У США суд тимчасово заблокував програму адміністрації Трампа зі звільнення держслужбовців з отриманням “компенсацій”

07 лютого 2025 р. 09:27

07 лютого 2025 р. 09:27


У четвер, 6 лютого, окружний суддя США Джордж О'Тул тимчасово заблокував запропоновану адміністрацією американського президента Дональда Трампа програму звільнення держслужбовців з отриманням “компенсації” щонайменше до понеділка, 10 лютого, — це дало певну початкову перемогу профспілкам, які подали позов, щоб зупинити таку політику, повідомляє Reuters .

Як розповіло Reuters джерело в Білому домі, попри те, що програма поки призупинена, десятки тисяч федеральних службовців вже прийняли “пропозицію” адміністрації Трампа.

Рішення окружного судді відсуває “дедлайн” для прийняття пропозиції, встановлений на четвер, 6 лютого. О'Тул може призупинити програму на довший термін або заблокувати її на більш постійній основі, коли наступного разу розглядатиме судовий позов профспілок на слуханні в понеділок. У Білому домі вже заявили, що держслужбовці можуть подавати відповідні заяви про звільнення до 23:59 понеділка.

Федеральних службовців попросили повідомити, чи хочуть вони взяти участь у програмі та подати у відставку. Пропозиція обіцяє службовцям, які погодяться на звільнення, регулярні зарплати та пільги до жовтня, але гарантій дотримання цієї обіцянки немає. Дія низки законів про витрати закінчується 14 березня, і немає жодних гарантій, що зарплати будуть фінансуватися після цього терміну.

Деякі федеральні службовці заявили, що рішення суду в четвер їх підбадьорило, назвавши його проблиском надії на те, що суд може заблокувати всю програму.

Водночас федеральні службовці у США кажуть, що працюють в атмосфері страху і невизначеності. Частина держслужбовців завантажують дані про свої зарплату і пільги, адже побоюються, що ця інформація може бути стерта з урядових комп'ютерів, поки вони думають, чи погоджуватися на пропозицію з компенсацією.

Наразі близько 60 тисяч службовців погодилися прийняти пропозицію про звільнення — це дещо більше 2,5% із 2,3 мільйона федеральних осіб, яким запропонували взяти участь у програмі.

Згідно з аналізом федеральної робочої сили США, проведеним некомерційною організацією Partnership for Public Service, щорічний рівень відтоку кадрів серед федеральних службовців у Штатах становить близько 6%, а це означає, що деякі з тих, хто прийняв пропозицію про відставку, можливо, все одно планували залишити уряд.

Програма Трампа зі скорочення кількості держслужбовців уже викликала вуличні протести та звинувачення з боку профспілок та опозиційних демократів у тому, що президент-республіканець порушує низку законів.

Адміністрація повідомила службовцям, що ті можуть втратити роботу, якщо не погодяться на звільнення з “компенсацією”. За словами самих федеральних службовців, їм сказали приготуватися до драматичних скорочень: мета — “скоротити робочу силу якомога швидше”.

Білий дім продовжує відбирати нові категорії працівників для потенційного звільнення.

У четвер адміністрація Трампа надіслала нову службову записку керівникам низки відомств, наказавши їм до 7 березня надати список усіх працівників, які за останні три роки отримали оцінку нижче, ніж “цілком успішно”. У документі наголошується на “усуненні бар'єрів”, щоб відомства могли “швидко звільняти працівників, які погано виконують свої обов'язки”.

Білий дім також намагається виявити працівників, найнятих протягом останніх двох років, які не мають повного захисту на державній службі і яких буде легше звільнити.

Також, за даними ЗМІ, адміністрація Трампа наказала чиновникам відомств виявити тих, хто був призначений колишнім президентом Джо Байденом, і продовжує працювати на державній службі.

The Wall Street Journal повідомило, що Білий дім планує наказати Управлінню з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів та іншим установам охорони здоров'я звільнити тисячі працівників. Білий дім заперечив цю інформацію.

Вищезгаданий механізм зменшення кількості держслужбовців є частиною намірів адміністрації Трампа скоротити чисельність федеральної бюрократії та витрат. Ініціатива Трампа, яка реалізується за підтримки його союзника-мільярдера Ілона Маска, отримала схвалення низки провідних республіканців, які наразі контролюють обидві палати Конгресу.

Про плани Трампа змінити сучасну систему адміністративного управління в Штатах розповідав Олег Шамшур .

У США суд тимчасово заблокував програму адміністрації Трампа зі звільнення держслужбовців з отриманням “компенсацій”

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua