вологість:
тиск:
вітер:
Придністров’я відмовилося від 60 млн євро допомоги ЄС — як регіон виходить з енергетичної кризи: подробиці (ВІДЕО)
Невизнане Придністров’я відмовилося від 60 млн євро допомоги від Євросоюзу, призначеної для подолання енергетичної кризи. В уряді Молдови заявили, що це було зроблено під тиском Москви. Проте, без газу регіон не залишиться. Постачання забезпечуватиме угорська компанія, інформує FREEДОМ .
Газ у Придністровський регіон надходитиме через європейського трейдера. Цю інформацію підтвердив прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан після засідання Комісії з надзвичайних ситуацій.
Запропоновані Євросоюзом 60 млн євро фінансової підтримки мали допомогти регіону впоратися з енергетичною кризою і покрити 70% соціального споживання енергоресурсів. Але газ у регіон і далі надходитиме, запевнив молдовський прем’єр.
Із 13 лютого Придністров’я отримуватиме 3 млн кубометрів газу щодня, а будь-який додатковий обсяг підлягатиме оподаткуванню з боку Кишинева.
Водночас 11 і 12 лютого “Молдовагаз” продасть “Тираспольтрансгазу” 2 млн кубометрів і надасть у борг ще 3 млн кубометрів, який необхідно повернути до кінця березня.
“За наявною у нас інформацією, йдеться про постачання від європейського трейдера в обсязі 3-х млн кубометрів на день протягом наступних 16 днів. Якщо поставки природного газу перевищать ліміт у 3 млн кубометрів на добу і, відповідно, почнуть працювати великі виробництва, то уряд Кишинева обкладатиме угоди податком”, — заявив Речан.
За словами прем’єр-міністра, постачати газ у підконтрольне Росії Придністров’я після 10 лютого буде компанія з Угорщини.
“Обидві компанії пройшли перевірку. MET Gas and Energy Marketing AG — трейдер природного газу на європейському ринку. Щодо компанії JNX General Trading L.L.C, невідповідностей національному та міжнародному законодавству не виявлено. Точно так само не було виявлено жодного громадянина Молдови, що стоїть за цими компаніями”, — повідомив Дорін Речан.
Постачання російського газу до підконтрольного Росії Придністров’я припинилося із січня 2025 року через завершення контракту на транзит через Україну.
Російський “Газпром”, маючи альтернативні шляхи постачання, відмовився постачати газ регіону. Після цього Тирасполь погодився прийняти 20 млн євро з гранту Євросоюзу, виділення яких погодила комісія з надзвичайних ситуацій Молдови. За допомогою цих коштів Придністров’я закуповувало газ до 10 лютого.
Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос заявляла, що Євросоюз готовий і надалі допомагати, що дало б змогу регіону уникнути шантажу та енергетичної нестабільності, але для цього регіон має виконати низку умов:
- підвищити тарифи на електроенергію до ринкових;
- виключити енергоємних промислових споживачів із пакета підтримки;
- вжити заходів щодо дотримання прав людини.
“Єдине, що нас дійсно турбує, те що люди на лівому березі [Дністра] стали заручниками цієї ситуації. Понад 356 тис. жителів Придністров’я мають молдавське громадянство. І наші можливості надати їм гуманітарну допомогу обмежені тим, що маріонетковий режим відкидав усі спроби молдовської влади прийти на допомогу з конкретними проєктами. Але після того, як кремлівські маріонетки в Тирасполі зрозуміли, що Кишинів не піде на застосування нетранспарентних схем, змушені були прийняти гуманітарну допомогу”, — зазначив депутат парламенту Республіки Молдова Оазу Нантой.
Спроби Росії створити енергетичну кризу, а значить дестабілізувати ситуацію в Молдові, пов’язують із майбутніми парламентськими виборами. Мандат нинішніх депутатів закінчується 11 липня 2025 року. Не пізніше ніж за три місяці після цієї дати в країні відбудеться голосування.
Аналітики припускають, що Росія задіє максимум своїх ресурсів, щоб отримати контроль над парламентом Молдови. Москва має намір вдатися до підкупу виборців, операцій впливу через ЗМІ та організації вуличних заворушень. Фактично повторити тактику, яку вже практикувала на президентських виборах і референдумі про євроінтеграцію в Молдові 2024 року. Тоді голосування супроводжувалося масовим підкупом, фальсифікаціями та нагнітанням російської пропаганди.
Читайе також : Придністров’я все ще може отримати 60 млн євро від ЄС для своєї енергосистеми, — спікер Єврокомісії
Нагадаємо , ЄС і Молдова погодили комплексну стратегію енергетичної стабільності та незалежності на два роки. Програма передбачає фінансову допомогу Кишиневу обсягом 250 млн євро і 60 млн євро — для жителів невизнаного Придністров’я. Стратегія має подвійну мету — звільнити Молдову від нестабільного постачання російських енергоносіїв і повністю інтегрувати країну в енергетичний ринок Євросоюзу.
![Придністров’я відмовилося від 60 млн євро допомоги ЄС — як регіон виходить з енергетичної кризи: подробиці (ВІДЕО)](https://uatv.ua/wp-content/uploads/2025/01/gaz-Moldovy-690x398.jpg)
Новини рубріки
![...](https://zn.ua/img/article/6291/88_main-v1739291529.webp)
Японія передасть Україні 58 мільйонів доларів на відбудову – Шмигаль
11 лютого 2025 р. 19:03
![...](https://static.ukrinform.com/photos/2018_06/thumb_files/630_360_1529500799-5525.jpg)
Штати відмовились підписувати спільну декларацію про «відкритий та етичний» розвиток ШІ
11 лютого 2025 р. 18:59
![...](https://24tv.ua/resources/photos/news/202502/2750646.jpg?v=1739283240000)
Конституційний суд Румунії прийняв відставку президента Йоганніса: хто виконуватиме обов'язки
11 лютого 2025 р. 18:59