Насильницькі викрадення людей росіянами стали нормою в окупованому Криму, — Чубаров

10 січня 2025 р. 21:40

10 січня 2025 р. 21:40


За даними правозахисної організації “КримSOS”, наразі відомо про 66 випадків насильницьких зникнень людей в окупованому Криму. При цьому доля 21 людини поки невідома. За словами голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, насильницькі зникнення в Криму стали нормою. Детальніше про це він розповів сьогодні, 10 січня, в ефірі телеканалу FREEДOM .

Він зазначив, що про часті випадки насильницького зникнення на території окупованого Росією Криму говориться на всіх міжнародних майданчиках, включно з ООН.

“Ми бачимо щорічно ухвалювані резолюції про становище з правами людини в Криму, про становище кримськотатарського народу. Ми бачимо цілі розділи, в яких висвітлюється ситуація з особливим видом гонінь і репресій, як і насильницьке викрадення, — розповів Чубаров.

За його словами, якщо проаналізувати майже 11 років окупації Криму, то в кожен період насильницьке викрадення ставило собі певну мету.

“На самому початку це був інструмент для зачистки Криму від найактивніших людей, які виступали проти окупації, допомагали українським військовим частинам, волонтерам, членам Меджлісу кримськотатарського народу, які тоді ще лишалися в Криму. Через деякий час, десь із 2015 року, насильницьке викрадення стало інструментом залякування: треба було придушити хвилю неприйняття етнічним кримськотатарським народом і українцями, власне, окупації. Потім викрадення почали виконувати інші завдання — помста за “рейкову” війну. Нагадаю, що тоді в окупованому Криму була серія підривів залізниці й були не тільки незаконні арешти. Декількох людей також було викрадено”, — розповів голова Меджлісу кримськотатарського народу.

За його словами, самі викрадення також змінювалися за формою.

“Є перші викрадення, коли ми і на сьогоднішній момент абсолютно не знаємо долю викрадених людей. Потім це почало мати масовий характер і набувати певної форми. Тобто, той період, коли рідні докладали неймовірних зусиль для пошуку рідних, окупанти використовували цей час для того, щоб спробувати придушити волю цих викрадених людей, примусити їх зізнатися в тих злочинах, яких вони не скоювали”, — розповів гість ефіру.

Він зазначив, що сьогодні не можна сказати, що викрадення в окупованому Криму припинилися, але вони не мають масового характеру.

“Це пояснюється не тим, що окупанти перестали використовувати ці методи, а тим, що кримське суспільство вже привчене до тієї думки, що якщо хтось буде дуже активно поводитися, не виключено, що його не просто прилюдно заарештують. З ним можуть вчинити так, що ніхто, і насамперед рідні, не знатимуть, де він перебуває. До слова, велика категорія таких людей була вже з нових окупованих територій — Херсонської, Запорізької областей, зокрема кримськотатарських активістів. Там були великі компактні місця проживання кримських татар. І коли вони почали переміщатися, щоб дізнаватися долю один одного, їх викрадали просто на контрольно-пропускних пунктах Чонгара. Російські окупанти створили спеціальні СІЗО, в яких тримали людей місяцями. Незаконно. І окупанти продовжують насильницькі викрадення. Це в їхній практиці як особливий інструмент для залякування, для придушення волі людей. Тому потрібно бути дуже уважними до всіх випадків викрадення людей і продовжувати з’ясовувати їхню долю”, — підсумував Рефат Чубаров.

Насильницькі викрадення людей росіянами стали нормою в окупованому Криму, — Чубаров

Джерело: uatv.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua