вологість:
тиск:
вітер:
За кожен метр української землі росіяни платять величезну ціну: в армії РФ нові рекордні втрати
В американському Інституті вивчення війни (ISW) заявляють, що січень 2025 року став рекордним для російської армії за кількістю втрат особового складу.
За минулу добу Сили оборони України ліквідували на фронті 1 140 російських окупантів, а також знищили 99 безпілотників ворога, дев’ять танків і 157 одиниць автомобільної техніки. Про це повідомили в Генеральному штабі Збройних сил України.
Втрати російських військ у січні
Сукупно втрати російської армії вбитими та пораненими від початку повномасштабного вторгнення перевищили 844 тис. На початку лютого Міністерство оборони України повідомило, що в січні 2025 року російська армія зазнала втрат у розмірі 48 240 осіб, що еквівалентно більш ніж трьом мотострілецьким дивізіям. Січень став другим місяцем за масштабами втрат від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
В американському Інституті вивчення війни підрахували, що протягом першого місяця 2025 року російські війська захопили близько 498 кв. км території в Україні та Курській області, що становить приблизно 16,1 кв. км на день. На кожен квадратний кілометр захопленої території припадало в середньому 96 загиблих військовослужбовців.
“Скорочення обсягу захопленої території приблизно на 100 кв. км у період із грудня 2024 року до січня 2025 року, поряд із незмінно високим рівнем щомісячних втрат, вказує на те, що російські війська продовжують зазнавати значних втрат, попри менші територіальні досягнення в короткостроковій перспективі. Раніше ISW уже зазначав, що темпи просування російських військ сповільнилися з листопада по грудень 2024 року”, — йдеться у звіті Інституту вивчення війни.
За оцінками ISW, у період з вересня по листопад 2024 року російське командування свідомо йшло на рекордні втрати серед особового складу заради досягнення територіальних завоювань. Однак залишається незрозумілим, чи готові російські генерали підтримувати такий рівень втрат у майбутньому, особливо в умовах подальшого уповільнення наступу. Зокрема, бої за добре укріплені населені пункти, такі як місто Покровськ у Донецькій області, можуть ще більше ускладнити наступальні операції армії РФ.
До рекордних 8 548 зросла кількість заявок від родин російських військовослужбовців на пошук зниклих безвісти через український проєкт “Хочу знайти” в січні 2025 року. Це на 22% більше, ніж попереднього місяця. Про це 4 лютого повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Як заявили у штабі, за час роботи проєкту родичі російських військових подали понад 60 тис. заявок на пошук зниклих безвісти. Особливо активно зверталися в січні, кількість заяв стала рекордною за весь період існування проєкту. Кількість запитів стабільно зростає.
“Постійне збільшення кількості звернень до проєкту “Хочу знайти” від росіян свідчить про величезні втрати ворога в Україні. Що не дивно, адже дедалі більше командирів підрозділів армії загарбника впроваджують практику “м’ясних” штурмів, відряджання калік на передову, “обнулення” та залишення поранених на полі бою”, — заявили в Координаційному штабі.
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський заявив, що лютий буде непростим для українського війська, але й російським окупантам “доведеться несолодко”.
Ситуація складна, але Сили оборони України дають гідну відсіч противнику. Основні зусилля надалі будуть зосереджені на утриманні рубежів і недопущенні просування росіян.
Крім того, триває посилена підготовка військовослужбовців та нарощування безпілотної компоненти.
“Продовжуємо результативно знищувати військові об’єкти противника з метою зменшення його ударного потенціалу. Знищуємо противника як на території України, так і в Росії. Серед пріоритетів — зокрема й операція в Курській області та ураження військових об’єктів углиб країни-агресора. Визначив завдання відповідним командуванням та органам військового управління. Противник не зменшує інтенсивність своїх атак, і саме на цьому тлі відбуватиметься виконання наших завдань”, — зазначив головнокомандувач Збройних сил України.
Становище армії окупантів в оцінках експертів
Чому армія РФ втрачає таку велику кількість особового складу? Чи допомагають “м’ясні штурми” досягти тактичних успіхів? Яка динаміка поповнення російських підрозділів на лінії фронту? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Олексій Гетьман , військовий аналітик;
- Юрій Федоренко , командир батальйону ударних безпілотних авіаційних комплексів “Ахіллес” 92-ї окремої штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка;
- Владислав Селезньов , військовий аналітик;
- Євген Дикий , екскомандир взводу батальйону “Айдар”.
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: В армії РФ від’ємний спад людей на лінії фронту
— У російських окупантів зараз відбуваються ротаційні процеси, зумовлені втратами, яких вони зазнають у війні проти України. Саме цим пояснюється зниження кількості бойових зіткнень на фронті. Наразі окупанти намагаються заповнити “дірки” у штатному розкладі своїх підрозділів. Якщо рота кількістю 100 осіб втратила 30 військових, то «механічне» додавання до неї 30 осіб не поверне роті боєздатність.
Потрібно додавати позиції та посади відповідно до військово-облікових спеціальностей, яких не вистачає. Наприклад, якщо вибуло два радисти, то їх не можна замінити снайперами чи медиками. Це досить складно зробити, враховуючи ті втрати, яких зазнають росіяни. Цілком можливо, що вони намагаються просто з решти підрозділів, які зазнали серйозних втрат, сформувати боєздатний підрозділ.
Це все відбувається на тлі того, що рекрутинг в армію РФ загалом не відповідає її потребам. Ті втрати, які вони несуть, зараз більші, ніж їхні можливості додавати на лінію фронту людей. Якщо раніше це було приблизно: скільки ми вибиваємо, стільки вони й можуть на місяць призвати, то зараз це вже дещо менше.
Росіяни можуть призвати десь 70-75% від тієї, що кількості, яку втрачають. Тобто в них іде від’ємний спад людей на лінії фронту, і це теж для них проблема. По-перше, укомплектувати правильно підрозділ, щоб він був повноцінний. По-друге, десь набрати людей.
Але на основних для себе напрямках російські окупаційні війська намагатимуться досягти хоча б мінімального тактичного успіху. Це досить очевидно з погляду дій будь-яких збройних сил. Там, де мають якийсь успіх, там вони зупинятися, природно, не будуть. Тобто на Покровському і Курському напрямках армія РФ зупинятися не буде.
ЮРІЙ ФЕДОРЕНКО: Не варто плекати ілюзій — ворог не втратив можливості проводити наступ
— Ключовими напрямками для Російської Федерації залишаються Донецька область, а також Луганська та Харківська області. Усе це має особливий пріоритет для ворога. Не варто плекати ілюзій, ніби противник втратив якісь можливості. Так, наразі вони втратили частину особового складу, який міг би виконувати ці завдання, а також частину техніки, що обслуговує ці операції.
У російських окупантів є певні проблеми. Здебільшого це пов’язано з нестачею ресурсів: вони набирають людей із депресивних регіонів, залучають ув’язнених для укомплектування штурмових загонів. Що стосується мобілізації — Путін не буде вводити її примусово. Чому цього не відбувається просто зараз? Тому що це серйозно позначиться на його становищі як лідера Кремля. Тому вони шукатимуть людські ресурси в інших місцях.
Зокрема — у Північній Кореї, а також серед найманців та інших категорій, які зможуть підтримувати високий рівень інтенсивності бойових дій на пріоритетних для них ділянках фронту. І це вже відбувається.
Але виникає питання: навіщо Росії, країні з населенням 140 млн осіб, залучати солдатів з Північної Кореї? Усе дуже просто. Ця війна зараз вигідна певним силам у Російській Федерації. Хтось на цьому добре заробляє, почувається цілком комфортно. Більшість же об’єднані однією ідеєю — ідеєю війни проти України.
ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Армія РФ формує плацдарми для просування до Краматорська і Слов’янська
— Інтенсивність бойових дій дещо знизилася. Щодо втрат російської армії, то, хоча вони й не сягнули рекордних показників, січень усе ж таки увійшов у трійку місяців із найбільшими втратами. Вражає кількість знищеної ворожої техніки, особливо автомобільної, а також значні втрати особового складу. Усе це, зрештою, призводить до ослаблення наступального потенціалу російської армії.
На жаль, у Росії все ще є ресурси та резерви. Думаю, ми зараз спостерігаємо процеси, які можна назвати передислокацією, перегрупуванням і поповненням штурмових підрозділів ворога, що діють на вістрі атаки. Крім Покровська, в динаміці бойових дій виділяються ще два напрямки — Лиманський і Куп’янський.
Противник, судячи з усього, планує вести бойові дії досить тривалий час, щонайменше всю першу половину поточного року. Армія РФ формує плацдарми для просування своїх військ у напрямку Слов’янська, Краматорська і всієї цієї міської агломерації. Зараз ми спостерігаємо такі дії в районі Куп’янська та Лиману. Це свого роду підготовка до наступу від Лиману на Слов’янськ і далі на Краматорськ. Очевидно, що противник не відмовляється від своїх планів і, як і раніше, прагне реалізувати їх, а саме – окупувати всю територію Донецької області. Для цього росіяни докладають усіх можливих зусиль.
У противника все ще залишаються певні можливості для продовження атакувальних дій. Якщо подивитися на структуру російського бюджету на 2025 рік, стає зрозуміло, що ресурси та резерви для ведення активних наступальних операцій у них є, причому на досить тривалий період.
Очевидно, що для збереження хоча б паритету на полі бою — як за засобами ураження, так і за особовим складом та іншими важливими факторами — нам необхідні додаткові зусилля. Я сподіваюся, що наша оборонна промисловість, а також підтримка західних партнерів і далі забезпечуватимуть наших воїнів усім необхідним для ефективних дій на фронті.
ЄВГЕН ДИКИЙ: За взяття одного населеного пункту росіяни платять життями величезної кількості солдатів
— Динаміка така, що кожен наступний тиждень для росіян гірший, ніж попередній. Щотижня вони втрачають більше. Паралельно за картами DeepState можна вираховувати, скільки площі вони у нас “віджали” ціною “м’ясних штурмів” і великих втрат. І виходить, що динаміка протилежна.
За останній тиждень росіяни “віджали” взагалі рекордно мало території, хоча й просунулися вперед. Але тенденція стає чим далі, тим чіткішою: у них дедалі більше втрат, а за ці втрати дедалі менше “придбань”. Загалом співвідношення втрат і просувань російської армії — неадекватне, так би не воювала жодна армія світу.
Коли вони дозволяють собі втратити за один наш населений пункт приблизно чисельність однієї-двох невеликих європейських армій, — це взагалі абсурд. Росіяни плавно йдуть до ситуації, в якій, образно кажучи, за одного вбитого свого бійця отримуватимуть приблизно стільки нашої території, щоб його поховати.
Армія РФ все ще велика, але навіть така велика армія, зробивши ставку на “м’ясні штурми”, не може не “сточуватися”, що зараз і відбувається. Спочатку така тактика впливає на якість армії, погіршуючи її, а наслідком стають труднощі з її поповненням. За кожен метр потрібно “заплатити” ще більшою кількістю людей.
Новини рубріки
Польща встановила електронни захист на водних ділянка кордону з Білоруссю
05 лютого 2025 р. 20:26
Норвезькі F-35 перехопили російський бомбардувальник Ту-95 на Крайній Півночі
05 лютого 2025 р. 20:18
Росія не є проблемою? Аналітик з США пояснив, чому Китай вважають більшою загрозою
05 лютого 2025 р. 20:10