Населення Китаю скорочується третій рік поспіль, створюючи виклики для уряду та економіки (ВІДЕО)

18 січня 2025 р. 09:36

18 січня 2025 р. 09:36


Уряд Китаю заявив у п’ятницю, що населення країни скорочується третій рік поспіль, що свідчить про подальші демографічні виклики для другої за чисельністю населення країни світу, яка зараз стикається зі старінням населення та нестачею людей працездатного віку.

На кінець 2024 року населення Китаю становило 1,408 мільярда осіб, що на 1,39 мільйона менше, ніж у попередньому році.

Китай три роки тому став новим членом групи країн, чиє населення скорочується, приєднавшись до Японії та більшої частини Східної Європи.

Причини у багатьох випадках схожі: Зростання вартості життя змушує молодих людей відкладати шлюб і народження дітей на час здобуття вищої освіти та кар'єри. Хоча люди живуть довше, цього недостатньо, щоб встигати за темпами народжуваності.

Такі країни, як Китай, що обмежують імміграцію, перебувають у зоні особливого ризику.

Китай довгий час був однією з найбільш густонаселених країн світу, потерпаючи від вторгнень, повеней та інших стихійних лих, щоб утримувати населення, яке процвітало завдяки рису на півдні та пшениці на півночі. Після закінчення Другої світової війни та приходу до влади Комуністичної партії в 1949 році знову з’явилися багатодітні сім'ї, і населення подвоїлося всього за три десятиліття, навіть після того, як десятки мільйонів людей загинули під час Великого стрибка, що мав на меті революціонізувати сільське господарство і промисловість, і Культурної революції, що відбулася кількома роками пізніше.

Після закінчення Культурної революції та смерті лідера Мао Цзедуна комуністичні бюрократи почали хвилюватися, що населення країни перевищує її здатність прогодувати себе, і почали впроваджувати драконівську політику «однієї дитини». Хоча це ніколи не було законодавчо закріплено, жінки повинні були звертатися за дозволом на народження дитини, а порушниці могли зіткнутися з примусовими абортами на пізніх термінах і процедурами контролю за народжуваністю, величезними штрафами та перспективою позбавлення дитини ідентифікаційного номера, що фактично позбавляло їх громадянства.

Сільські райони Китаю, де перевага надавалася чоловічому потомству, а народження двох дітей все ще нібито дозволялося, стали об'єктом жорстоких заходів уряду: жінок змушували пред’являти докази наявності менструації, а будівлі прикрашали гаслами на кшталт «менше дітей — ліпші діти».

Уряд намагався викорінити вибіркові переривання вагітності, якщо має народитися дівчинка, але оскільки аборти були легальними та легкодоступними, ті, хто працював з нелегальними апаратами УЗД, мали процвітаючий бізнес.

Це стало найбільшим чинником однобокого статевого співвідношення в Китаї, де на кожні 100 дівчат народжується на порядок більше хлопчиків, що підвищує ймовірність соціальної нестабільності серед китайської армії холостяків. У п’ятничному звіті статевий дисбаланс оцінюється як 104,34 чоловіки на кожні 100 жінок, хоча незалежні групи вважають, що цей дисбаланс значно вищий.

Ще більше занепокоєння в уряді викликає різке падіння народжуваності: у 2023 році загальна кількість населення Китаю скоротилася вперше за багато десятиліть, і в тому ж році Китай майже випередив Індію як найбільш густонаселену країну світу. Швидке старіння населення, скорочення робочої сили, відсутність споживчих ринків і міграція за кордон створюють серйозний тиск на систему.

В той час, як витрати на військові та новомодні інфраструктурні проєкти продовжують зростати, і без того квола система соціального забезпечення Китаю хитається, оскільки все більше китайців відмовляються сплачувати внески до недофінансованої пенсійної системи.

Вже зараз більше п’ятої частини населення у віці 60 років і старше, офіційна цифра становить 310,3 мільйона, або 22% від загальної кількості населення. За прогнозами, до 2035 року ця цифра перевищить 30%, що викликає дискусію про зміну офіційного пенсійного віку, який є одним з найнижчих у світі. Зі зменшенням кількості учнів деякі порожні школи та дитячі садки тим часом перетворюються на заклади догляду за людьми похилого віку.

Такий розвиток подій надає певної вірогідності афоризму про те, що Китай, який зараз є другою за величиною економікою світу, але стикається з серйозними проблемами, «постаріє раніше, ніж розбагатіє».

Урядові стимули, включаючи грошові виплати за народження до трьох дітей і фінансову допомогу на оплату житла, мали лише тимчасовий ефект.

Тим часом Китай продовжує перехід до урбаністичного суспільства: ще 10 мільйонів людей переїхали до міст, а рівень урбанізації досяг 67%, що майже на відсоток більше, ніж у попередньому році.

Населення Китаю скорочується третій рік поспіль, створюючи виклики для уряду та економіки (ВІДЕО)

Джерело: www.epochtimes.com.ua (Світ)