Заяви Трампа щодо Гренландії викликали в Китаї дебати навколо питання Тайваню — Reuters

15 січня 2025 р. 11:59

15 січня 2025 р. 11:59


Протягом багатьох років уряд США закликав Китай проявити “стриманість” у претензіях на контроль над Тайванем і відмовитися від військових погроз. Втім, на думку деяких китайських коментаторів, сила цього давнього послання Вашингтона тепер підірвана погрозами обраного американського президента Дональда Трампа взяти під контроль Гренландію та Панамський канал, не виключаючи можливості застосування сили, повідомляє Reuters .

Наслідки коментарів Трампа для політики США щодо Тайваню останніми днями широко обговорюються в китайських соціальних мережах, також дискусії проводять аналітики.

Хоча у військовому протистоянні навколо Тайваню в найближчій перспективі нічого не зміниться, є припущення, що розрив Трампа з нормами американської дипломатії може створити певні можливості для Пекіна.

За словами одного китайського експерта, перший термін перебування Трампа в Білому домі свідчить про те, що американський президент розглядає зовнішню політику як “трансакційну” за своєю природою, а це означає, що Трамп може бути схильним до угоди щодо Тайваню.

Професор Інституту міжнародних досліджень Університету Фудань у Шанхаї Чжао Мінхао вважає, що погрози Трампа “забрати” Гренландію, Панамський канал і навіть Канаду потрібно сприймати серйозно.

Багато хто в Китаї все ще сприймає Трампа як людину, яка вміє домовлятися, навіть у дуже складних питаннях, таких як питання Тайваню”, - зазначив професор.

Міністерство закордонних справ Китаю назвало “абсурдними” спроби пов'язати статус Гренландії з Тайванем.

“Питання Тайваню є внутрішньою справою Китаю, і як його вирішити - справа китайського народу”, - йдеться в заяві МЗС Китаю, надісланій агентству Reuters.

“Будь-яке спотворення суверенного статусу Тайваню не змінить статус-кво в Тайванській протоці”, - заявили тим часом в МЗС Тайваню.

Китай вважає Тайвань частиною своєї території та ніколи не відмовлявся від можливості застосування сили, щоб взяти острів під свій контроль.

Обмежувальним фактором для Пекіна є те, що США за законом зобов'язані надати Тайваню засоби для самозахисту, хоча в умовах політики “стратегічної невизначеності” незрозуміло, чи прийдуть американські війська на допомогу Тайбею в разі військового вторгнення Пекіна.

Під час свого першого президентського терміну Трамп пропонував потужну підтримку Тайваню, в тому числі врегулювання продажу зброї. Але під час передвиборчої кампанії минулого року Трамп заявив, що острів повинен платити США за захист. Тайвань неодноразово наголошував, що прагне збільшити витрати на оборону.

Безумовно, тайванське питання суттєво відрізняється від ситуації з Гренландією, Канадою чи Панамським каналом: в очах Пекіна Тайвань вже є юридично територією Китаю, хоча Тайбей відкидає ці претензії.

Тим не менш, коментарі Трампа щодо Гренландії викликали ажіотаж у китайських соціальних мережах.

“Якщо Гренландія буде анексована Сполученими Штатами, Китай повинен забрати Тайвань”, - написав професор права в Університеті Гонконгу Ван Цзяньюй на платформі Weibo.

Один з коментаторів заявив, що якщо Трамп все ж таки рушить на Гренландію, Китай повинен скористатися можливістю “повернути Тайвань”.

“Трамп, схоже, налаштований серйозно, тому ми теж повинні подивитися, що можемо отримати від цього”, - написав ще один користувач.

Доцент Школи політики т міжнародних досліджень Центрально-китайського педагогічного університету Чень Фей написав у китайському новинному порталі NetEase, що так само, як Гренландія для США, Тайвань є ключовим інтересом безпеки для Китаю.

Але ці два питання не тотожні, оскільки те, що може зробити Трамп, безпосередньо загрожує суверенітету іншої країни, додав він.

“Тайвань - це внутрішня територія Китаю і суто внутрішня справа Китаю. Це не має нічого спільного з суверенітетом іншої країни”, - заявив Чень.

Експерт з питань Тайваню в Німецькому фонді Маршалла Бонні Глейзер вважає, що для лідера Китаю Сі Цзіньпіна більше значення мають інші фактори, особливо його оцінка військового потенціалу країни і ймовірних витрат, які чекатимуть на Пекін у разі застосування сили проти острова.

“Я сумніваюся, що Пекін буде проводити паралелі між Гренландією і Тайванем. Китайці вважають, що Тайвань вже є і завжди був частиною Китаю”, - каже Глейзер.

Колишній співробітник Міністерства оборони США Дрю Томпсон вважає досить абсурдною думку про те, що коментарі Трампа щодо Гренландії можуть вплинути на претензії Китаю на Тайвань.

“Але мені здається, якщо президент Трамп відмовиться виключити застосування військової сили для захисту інтересів США, то така заява і рішучість послужить подальшому стримуванню Пекіна від будь-яких дій, які спонукали б США вжити військових заходів для захисту Тайваню. Це досить потужний стримувальний фактор для Китаю”, - вважає Томпсон.

Про те, що означають експансіоністські заяви Трампа, розмірковував Сергій Корсунський у статті “ Як Трамп планує змінити світ: аналіз його заяв без емоцій ”.

Заяви Трампа щодо Гренландії викликали в Китаї дебати навколо питання Тайваню — Reuters

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua