинева. Там заявили, що прагнуть забезпечити енергетичну стабільність на всій території Молдови.
Мандат нинішнього парламенту Молдови закінчиться 11 липня 2025 року. Не пізніше, ніж за три місяці після цієї дати в країні відбудуться парламентські вибори. У цей період Росія залучить максимум своїх ресурсів, щоб отримати контроль над депутатами в Кишиневі. Так, за словами директора Служби інформації та безпеки Молдови Олександра Мустяце, Москва має намір вдатися до підкупу виборців, операцій впливу через ЗМІ та організації вуличних заворушень.
Фактично повторити тактику, яку вже практикувала на президентських виборах і референдумі про євроінтеграцію в Молдові 2024 року. Тоді голосування супроводжувалося масовим підкупом, фальсифікаціями та нагнітанням російської пропаганди.
Як розвиватиметься ситуація в Молдові — прогнози експертів
Які геополітичні цілі переслідує Росія, підігріваючи енергокризу в Молдові? Яку роль тут відіграє Україна? Чи варто Молдові побоюватися військових провокацій Кремля? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Оазу Нантой , депутат парламенту Республіки Молдова;
- Віктор Чобану , політичний аналітик із Молдови;
- Олег Устенко , економіст, радник президента України (2019-2024 рр.);
- Андрій Андрієвський , політолог, головний редактор медіаресурсу AVA-TV (Молдова).
ОАЗУ НАНТОЙ: Метою Кремля залишається політична дестабілізація в Молдові
— У Тирасполі сидять маріонетки, які підкоряються вказівкам Кремля. Не було вказівки Кремля закуповувати газ при партнерстві з Республікою Молдова на європейському ринку. Тому на лівому березі Дністра ці маріонетки зображують стійкого олов’яного солдатика: “нам ніякої допомоги не треба”. Триває інформаційна кампанія, метою якої є представити винними в цій ситуації Україну та Молдову.
Кожен виживає як може. Хтось у сільській місцевості радіє з того, що запасся дровами, хтось купує на правому березі Дністра балони з газом і встановлює їх у квартирах, попри суворі заборони. Ну а хтось просто наївно очікує, що “Газпром” відновить постачання газу, забуваючи про те, що вони всього лише інструмент у руках путінського режиму.
І метою цієї провокації є спроба дестабілізації ситуації на правому березі Дністра, обвалення рейтингу керівної партії. Але в нашому суспільстві є ядро громадян, які розуміють суть цих процесів, і я впевнений, що черговий путінський сценарій провалиться в умовах Молдови.
Є абсолютно точна кількість жителів лівого берега, які отримали молдавське громадянство. Я особисто вважаю, що цифра 200 тисяч нібито громадян Росії, які живуть на лівому березі, явно взята зі стелі. На лівому березі 356 тисяч жителів отримали молдовське громадянство, а після 24 лютого 2022 року потік охочих отримати молдовське громадянство зріс у 3 рази. Тому жителі лівого берега є заручниками цієї ситуації.
Складно розраховувати на позитивні сценарії, пов’язані з Придністров’ям, доти, доки жителі лівого берега живуть в атмосфері страху і підпорядкування цьому режиму. На лівому березі закатано в асфальт будь-яку позицію.
ВІКТОР ЧОБАНУ: Я не виключаю військове втручання РФ проти Молдови
Росія сама по собі є генератором криз. Ми ж прекрасно пам’ятаємо, з чого все починалося. Спочатку — спроби заморозити Європу, потім атаки на українську енергетику.
Те, що зараз дійшла черга Молдови, напевно, теж не новина. Хотів би нагадати, що “Газпром” припинив подачу газу на правий берег Молдови ще 2022 року. І тільки Придністров’я продовжувало отримувати ось той самий безплатний російський газ. Власне, безоплатний російський газ для Придністров’я — це і є та політична, економічна конструкція, яку створювали в Росії від самого початку у вигляді сепаратистського анклаву. Такі анклави створювалися на всій території колишнього СРСР.
Кремлю наплювати на 300 тисяч придністровців. Річ у тім, що Молдова йде до виборів. Були спроби вплинути на попередні вибори в жовтні — ми це бачили і на референдумі. Громадянам Молдови вдалося відстояти країну за такого масштабного втручання РФ. Зараз триває повторна спроба. Молдова — парламентська країна. Дуже важливо, якою буде парламентська більшість після осінніх виборів і хто формуватиме уряд.
Для Молдови в Кремлі був заготовлений варіант грузинського сценарію, коли є президент із досить обмеженими повноваженнями, а парламент і уряд — проросійські. Якщо переможуть не помірковані ставленики Кремля, а явно проросійські, ситуація буде складнішою.
Ми можемо очікувати будь-якого варіанту розвитку подій з посиленням присутності Росії. У тому числі військової. Це несприятливий сценарій, який означатиме і використання Придністров’я як другого фронту для України. Це в принципі завдання-максимум для Кремля.
Кремль може придумати альтернативний сценарій із появою якогось “героя”, який домовиться особисто з “Газпромом”, і газ знову надійде в Придністров’я. Це буде “заслуга” якогось проросійського політика, якого Кремль призначить укотре лідером, так би мовити, проросійських сил у Молдові для того, щоб на “білому коні” увійти у виборчу кампанію.
ОЛЕГ УСТЕНКО: Придністров’я звикло платити за дешевий російський газ повною лояльністю до Кремля
— Меседжі, які йшли від європейських столиць, так начебто був. Паралельно були заяви з боку Угорщини та Словаччини з приводу того, що дві країни вкрай залежать від поставок російського газу. У їхній риториці це означало те, що є можливість для них купувати дешевий газ. Але водночас теж було цілком очевидно, що є вже альтернативні маршрути постачання газу, зокрема норвезького, зокрема і скрапленого газу, який почав приходити активно в Європу, зокрема і з боку США. До цього можна було абсолютно бути чітко готовими.
Зрозуміло, що “Газпром” відключив не Європу, яка була до цього абсолютно готова, а свого васала. Зрозуміло, що у нього немає жодної альтернативи отримати цей газ, окрім як скористатися цією пропозицією, яку зробила йому Молдова. А Кишинів пропонує підключити і постачати Придністров’я газом, який може взяти на європейському ринку. Зрозуміло, що на європейському ринку немає таких знижок, які дає РФ своїм квазіутворенням.
У Придністров’я немає бажання платити за газ, тому що там звикли отримувати все за низькими цінами. Але знову-таки це не робиться просто так. Це плата за лояльність і контрпозицію до будь-якого рішення, яке висловлює уряд Молдови. Зрештою, саме Придністров’я за допомогою РФ штовхнуло себе в цю кризу.
АНДРІЙ АНДРІЄВСЬКИЙ: Російський газ для Молдови — це не про економіку, а політичний вплив
— Обсяги, які постачаються в Молдову, для “Газпрому” не є якимись важливими. У нас дуже мало промислових підприємств. Тому газ є інструментом шантажу, тиску. Ще у 2000-х роках, коли в нас почалися перші проблеми з Росією за президента Володимира Вороніна, який не підписав так званий “меморандум Дмитра Козака” (керівника адміністрації президента РФ, — ред.). І відтоді час від часу в Кремлі починають нам погрожувати. Ціни підвищили суттєво.
Насправді за газ ми платимо давно вже дуже велику ціну. І те, що ми з позаминулого року перейшли на європейський газ, насправді не стало чимось критичним. Так, він трохи дорожчий, але не так, як якби ми співпрацювали з Росією. Тож ця ситуація не має нічого спільного з економікою.
Якщо війська РФ опиняться біля кордону Молдови, найімовірніше, відбудеться об’єднання з Румунією. Про це говорять уже дуже багато політиків, і нібито навіть такий план є. Це єдине, що може нас врятувати, тому що Румунія — країна НАТО і має потенціал для того, щоб зупинити агресора.
Новини рубріки
Чому змінилися прогнози Трампа щодо завершення війни: політолог оцінив заяви лідера США
09 січня 2025 р. 11:37
Байден скасував поїздку до Італії через масштабні лісові пожежі у США
09 січня 2025 р. 11:37
Ще один ніж в спину РФ? Вірменія розпочала офіційний шлях до ЄС
09 січня 2025 р. 11:35