Трамп готовий зруйнувати консенсус щодо недоторканності російських активів — думка

02 лютого 2025 р. 16:02

02 лютого 2025 р. 16:02


Адміністрація президента Джо Байдена, яка залишила Білий дім, не підтримувала риторику про те, що російські активи на Заході необхідно передати Україні. Така позиція, серед іншого, була обумовлена ​​Вашингтонським консенсусом — правилами макроекономічної політики, що склалися наприкінці 1980-х років — в епоху після холодної війни. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів кандидат економічних наук, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

“За цими правилами, приватна власність — недоторканна і в жодному разі не можна окремо заарештовані активи, як це стосується Російської Федерації, спрямовувати на допомогу країні, в агресії проти якої вони використовувалися. Це здавалося порушенням непорушних норм”, — пояснив він.

У той же час гість ефіру зазначає, що президент Дональд Трамп, навпаки, демонструє бажання кардинально модернізувати світ, переглядаючи багато правил, які були непорушними.

“Відповідно, коли порушується питання про те, що ці російські гроші треба направити на допомогу Україні — і наголошувалося філософією адміністрації Байдена, що це не можна робити так, як це порушення канонів, на яких побудовано світ, та вашингтонського консенсусу — то для Трампа це не грає жодної ролі. Він, навпаки, говоритиме: супер, ми ж не хочемо платити, Сполучені Штати Америки, то нехай Росія платить”, — коментує Ус.

Він також звертає увагу на відповідні сигнали із Вашингтона.

“Прошу звернути увагу на дуже важливий момент, <…> піднятий Кітом Келлогом, який представлятиме інтереси Трампа у питанні завершення війни Росії та України. Він же сказав, що треба побудувати формулу, за якою повернення Росії у світову економіку, зняття з неї санкцій, відбуватиметься в обмін на те, що російський експорт продаватиметься, а гроші за нього не йтимуть прямо Росії, а йтимуть на окремий рахунок, з якого частково спрямовуватимуться до Росії, частково — на компенсацію Україні завданих збитків”, — каже головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень.

Ус наголошує, що за оцінками Київської школи економіки, станом на вересень минулого року збитки з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну оцінювалися в 1,164 трлн дол. США. Гість ефіру вважає, що рахувати треба з 2014 року, і зазначає: важливо, щоб збитки оцінювалися міжнародними аудиторами.

“Тим не менш, те, що вже є сигнали, що ці варіанти можливі, що готова нова адміністрація руйнувати непорушні правила вашингтонського консенсусу, це, як на мене, дуже позитивний сигнал. І це, до речі, сигнал російським мільярдерам: не думайте, що ваші гроші це, скажімо так, недоторканна річ. Це було недоторканно за минулої філософії, але цілком доторканне — за нинішньої філософії. Тому що думка нової адміністрації — Росія насамперед повинна платити за те, що вона робить, а не повинні платити платники податків США та інших країн, які підтримують Україну”, — підсумував Іван Ус.

Нагадаємо, раніше спецпредставник президента США Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог в інтерв’ю Fox News сказав, що Сполучені Штати розглядають можливість закупівлі американської зброї для України за рахунок доходів від заморожених російських активів .

Трамп готовий зруйнувати консенсус щодо недоторканності російських активів — думка

Джерело: uatv.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua