«Епоха найбільших розколів з часів Холодної війни». Чим житиме світ у 2025-му? Топ-10 глобальних ризиків зі звіту Всесвітнього економічного форуму

20 січня 2025 р. 10:31

20 січня 2025 р. 10:31


Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Глобальна перспектива стає дедалі фрагментованою у геополітичних, екологічних, соціальних, економічних та технологічних сферах. 2024 рік став роком загострення збройних конфліктів, посилення екстремальних погодних явищ, що зумовлені змінами клімату, політичної поляризації, а також поширення технологій, які сприяють дезінформації. Висновок — ми живемо в епоху, що найбільш розділює нації з часів Холодної війни.

52% респондентів очікують нестабільного глобального прогнозу у короткостроковій перспективі (два роки), ще 31% передбачають турбулентність, а 5% – штормову ситуацію. На довгострокову перспективу (10 років) песимізм зростає: 62% респондентів вважають, що світ зіткнеться з «турбулентними» або «штормовими» умовами до 2035 року. Це свідчить про скептицизм щодо здатності сучасних соціальних механізмів долати крихкість, яка викликана новими ризиками.

10 ризиків, за які турбуються респонденти звіту від ВЕФ

Конфлікти між державами

Державні збройні конфлікти – найбільший ризик, який загрожує світовій стабільності у 2025 році. Респонденти звіту вказали, що ескалація та поширення конфліктів у різних регіонах світу є основною загрозою. Війна в Україні, нестабільність на Близькому Сході та конфлікти в Судані є головними тригерами для посилення глобального занепокоєння.

Геополітичні ризики значно зросли через слабкість інституцій у врегулюванні конфліктів. Невизначеність і страх поширення цих конфліктів ще більше поглиблюють недовіру між державами.

Водночас національна безпека займає центральне місце в порядку денному урядів. Особливе занепокоєння викликає ризик масштабного конфлікту із залученням провідних світових держав.

Екстремальні погодні явища

Кліматичні зміни продовжують спричиняти більше екстремальних погодних явищ, які завдають шкоди інфраструктурі, економікам і життю людей. Повені в Індонезії та Європі, урагани в США, лісові пожежі в Канаді – це лише деякі приклади катастроф, які сталися протягом останніх років. За словами респондентів, забруднення повітря та тривале використання викопного палива поглиблюють цей ризик.

Економічні наслідки таких явищ – величезні. Країни стикаються з необхідністю реконструкції, втратою врожаїв та зростанням витрат на страхування. Цей ризик підсилюється неспроможністю багатьох урядів адаптуватися до наслідків кліматичних змін або їх ефективно пом’якшувати.

Геоекономічна конфронтація

Світ переживає період загострення економічної конфронтації між провідними державами. Торговельні війни, санкції та протекціоністські заходи створюють напруженість, яка негативно впливає на міжнародну співпрацю. За останній рік цей ризик піднявся з 14 на 9 місце серед найсерйозніших короткострокових загроз.

Технології також грають важливу роль у геоекономічних суперечках. Кіберзагрози, зокрема шпигунство та кібервійна, є інструментами впливу, які можуть поглибити конфлікти та завдати шкоди глобальній економіці.

Респонденти також відзначають занепокоєння щодо ризику технологічного відставання регіонів світу.

Дезінформація

Поширення неправдивої або маніпулятивної інформації залишається провідним ризиком у коротко- та середньостроковій перспективі. Завдяки генеративному ШІ, створення фейкових новин, зображень або відео стає легшим і доступнішим.

Цей ризик ускладнює геополітичну ситуацію, впливає на результати виборів в країнах, сіє сумніви серед громадян щодо подій у зонах конфлікту та може підірвати довіру до міжнародних брендів чи продуктів. Крім того, відсутність прозорості в алгоритмах лише посилює цей виклик.

Соціальна поляризація

Соціальні розколи, що виникають через нерівність доходів, політичні уподобання та доступ до ресурсів, стали центром глобальних ризиків. Поляризація загострює політичні суперечки та ускладнює ухвалення важливих рішень. Вона також стимулює соціальні заворушення та підриває довіру до урядів.

війна, дезинформація, клімат /інфографіка Forbes Ukraine

То-10 глобальних ризиків 2025 року Фото інфографіка Forbes Ukraine

Економічний спад

Ризик економічного спаду зменшився порівняно з попередніми роками, проте залишається серйозною загрозою.

Пандемія COVID-19, геополітичні кризи та зростання боргів країн створили передумови для тривалих економічних викликів, особливо в країнах з низьким рівнем доходу.

Зміни екологічних систем

Екологічні системи зазнають катастрофічних змін через виснаження природних ресурсів і втрату біорізноманіття. Забруднення океанів і вирубка лісів, посилюють глобальну екологічну кризу.

Відсутність економічних можливостей

Безробіття, низькі зарплати та нерівний доступ до освіти теж створюють нові виклики. Особливо це помітно в умовах автоматизації та переходу до «зеленої» економіки.

Применшення прав людини та громадянських свобод

У багатьох країнах спостерігається звуження демократичних інституцій та прав. Це включає цензуру, утиски свободи слова та дискримінацію за різними ознаками.

Нерівність

Нерівність – як економічна, так і соціальна – є рушієм багатьох інших ризиків. Вона підриває довіру до урядів і посилює соціальні конфлікти.

Вплив нерівності є особливо помітним у країнах із низькими доходами та старіючих суспільствах, серед яких Японія та Німеччина.

Вихід із зони ризику

ВЕФ опитала респондентів й щодо можливих кризових станів на наступні два та 10 років (від «тривожного» до «спокійного»). У короткій перспективі переважає «нестабільний стан», а у довгій — «буремний».

інфографіка Forbes Ukraine

Звіт Всесвітнього економічного форуму Фото інфографіка Forbes Ukraine

Світ зазнав глибоких змін за останні 20 років і продовжуватиме змінюватися непередбачуваними шляхами, каже Саадія Західі, гендиректорка Всесвітнього економічного форуму. Для кращого планування у коротко- та довгостроковій перспективі важливим залишається далекоглядність, заснована на експертних поглядах.

У майбутньому немає життєздатної альтернативи багатостороннім рішенням, додає Західі. Лідери державного і приватного секторів, громадянського суспільства, міжнародних організацій та академічної спільноти повинні об’єднати зусилля, щоб співпрацювати відкрито й конструктивно.

«Епоха найбільших розколів з часів Холодної війни». Чим житиме світ у 2025-му? Топ-10 глобальних ризиків зі звіту Всесвітнього економічного форуму

Джерело: forbes.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua