вологість:
тиск:
вітер:
Радник Єлизавети II був радянським шпигуном: чому від королеви це приховували
- Ентоні Блант, радник королеви Єлизавети II з питань мистецтва, виявився радянським шпигуном, але королеві не розповіли про це одразу.
- Блант зізнався у шпигунстві в 1964 році та зберіг роботу і титул, публічно його викрили як шпигуна лише в 1979 році.
Нині покійній королеві Єлизаветі II не повідомляли деталей подвійного життя її давнього радника з питань мистецтва, що був радянським шпигуном. Палацові чиновники не хотіли додавати їй клопотів.
Про це повідомляє 24 Канал із посиланням на Associated Press . Деталі стали відомі завдяки нещодавно розсекреченим документам британської розвідувальної служби МІ-5.
Дивіться також У Фінляндії назавжди закрили музей Леніна: як відреагували у Кремлі
Шпигун у серці британської розвідки
У вівторок, 14 січня, Національний архів Великої Британії опублікував інформацію про королівського мистецтвознавця Ентоні Бланта. Це пролило нове світло на шпигунську мережу, пов’язану з Кембриджським університетом у 1930-х роках. ЇЇ члени передавали Радянському Союзу секретну інформацію з самого центру британської розвідки.
Блант роками перебував під підозрою. Лише у 1964 році він зізнався, що під час Другої світової війни, бувши старшим офіцером МІ-5, передавав секретну інформацію радянським агентам.
Коли Блант зняв із себе цей тягар, то зізнався, що відчув "глибоке полегшення". В обмін на співпрацю йому дозволили зберегти роботу, лицарський титул і соціальний статус, при цьому королеву, ймовірно, не поінформували.
У 1972 році особистий секретар королеви Мартін Чартеріс повідомив шефу МІ-5 Майклу Хенлі, що "королева не знала" і немає сенсу розповідати їй про це. На думку Чартеріса, це лише додало б їй зайвих турбот, а вплинути на ситуацію вже неможливо.
Як королева про це дізналася
Однак уряд вирішив повідомити монарху у 1973 році, коли Блант був хворий. Вони очікували скандалу в ЗМІ після смерті мистецтвознавця, адже журналісти змогли б публікувати матеріали не боячись позовів за наклеп.
Чартеріс повідомив, що королева "сприйняла все це дуже спокійно і без здивування", бо вона пам'ятала, що Блант був під підозрою ще на початку 1950-х років. Хоча історик Крістофер Ендрю стверджує, що монарху буцімто розповідали про шпигуна у "загальних рисах" раніше.
Бланта публічно викрила прем'єр-міністерка Маргарет Тетчер у листопаді 1979 року під час виступу в Палаті громад. Його позбавили лицарського звання, але до кримінальної відповідальності так і не притягнули. Блант помер у 1983 році у віці 75 років.
Секретні документи британських спецслужб зазвичай залишаються недоступними протягом десятиліть. Деякі з уже оприлюднених матеріалів будуть представлені на виставці "МІ-5: службові таємниці", яка відкриється в Національному архіві в Лондоні в цьому році.
Джерело: 24tv.ua (Світ)Новини рубріки
Зеленський розповів, коли може зустрітись з Трампом
15 січня 2025 р. 15:36
Через заяви Кісєльова: Вірменія вручила ноту протесту послу РФ
15 січня 2025 р. 15:35