вологість:
тиск:
вітер:
Підтримка України та фінансування оборони країн Європи стали головними темами неформального саміту ЄС (ВІДЕО)
Державам Європи настав час взяти на себе більше відповідальності за власну оборону. Про це заявив голова Ради ЄС Антоніу Кошта на неформальному саміті Євросоюзу, який відбувся сьогодні, 3 лютого, в палаці Егмонт у Брюсселі. Щоб обговорити війну РФ проти України та погрози, що походять від Москви, за одним столом зібралися лідери ЄС, прем’єр-міністр Великобританії та генеральний секретар НАТО. Деталі зустрічі розповів спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сізов.
Оскільки саміт неформальний, то за його підсумками не ухвалюватимуть рішення. Це швидше вільна платформа для підготовки ідей та обговорення рішень у майбутньому. На порядку денному — підтримка України, а також збільшення фінансування оборони Європейського Союзу, зокрема — пріоритети у співпраці у сфері оборони для різних країн, забезпечення необхідного фінансування та зміцнення наявного партнерства. Також учасники напрацьовують свої пропозиції щодо так званої “білої книги” європейської оборони. По суті, це така програма реформ цього сектору. Тему оборони, звісно, не могли обговорити без згадки про Україну.
“Моє уявлення про Україну таке саме, як і протягом трьох років, що вони мають виграти цю війну. І якщо ми дозволимо Росії виграти війну, вибачте, що говорю це всім вам безпосередньо, Путін продовжить, і росіяни продовжать. І, можливо, ми навіть надамо їм кращу ситуацію, ніж сьогодні, бо якщо ми закінчимо цю війну зараз якимось замороженим конфліктом, припиненням вогню, це дасть Російській Федерації можливість мобілізувати більше коштів, людей і, можливо, напасти на іншу країну в Європі”, — заявила прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен.
Прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо зауважив, що для нього важливо, щоб країни ЄС розпочали реальні дискусії про те, як можна посилити спільну оборону ЄС.
“Бо Росія буде постійною загрозою для європейських країн, Європейського Союзу. Мій уряд відкритий для різних видів рішень, у тому числі фінансових, як ми можемо фінансувати спільну оборону. Це найважливіше питання”, — наголосив він.
Президент Франції Емманюель Макрон давно говорив про необхідність стратегічної автономії для Європи. Сьогодні він заявив, що його країна готова збільшити оборонний бюджет удвічі. А в основному порядку денному — збільшення оборонних витрат вище 2% від внутрішнього валового продукту (ВВП). Такі показники було прийнято ще 10 років тому для країн-членів НАТО. Для обговорення цього питання до обіду на зустріч європейських лідерів прибув генеральний секретар НАТО Марк Рютте. Він поки що не називає нових цільових показників за витратами, але обіцяє, що вони збільшаться суттєво.
“Моя позиція полягає в тому, що нам потрібно збільшувати витрати на оборону, нам потрібно нарощувати виробництво військової продукції. Точний рівень видатків на оборону ми визначимо пізніше цього року на основі цільових показників можливостей. Зараз ми оцінюємо прогалини для кожного з союзників між тим, де ми знаходимося, і тим, де ми маємо бути, і на основі цього визначаємо цільові показники можливостей. На основі цього ми ухвалимо рішення про нове зобов’язання щодо витрат на оборону. Але я можу вас запевнити, що воно буде значно вищим за 2%”, — зазначив генеральний секретар НАТО.
За інформацією пресслужби Північноатлантичного альянсу, підтримка України залишається критично важливою, а країни Євросоюзу та НАТО мають взяти на себе довгострокові зобов’язання щодо відновлення та реконструкції України, коли для цього настане час.
Після обіду з європейськими лідерами генсек НАТО мав зустріч з прем’єр-міністром Великобританії Кіром Стармером, який також прибув для участі в цьому саміті. Рютте вкотре нагадав, що для збереження миру на континенті потрібно бути готовими до війни.
“Російські кампанії з дестабілізації у країнах-союзниках набирають обертів. Вони націлені на цифрову інфраструктуру, британських чиновників та навіть вашу національну службу охорони здоров’я. Буквально минулого місяця ви знову виявили російський шпигунський корабель у британських водах і дали ясно зрозуміти Москві, що такі зухвалі дії були просто неприйнятними. Щоб припинити ці атаки раз і назавжди, нам потрібно перейти на інший рівень та переконатися, що наше стримування не залишає місця для сумнівів. Ми можемо це зробити, інвестуючи ще більше в оборону. Якщо говорити тобто те, щоб запобігти війні, ми повинні витрачати більше”, — заявив Марк Рютте.
Прем’єр-міністр Великобританії вперше прибув до Брюсселя для участі у цьому саміті з моменту проведення Brexit. Тобто це знакова зустріч у такому форматі. У штаб-квартирі НАТО він анонсував цьогорічну рекордну підтримку для України.
“Світ прийде через силу, і ми маємо зробити все можливе, щоби підтримати оборону України. А це означає стабілізацію лінії фронту, надання обладнання та навчання, яких вони потребують. Ось чому цього року Великобританія надасть Україні більшу військову підтримку, ніж будь-коли раніше. Нам необхідно, щоб усі союзники активізувалися, особливо у Європі”, — зазначив Кір Стармер.
Британський прем’єр закликав працювати з європейськими партнерами над продовженням санкційного тиску проти Росії, спрямованого на доходи від енергоносіїв та компанії, які забезпечують роботу ракетної галузі.
Рішення можуть бути ухвалені вже у червні на засіданні Євроради. А поки що допомогу Україні та саму Україну обговорюють у контексті загальноєвропейської безпеки.
Новини рубріки
У Словаччині зупинили процедуру депортації українця, який нібито готував переворот
04 лютого 2025 р. 01:28
Мита США щодо Канади призупинять мінімум на 30 днів ‒ Трюдо
04 лютого 2025 р. 00:35
Лідер Сирії каже, що для проведення президентських виборів потрібно до п’яти років
04 лютого 2025 р. 00:17