вологість:
тиск:
вітер:
Імовірність поразки Фіцо поки хитка: головну перевагу прем’єра Словаччини на виборах назвала Брусиловська
На прем’єра Словаччини Роберта Фіцо тиснуть два фактори: часткова зовнішньополітична ізоляція і внутрішньополітична ситуація в країні. Про це сьогодні, 19 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла завідувачка кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету ім. І. Мечникова, доктор політичних наук, професорка Ольга Брусиловська.
Часткова зовнішньополітична ізоляція Фіцо пов’язана з його проросійською політикою, яскравим підтвердженням якої став грудневий візит словацького прем’єра в Москву до Путіна. А також зі скандальними заявами, пов’язаними з припиненням з 1 січня 2025 року транзиту російського газу через територію України.
“Але національні лідери в демократичних країнах залежать від свого виборця. І мені здається, що цей другий фактор — внутрішньополітичний, на нього тисне сильніше. Тому що Словаччина зараз перебуває перед серйозною політичною кризою, яка, найімовірніше, призведе до дострокових виборів. І сам Фіцо вже говорить про те, що він змирився з думкою про дострокові вибори”, — зазначила Брусиловська.
Партія Роберта Фіцо Smer-SD (“Курс — соціальна демократія”) зараз у парламенті вже є, по суті, партією меншості, вона вже не контролює парламентські голосування.
“За різними соціологічними опитуваннями очевидно, що Фіцо буде набагато важче втримати лідерські позиції, якщо умовно завтра ці вибори відбудуться. Тому він почав метушитися, бажаючи все-таки зберегти за собою якомога більшу кількість електорату на майбутніх виборах”, — пояснила експертка.
Якби парламентські вибори відбувалися зараз, то за результатами соцопитувань партія Фіцо Smer-SD отримала б 18,4% підтримки, і тим самим поступилася б опозиційній “Прогресивній Словаччині” (23,9%). За таких даних, на думку Брусиловської, варіант програшу або перемоги Фіцо на виборах становить 50 на 50.
“По-перше, тому що потрібно дуже обережно ставитися до соціології, до опитувань напередодні виборів. По-друге, партія влади від початку перебуває у більш виграшному становищі, ніж опозиція. Тому поки що співвідношення підтримки, яку показують опитування, замало . На б хотілося бачити більш значний розрив між опозицією і правлячою партією. Тому що у Фіцо є багато важелів, яких немає в опозиції, — це те, що називається адміністративний ресурс. І є ймовірність, що він його задіє, бо зробить усе, щоб не програти вибори. Тому давайте сподіватися на те, що ситуація ще більше зміниться на користь проукраїнських партій, яких у Словаччині достатньо “, — прокоментувала вона.
Експертка наголосила, що зараз у Європі українське питання стає одним з основних на виборах, і щодо нього спостерігається певний політичний розлом між кандидатами. Якщо єврооптимісти виступають за подальшу підтримку України, а також за збереження Європейського Союзу, то європесимісти проти підтримки України, і, як правило, вони також проти Європейського Союзу.
“І ось Фіцо — це один із таких європесимістів, який заявляє, що Словаччина залишає за собою право вийти з ЄС у якомусь недалекому майбутньому. Мені здається, він даремно це сказав, тому що такі заяви можуть відлякати виборців. Адже скільки б словаки не лаяли Євросоюз, але вихід із ЄС — це не той крок, який вони будуть вітати”, — акцентувала вона.
При цьому Фіцо відрізняється від свого колеги за поглядами, такого ж європесиміста — угорського прем’єра Віктора Орбана.
“Для Фіцо, на відміну від Орбана, політика — це насамперед бізнес. Якщо він вирішить, що він реалізував усі свої бізнес-завдання, він може просто піти з політики і займатися суто бізнесом. Якщо ж Фіцо вважатиме, що для власного захисту йому потрібен якийсь політичний статус, то в нього завжди є можливість балотуватися до Європейського парламенту. І в Європейському парламенті, я вас запевняю, він знайде однодумців і не залишиться самотнім. Таке можливо. На жаль, Європарламент завжди являв собою якусь нішу, в якій досить затишно влаштовуються радикальні політики. І відповідальність там набагато менша, ніж на посаді президента або прем’єра, а цей статус [євродепутата] дає їм змогу жити досить безбідно і досить спокійно”, — резюмувала Ольга Брусиловська .
Нагадаємо, проросійська позиція Роберта Фіцо викликала невдоволення у словацькому суспільстві. У низці міст країни тисячі людей вийшли на протести проти прем’єр-міністра. А опозиційні партії 14 січня оголосили , що найближчим часом ініціюють вотум недовіри кабінету Фіцо.
Джерело: uatv.ua (Світ)