Придністров’я почало отримувати газ із Молдови — подробиці (ВІДЕО)

02 лютого 2025 р. 22:49

02 лютого 2025 р. 22:49


В окупованому Росією Придністров’ї вперше використовують природний газ із Європи. Щоб запобігти перепадам тиску в трубопроводах після припинення постачання газу з Росії паливо став надавати Кишинів. Чи зможуть поставки з правового берега Дністра і європейського ринку покласти край енергетичній кризі в Придністров’ї, розбирався FREEДОМ .

Молдова почала постачання газу в окуповане Росією Придністров’я. Вентиль відкрили вранці 1 лютого. Газу має вистачити на 10 днів. Уряд Молдови пообіцяв Тирасполю надати 3 млн куб. м палива.

“Із наданого нами кредиту почалося закачування. Мета поставок природного газу в обсязі 3 млн куб. м — підтримка газотранспортної системи та тиску на функціональному рівні. Ми доставляємо тільки цей обсяг”, — пояснив виконувач обов’язків голови компанії “Молдовагаз” Вадим Чебан у коментарі “Телерадіо-Молдова”.

Газ Кишинів надає в борг. Підконтрольне Росії Придністров’я зобов’язалося розрахуватися за нього протягом місяця. Поставки здійснюються в рамках договору між “Молдовагазом” і його “дочкою” “Тираспольтрансгазом”. Крім 3 млн куб. м газу з трубопроводів правого берега Дністра, за які платитиме Тирасполь, угода передбачає і постачання газу з європейського ринку. Молдавська державна компанія Energocom вже почала закупівлю.

“Комісія зобов’язала АТ Energocom закупити природний газ на суму у 20 млн євро на авторизованих торгівельних майданчиках у Європейському Союзі або в Україні на ринкових умовах і з урахуванням технічних обмежень, які можуть негативно вплинути на постачання природного газу до Республіки Молдова, включно з технічною потужністю міжз’єднань із країнами, звідки їх буде доставлено. Надалі компанія забезпечить передачу природного газу за графіком, узгодженим із “Тираспольтрансгазом”, — ідеться в повідомленні Комісії з надзвичайних ситуацій Республіки Молдова.

Крім газу для споживачів у Придністров’ї Energocom закупить паливо і для жителів підконтрольної Кишиневу частини Молдови на 10 млн євро. Ці гроші — частина безповоротної фінансової допомоги від Євросоюзу на загальну суму 64 млн євро.

“30 млн євро буде використано для закупівлі природного газу та електроенергії для обох берегів Дністра. На 20 млн євро ми закупимо гуманітарний газ для наших громадян на лівому березі, для яких Кремль створив проблему. 10 млн євро буде спрямовано на закупівлю електроенергії для правого берега. Ще 34 млн євро надаються як безповоротна бюджетна допомога Європейського Союзу для Республіки Молдова”, — заявив прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан.

Енергетична криза в Молдові почалася 1 січня 2025 року. Тоді Київ перекрив транзит російського газу, який, серед іншого, йшов і в Придністров’я. Російський “Газпром” заявив про нібито багатомільйонні борги Молдови та припинив постачання, попри наявність альтернативних маршрутів і договір, дійсний ще майже два роки. Зупинилася вся промисловість окупованого Придністров’я. Десятки тисяч будинків опинилися без газу, опалення та гарячої води. Зафіксовано людські жертви. Від початку року загинуло щонайменше четверо людей, які намагалися зігрітися за допомогою пічного опалення. Крім того, в регіоні ввели відключення світла, оскільки газ раніше використовували для генерації електроенергії на місцевій станції.

“Вони, мабуть, припускали, що з 1 січня, коли зупиниться Кучурганська ДРЕС, уся Молдова опиниться без світла, бо у нас буде дефіцит, оскільки ця ДРЕС виробляла близько половини електроенергії, яка нам потрібна. Але ми впоралися. В основній частині Молдови не було жодного віялового відключення за цей період. Ми впоралися шляхом внутрішньої генерації та внаслідок того, що різко збільшили закупівлю електроенергії з Румунії”, — повідомив політолог, головний редактор медіаресурсу AVA-TV (Молдова) Андрій Андрієвський.

Спроби Росії створити енергетичну кризу, а значить дестабілізувати ситуацію в Молдові пов’язують із майбутніми парламентськими виборами. Мандат нинішніх депутатів закінчиться 11 липня 2025 року. Не пізніше ніж через три місяці після цієї дати в країні відбудеться голосування. Росія залучить максимум своїх ресурсів, щоб отримати контроль над парламентом Молдови. За словами директора Служби інформації та безпеки країни Олександра Мустяце, Москва має намір вдатися до підкупу виборців, операцій впливу через ЗМІ та організації вуличних заворушень. Фактично повторити тактику, яку вже практикувала на президентських виборах і референдумі про євроінтеграцію в Молдові 2024 року. Тоді голосування супроводжувалося масовим підкупом, фальсифікаціями та нагнітанням російської пропаганди.

Придністров’я почало отримувати газ із Молдови — подробиці (ВІДЕО)

Джерело: uatv.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua