Порти ЄС ремонтувати арктичні газові танкери - FT

14 січня 2025 р. 13:31

14 січня 2025 р. 13:31


Корабельні ЄС ремонтують російські танкери льодового класу і пропонують їм сухі доки, що дозволяє Москві продовжувати транспортувати газ через Арктику попри західні санкції проти енергетичного сектору РФ.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у матеріалі Financial Times .

Без технічного обслуговування, яке здійснюють корабельня Damen у Бресті (Франція) та корабельня Fayard A/S (Данія), російському заводу «Ямал СПГ» було б важко отримати доступ до критично важливих ринків взимку, коли ціни на газ у північній півкулі найвищі.

Дані супутникових знімків та дані відстеження заходів суден компанії Kpler свідчать, що ці дві корабельні обслуговують 14 із 15 спеціалізованих танкерів Arc7, які відправляються із заводу «Ямал СПГ» на крайньому північному узбережжі Росії. Деякі судна заходили до корабелень кілька разів.

«Якби ці дві верфі були закриті, це поставило б під сумнів усі логістичні операції. Вони могли б отримати послуги в іншому місці, але це означало б відхилення від їхнього маршруту», – сказав Мальте Гумперт, фахівець із арктичних перевезень з High North News, який відстежує рух суден.

Вісім з цих танкерів заходили у Damen, тоді як Fayard A/S обслужив дев’ять суден з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Більшість суден належать енергетичним і судноплавним компаніям, зокрема грецькій Dynagas.

У Damen підтвердили, що там відремонтували «кілька суден, залучених до перевезення російського СПГ (скраплений природний газ – ред.)», додавши, що при цьому корабельня суворо дотримувалась європейського законодавства про санкції та не має відношення до вибору вантажу, зробленому судноплавними компаніями, які експлуатують ці судна.

«У найближчий час ремонт цих СПГ-суден не планується», – запевнили у французькій верфі.

Водночас у Fayard не відповіли на запит FT щодо коментарів.

Зазначається, що відмова від російського газу є провідною політичною метою Єврокомісії. Однак її ціль скоротити використання російського викопного палива у ЄС до нуля до 2027 року опинилася під загрозою через збільшення імпорту російського СПГ, який здебільшого постачається з Ямалу.

Діяльність цих суден і верфей не підпадає під санкції, оскільки вони призначені для транспортування енергоносіїв і не ходять під російським прапором. Спеціалізовані танкери не змогли б розподіляти свої вантажі без технічної експертизи та обслуговування на європейських корабельнях.

Єдиними судном, яке не зверталося до жодної зі згаданих верфей, є Christophe de Margerie, яке належить підсанкційній російській судноплавній компанії «Совкомфлот».

16 грудня ЄС погодився запровадити санкції проти самого судна, що стало першим випадком, коли блок наклав обмеження щодо операцій Ямалу. США вже застосували санкції до проєкту «Ямал».

За словами Гумперта, неможливість судна Christophe de Margerie отримати доступ до ремонтних верфей у Європі вивела його із ладу на шість місяців, продемонструвавши залежність танкерів Arc7 від європейських технологічних знань і запчастин.

Як повідомляв Укрінформ, танкер зі скрапленим природним газом (СПГ), що перевозить партію з російського підсанкційного заводу, простоює біля узбережжя Іспанії та Португалії.

Фото: GETTY IMAGES

Порти ЄС  ремонтувати арктичні газові танкери - FT

Джерело: ukrinform.ua (Світ)