Політичне шоу від Трампа чимдалі більше трансформується у реальну політику – експосол України у США

20 січня 2025 р. 15:34

20 січня 2025 р. 15:34


Не варто відмахуватися від провокативних заяв обраного президента США Дональда Трампа та «ділити їх навпіл». Майбутній очільник Білого дому хоче не просто лишити слід в історії, а повністю змінити систему адміністративного управління в США і не лише, пише колишній посол України в США Олег Шамшур у статті « Трамп готує «шок і трепет». Якою ціною він може закінчити війну в Україні? ».

«Рушійною силою «плану» Трампа для Америки і світу є його гранична впевненість у власній непогрішимості та величі, що набули майже біблійних масштабів після того, як «провидіння» врятувало тоді ще кандидата у президенти під час замаху на його життя. Гадаю, помиляються ті, хто за інерцією радить «ділити все навпіл» і не сприймати надто серйозно провокативні заяви президента: на жаль, політичне шоу від Трампа чимдалі більше трансформується у реальну політику», – пише автор.

За словами Шамшура, Трамп не обмежується бажанням, притаманним всім політикам вищого рангу, залишити слід в історії. Обраний президент США хоче буквально «висадити у повітря» сучасну систему адміністративного управління в США, радикально змінити правила гри в політиці, завдати нищівної поразки традиційним елітам, помножити на нуль так званий deep state, спираючись на повністю підконтрольні йому на цьому етапі республіканську більшість в обох палатах Конгресу та консервативну більшість у Верховному суді США.

«Такі наміри Трампа не тільки відображають його особисті емоції: вони резонують з антисистемними настроями виборців і є його варіантом відповіді на загальносуспільний запит щодо здійснення в країні реальних змін», – додає експосол.

Важливим елементом внутрішньополітичної стратегії Трампа є плани суттєво розширити повноваження Білого дому та виконавчої влади в цілому. Це за словами Шамшура, нагадує «імперське президентство», яке свого часу намагався створити 37-й президент Сполучених Штатів Америки Річард Ніксон. Зокрема, Трамп переконаний, що президент має виключне право контролювати федеральні витрати та може впливати на роботу Федеральної резервної системи, фактично незалежного центробанку США. Однак це суперечить практиці, яка нині існує у США.

Свою атаку в стилі «шок і трепет» Трамп разом з командою планують розпочати вже в день інавгурації. Повідомлялося, що новий президент хоче видати понад 100 указів із питань, які були визначені пріоритетними під час виборчої кампанії та забезпечили йому підтримку більшості американських виборців. Серед іншого, мова йде про жорсткі заходи з регулювання міграції, зміни в енергетичній політиці щодо зняття обмежень на видобуток горючого палива, спрощення процедури звільнення федеральних службовців, перегляд політики стосовно щеплень.

Паралельно з цим Трамп і республіканці в Конгресі США активно почали шукати шляхи для реалізації законодавчих ініціатив нової адміністрації. Наразі обговорюється можливість внесення одного або, ймовірніше, кількох законопроєктів щодо подовження дії скорочення податків, підвищення безпеки на кордонах США і депортації нелегальних мігрантів, змін в енергетичній політиці, а також витрат на військові потреби.

За словами Шамшура, якщо порівняти з указами, для набрання чинності якими потрібен лише підпис президента, для проходження законопроєктів у Конгресі знадобиться більше часу, зусиль та інвестицій політичного капіталу, особливо з урахуванням крихкості республіканської більшості в Палаті представників.

«До того ж відлік часу до наступних проміжних виборів 2026 року вже розпочався: з огляду на можливість втратити домінування в Конгресі Трамп і трампівська «рать» мають обмежений час для реалізації його законодавчої програми. Очікується, що в день інавгурації Сенат нового скликання доєднається до Палати представників і ухвалить законопроєкт про затримання і депортацію нелегальних мігрантів, які здійснили навіть дрібні кримінальні правопорушення (республіканців можуть підтримати 10 сенаторів-демократів)», – додав Шамшур.

Інавгурація Дональда Трампа відбудеться вже сьогодні , 20 січня. Висловлювання обраного президента США щодо України часто були різкими й непередбачуваними. Як вони змінювались, читайте за посиланням . Також ZN.UA зібрало прогнози й очікування стосовно того, чого чекати від другого президентства Трампа та що стоїть на кону.

Політичне шоу від Трампа чимдалі більше трансформується у реальну політику – експосол України у США

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua