Війна РФ проти України підштовхнула ЄС до змін і перегляду багатьох питань — розбір політолога

23 січня 2025 р. 11:15

23 січня 2025 р. 11:15


Євросоюз має стати глобальним гравцем як у питаннях економіки, так і безпеки. І зараз ЄС рухається в цьому напрямку. Багато в чому саме війна РФ проти України підштовхнула Євросоюз до змін і перегляду багатьох питань. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.

“Як показала практика, як показав 2022 рік, безпека має бути в пріоритеті. Якщо є безпека, над усім іншим можна спокійно працювати. І тому очевидно, що Євросоюз має стати глобальним гравцем, зокрема в питаннях безпеки. Зараз ЄС рухається в цьому напрямку. Вперше в історії створено комісаріат із питань оборони та космосу, уперше обговорюють координацію та уніфікацію політики в галузі оборони та військово-промислового комплексу. Власне кажучи, війна РФ проти України підштовхнула ЄС до змін, до перегляду багатьох питань і, зокрема, торгівлі з Росією”, — сказав Леонов.

Коли президент США Дональд Трамп висуває певні претензії до ЄС і НАТО, більша їхня частина може зіграти на користь України, вважає експерт.

“Ще в перший президентський термін Дональд Трамп вимагав збільшити витрати на оборону країн НАТО в європейській частині до статусних 2%. І якби тоді це відбулося, то 2022 року, очевидно, не було б такого провалу в європейських країнах щодо навіть допомоги Україні. Оскільки, як виявилося, багато питань до техніки, до її стану. І очевидно, що як тільки ЄС зможе демонструвати свою суб’єктність у питаннях оборони, безпеки, то інтерес з боку Сполучених Штатів зросте. І тоді не тільки Сполучені Штати слугуватимуть “парасолькою” для країн Європи, але й Європа зможе допомогти США в їхній грі, наприклад, у Тихоокеанському регіоні тощо”, — зазначив спікер.

Леонов нагадав: раніше Трамп заявив, що Європа має купувати більше американського газу і нафти. Це особливо важливо на тлі претензій прем’єрів Словаччини та Угорщини Фіцо й Орбана, вважає він.

“Україна тут абсолютно згодна. Особливо на тлі претензій Фіцо і Орбана, які вимагають постачати їм російські газ і нафту. Ось тут досить цікаво, як вони будуть виправдовуватися перед Трампом. Я думаю, не дарма Орбан не був запрошений на інавгурацію Трампа, хоча, наприклад, прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні поїхала”, — зазначив гість ефіру.

Європейський Союз уже змінюється, і має ставати сильнішим — як економічний гравець, так і безпековий, упевнений Леонов.

“Суб’єктність Європейського Союзу в питаннях оборони має полягати, зокрема, у створенні замкнутих циклів виробництва зброї. Тому що, наприклад, щоб не бути голослівним, Німеччина, яка є досить сильною країною у військовому плані, на 100% залежить від виробництва пороху в Китаї. Усе це свідчить про те, що ЄС має розвивати військово-промисловий комплекс. У цьому плані Україна, яка веде сучасну війну, має величезний досвід, є цікавою для Європейського Союзу, для європейських країн, оскільки може показати, куди має розвиватися сучасна військова техніка. Цей досвід обов’язково мають вивчати військові країн Європи і НАТО”, — резюмував політолог.

Раніше, на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, президент України Володимир Зеленський заявив, що ЄС має стати сильним глобальним гравцем як у сфері оборони, так і економіки. Він звернувся до світових лідерів і висловив занепокоєння, що Європа може залишитися за межами переговорного процесу, якщо не зміцнить свої позиції.

Нагадаємо, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус закликав збільшити витрати на оборону в середньостроковій перспективі щонайменше на 30 млрд євро.

Війна РФ проти України підштовхнула ЄС до змін і перегляду багатьох питань — розбір політолога

Джерело: uatv.ua (Світ)