вологість:
тиск:
вітер:
Місяці між оголошенням санкцій та їх введенням дають Росії час на адаптацію, — Несходовський
Санкції проти Російської Федерації стали одним із ключових інструментів міжнародного тиску у відповідь на війну проти України. Разом з тим, попри серйозні економічні наслідки, Росія продемонструвала здатність адаптуватися до цих обмежень. Тому санкції впливають на російську економіку, але їхній ефект повільніший, ніж очікувалося. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економічний експерт Ілля Несходовський.
“У Росії є час адаптуватися до санкцій, тому що між їх оголошенням і набуттям чинності зазвичай проходить кілька місяців. Це дає країні-агресору час для розробки шляхів обходу обмежень. Так, Росія активно шукає партнерів для співпраці, веде перемовини з іншими державами та компаніями, щоб мінімізувати наслідки санкційного тиску. Такий розрив у часі перетворює санкції на менш дієвий інструмент тиску”, — пояснив Несходовський
Російська Федерація активно шукає способи обійти санкції, використовуючи різні механізми. Китай став одним із ключових партнерів у цьому процесі.
“ Китай допомагає Росії обходити деякі санкції, але водночас намагається уникнути вторинних обмежень, які можуть вплинути на її власну економіку. Наприклад, Китай купує російську нафту, газ та сировину, для чого закриті ринки США та Європи. Щоб мінімізувати ризики, розрахунки часто проводяться через невеликі банки або ланцюжки посередників, які приховують реальні угоди. Такі схеми дозволяють Росії пом’якшити наслідки санкцій та знайти шляхи для продовження торгівлі “, — додав експерт.
Однак ця стратегія має свої межі: чим більше санкцій вводиться, тим складніше Росії стає їх обійти, а витрати на логістику та посередників зростають.
І все ж санкції вже завдали серйозного удару по російській економіці. Одним із найпомітніших наслідків стало скорочення Фонду національного добробуту (ФНД), що пов’язано з необхідністю фінансування військових витрат та компенсації збитків від санкцій.
“Росія втратила десятки мільярдів доларів прибутку та надходжень до бюджету через накладені на неї обмеження. ФНД, який на початку війни становив понад 100 млрд дол. (а в окремі періоди — 150150 млрд дол.), до 31 грудня 2024 року скоротився до рекордних 37 млрд” , — зазначив економіст.
Крім того, санкції чинять тиск на ключові сфери російської економіки.
“Під серйозною загрозою опинилося іпотечне кредитування, інвестиції у військово-промисловий комплекс та банківську систему. Багато російських банків фінансують військові витрати, що створює ризик їхнього банкрутства у разі дефолту за кредитами. Висока інфляція, дорогі кредити та зниження експортних продажів лише погіршують ситуацію. Тому неправильно говорити, що санкції не працюють, але їхній ефект залишається слабким і повільним, щоб зупинити війну “, — прокоментував спікер.
Особливо сильно вплинули на російську економіку нафтові санкції.
“Ключовим фактором погіршення економічної ситуації в Росії є залежність від нафти. Зниження цін і продаж нафти може спровокувати серйозну економічну кризу”, — відмітив Неходовський.
Вже зараз Росія постає перед труднощами при транспортуванні нафти через санкції на судноплавство та страхування, що збільшує вартість логістики та знижує конкурентоспроможність російської нафти на світовому ринку.
У російській економіці накопичуються серйозні проблеми. Висока інфляція, девальвація рубля і ризики банківської кризи створюють загрозу стабільності економіки.
“ Хоча РФ адаптувалася до санкцій, економічні проблеми продовжують накопичуватися, і достатньо однієї серйозної кризи, щоб система розвалилася. І, попри видимість стабільності, яку створює Росія, в її економіці накопичуються проблеми, які можуть спровокувати кризу”, — наголосив експерт.
Наприклад, банківська система перебуває під тиском через неповернення кредитів, виданих на військові потреби, а високі відсоткові ставки роблять кредити недоступними для багатьох бізнесів.
Важливу роль у розвитку санкційної ситуації відіграють і політичні рішення. Можлива зміна політики США за нового президента може вплинути на подальший тиск на Росію.
“Багато що зараз залежить від рішень нового президента США Дональда Трампа. Примітно, що ще до своєї інавгурації Володимир Путін висловив готовність до переговорів, висунувши свої умови щодо України. Питання в тому, чи усвідомлює Трамп, що ситуація з Україною – це не гра в покер, де можна блефувати, а ретельно продуманий картковий будиночок. Варто прибрати лише одну карту, і вся конструкція може зруйнуватися, що призведе до серйозних наслідків”, — вказав економічний експерт.
Якщо США та ЄС зможуть координувати та посилювати контроль за дотриманням санкцій, це може значно посилити тиск на Росію.
Крім того, продовжує зростати міжнародна ізоляція Російської Федерації. Все більше країн приєднуються до санкцій, а Росія змушена шукати нових партнерів, таких як Іран, що ще більше підриває її міжнародний авторитет.
“Співпраця Росії з Іраном свідчить про те, що країна відчайдушно шукає допомоги для своєї економіки, що свідчить про її слабкість», — акцентував Ілля Несходовський.
Нагадаємо , 21 січня перед засіданням Ради міністрів економіки та фінансів Європейського Союзу міністерка фінансів Швеції Елізабет Свантесон заявила, що союзники України мають перестати вірити у фейкові дані про хороший стан російської економіки та про те, що санкції проти РФ не працюють.
Джерело: uatv.ua (Світ)Новини рубріки
Займався шпигунством? У британських водах помітили корабель Росії
22 січня 2025 р. 23:27