Єврокомісія ухиляється від запитань про ймовірне вторгнення Трампа в Гренландію ‒ Politico

09 січня 2025 р. 08:06

09 січня 2025 р. 08:06


У Європейській комісії відмовилися від прямих коментарів щодо висловлювань обраного президента США Дональда Трампа, який висловив бажання взяти під контроль Гренландію, не виключивши застосування військ .

Комісія спробувала не роздмухувати полум'я на своєму пресбрифінгу, заявивши, що "не вдаватиметься до подробиць" коментарів Трампа, в той час, як прессекретарі установи зазнавали неодноразових та інтенсивних розпитувань щодо того, що вони робитимуть у разі нападу Америки на Гренландію, пише Politico.

"Цілком очевидно, що суверенітет держав має поважатися", ‒ заявила представниця Комісії Анітта Гіппер, додавши, що Брюссель із нетерпінням чекає на співпрацю з наступною американською адміністрацією в рамках "сильнішого трансатлантичного порядку денного".

Відповідь не заспокоїла журналістів у залі засідань, оскільки з'явилося кілька запитань на цю тему, до того ж один із них навіть порівняв цю тему "із підготовкою до повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року".

"До цього протягом кількох місяців Комісія, EEAS і дипломати в деяких країнах-членах публічно заявляли, що вторгнення ‒ це гіпотетичний сценарій, тому немає необхідності втручатися...

Те, що сказав президент Трамп, було військовою загрозою одній із держав-членів, і це реально: він обраний президент наймогутнішої країни у світі. Ви усвідомлюєте, що існує ризик?", ‒ запитав кореспондент італійського Radio Radicale Давіде Карретта.

Гренландія, яка не входить до складу ЄС, класифікується як "заморська територія, пов’язана з ЄС". Її населення, яке становить близько 57 тисяч осіб, здебільшого складається з громадян Євросоюзу.

Хоча Єврокомісія підтвердила, що будь-яка військова агресія проти Гренландії активує статтю 42(7) Договору про взаємодопомогу ЄС, представники ЄС відзначили, що вважають сценарій вторгнення США "вельми теоретичним".

Водночас Франція відреагувала рішуче : міністр закордонних справ країни заявив, що ЄС не дозволить іншим країнам порушувати суверенні кордони своїх територій. Однак у Брюсселі ця позиція не прозвучала так однозначно.

Журналісти продовжували наполягати на чіткій відповіді щодо ймовірного ризику. Ніколас Воллес із Euractiv запитав: "Ви говорите, що суверенітет понад усе, але не коментуєте пряму загрозу з боку майбутнього президента США. Чого ви чекаєте? Висадки американських морських піхотинців у Гренландії?".

На це запитання, як і на інші, чіткої відповіді у Єврокомісії не надали.

Нагадаємо, Трамп у 2019 році уже пропонував Данії купити острів. Після нових заяв обраного американського президента Данія оголосила про новий великий пакет заходів із посилення безпеки Гренландії . Копенгаген планує витратити на новий оборонний пакет суму, еквівалентну приблизно 1,5 мільярда доларів.

Водночас низка політиків назвали неприховані погрози новообраного президента США "повним божевіллям" .

Єврокомісія ухиляється від запитань про ймовірне вторгнення Трампа в Гренландію ‒ Politico

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua