Азійські союзники занепокоєні і не знають, чого очікувати від Трампа — Bloomberg

08 лютого 2025 р. 11:01

08 лютого 2025 р. 11:01


Минув лише третій тиждень президентства Дональда Трампа, а він вже погрожував тарифами традиційним партнерам й заявив, що США можуть взяти під свій контроль Газу . Азійські країни спостерігають за хаосом, гадаючи, чи не будуть вони наступними. Тим часом Китай планує скористатися можливістю використати вакуум лідерства.

Якщо Трамп хоче убезпечити своїх громадян, він повинен працювати над зміцненням Індо-Тихоокеанського альянсу, а не над його ослабленням. За часів колишнього президента Джо Байдена Вашингтон побудував мережу підтримки, яка об'єднала Австралію, Японію, Індію, Південну Корею, Тайвань і Філіппіни.

Хоча багато хто вважає Пекін своїм найбільшим торговельним партнером, ця дипломатія допомогла переконати їх у тому, що спільна робота зробить усіх сильнішими. Вона також допомагала тримати Китай під контролем, зазначає Карішма Васвані, оглядачка Bloomberg Opinion.

Вона додає, що президент Трамп не висловився чітко щодо того, як він планує проводити свою зовнішню політику в Азії, але враховуючи його нещодавні торговельні заяви, то можна припустити, що вона буде нестабільною.

"Азійські країни, такі як Філіппіни, насторожені. Новий керівник Пентагону в Південно-Східній Азії Джон Ендрю Байєрс виступає за "спіраль співпраці" з Китаєм у Південно-Китайському морі, що може поставити під загрозу інтереси Маніли у спірному водному шляху. Наразі розглядається пропозиція вивести американські військові сили поблизу в обмін на меншу кількість патрулів берегової охорони, що належать Пекіну, що свідчить про те, що стримування відходить на другий план", — пише оглядачка.

Деякі країни, такі як Малайзія, вже очікують на відповідні заходи з боку США й те, що на них накладуть тарифи. Прем'єр-міністр Анвар Ібрагім заявив, що готовий до всього, коли йдеться про адміністрацію Трампа, і будує торговельні відносини з Китаєм, Росією та Бразилією для захисту.

Майже всі країни Азії вважають Китай великим, якщо не найбільшим, торговельним партнером. Але деякі з них мають тісніші зв'язки у сфері безпеки. Хорошим першим кроком було б показати їм, що США все ще є надійним партнером, забезпечивши збереження актуальності альянсу "четвірки" — Японії, Австралії, США та Індії", — додає Васвані.

Зустріч міністрів закордонних справ країн "четвірки", що відбулася наступного дня після інавгурації Трампа, стала багатообіцяючим початком. Він повинен зробити ще один крок і провести саміт лідерів протягом перших 100 днів свого перебування на посаді, вважає оглядачка.

Зустрічі з лідерами Австралії, Індії та Японії допомогли б зміцнити наратив про те, що США все ще хочуть бути залученими. Адже це три потужні індо-тихоокеанські демократії, які можуть допомогти побудувати партнерства, що стримуватимуть експансіоністські амбіції Китаю.

Мир у Тайванській протоці має бути на порядку денному Токіо і Вашингтона, і Пекін буде стежити за будь-якими сигналами від Трампа про те, наскільки він відданий захисту Тайбея. Це червона лінія для президента Китаю Сі Цзіньпіна і, ймовірно, буде ключовим пунктом переговорів у будь-якій потенційній американо-китайській торговельній угоді.

"Десятиліттями американська безпека захищала Азію, а економічне зростання Китаю допомагало країнам ставати багатшими. З поверненням Трампа в Білий дім багато країн переосмислюють, що це означає для їхньої власної безпеки. Якщо вони не можуть довіряти США так, як раніше, то їм доведеться бути більш поступливими з Китаєм, що призведе до зменшення американської "м'якої сили"", — підсумувала Васвані.

Раніше ми зазначали, що прем'єр-міністр Японії Шігеру Ішіба і президент США Дональд Трамп у п'ятницю, 7 лютого, провели свою першу зустріч у Білому домі. Обидва лідери похвалили один одного, пообіцявши працювати разом у протистоянні "китайській агресії”. Трамп водночас наполягав на тому, щоб Ішіба скоротив дефіцит торгового балансу США з Японією до нуля, і попередив, що на Токіо можуть чекати тарифи, якщо цього не буде зроблено.

Азійські союзники занепокоєні і не знають, чого очікувати від Трампа — Bloomberg

Джерело: zn.ua (Світ)