Перемога над російським шантажем: перспективи та наслідки відключення країн Балтії від російської енергомережі

11 лютого 2025 р. 15:13

11 лютого 2025 р. 15:13


Латвія, Литва та Естонія завершили процес відключення від російської енергомережі 9 лютого 2025 року і синхронізували свої мережі із Західною Європою. Такий крок позбавить Росію можливості використовувати енергопостачання як інструмент геополітичного впливу. У зв’язку з цим у країнах Балтії не виключають, що найближчим часом Москва може піти на провокації.

Країни Балтії стали частиною європейської енергосистеми

Тепер енергетичні об’єкти Литви, Латвії та Естонії живляться через литовсько-польську лінію. Крім наземного з’єднання, держави Балтії об’єднані з Північною Європою морськими маршрутами Литва — Швеція та Естонія — Фінляндія. Весь регіон уперше з 1961 року відключений від енергетичної системи, що з’єднує Росію, Білорусь і країни Балтії.

До 2030 року в планах побудувати ще одне наземне сполучення між Литвою і Польщею, призначене для торгівлі.

“Синхронізація електроенергетичної системи країн Балтії з континентальною європейською системою успішно завершена. Це історичний момент, що знаменує закінчення довгого шляху для Литви, Латвії та Естонії. Відтепер ми досягли повної енергетичної незалежності. Період політичного тиску і шантажу нарешті закінчився”, — заявив президент Литви Гітанас Науседа в коментарі журналістам.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час візиту до Вільнюса заявила, що історія здійснилася.

“Ми підключаємо країни Балтії до нашої континентальної європейської електромережі. Лінії електропередач із Росією та Білоруссю демонтуються. Ці ланцюги ліній електропередач, що зв’язують вас із ворожими сусідами, підуть у минуле. Це і є свобода. Свобода від погроз. Свобода від шантажу”, — зазначила вона.

Війна Росії проти України довела, що Європа має бути незалежна від енергоресурсів із РФ. Про це заявив член Європейської комісії, відповідальний за енергетику і житлове господарство, Дан Йоргенсен . По-перше, самостійність Європи позбавляє Кремль важелів тиску на держави Заходу. А по-друге, такі кроки як синхронізація країн Балтії з європейською мережею створюють умови для зниження цін на електроенергію в регіоні.

“Синхронізація допоможе всьому регіону досягти більшої інтеграції енергетичних систем. У результаті буде легше декарбонізуватися, стати більш конкурентоспроможним. Ми повинні прагнути до зниження цін на електроенергію, тому що це допоможе не тільки нашій промисловості, а й нашим домогосподарствам”, — наголосив Дан Йоргенсен.

Перехід до європейської енергетичної мережі Естонії, Латвії та Литви стався на рік раніше, ніж планувалося, повідомив міністр енергетики Литви Жигімантас Вайчюнас за підсумками зустрічі з колегами з Латвії та Естонії.

Країни Балтії повністю готові до відключення від спільної енергетичної системи з Росією, заявив президент Латвії Едгарс Рінкевичс . Також він акцентував, що це важливий крок для забезпечення енергетичної незалежності країни.

“Ми не можемо виключати ймовірність будь-яких провокацій. Тому латвійські та іноземні органи безпеки перебувають у стані підвищеної готовності. Вся наша влада і компанії, що відповідають за електропостачання, перебувають у стані підвищеної готовності. Цей крок був необхідний для зміцнення нашої безпеки та незалежності після відмови від російського і білоруського газу і нафти. Також важливо, щоб наша незалежність була укріплена і в галузі електроенергії”, — наголосив Рінкевичс.

Водночас як повідомили литовські ЗМІ, останніми днями в Латвії та Естонії в соціальних мережах поширюється дезінформація про можливе відключення електрики після від’єднання від пострадянської енергосистеми. В уряді Латвії запевнили, що в разі збоїв у роботі ззовні існують аварійні протоколи.

“Поки що в нас не було жодних спроб втручання в систему, жодних провокацій, і тому ми діємо відповідно до планів, які були узгоджені раніше. Ми також перевірили різні сценарії на випадок будь-якого впливу або втручання, і готові до реагування”, — розповів міністр енергетики та клімату Латвії Каспарс Мелніс .

За словами міністра енергетики Литви, після синхронізації з Європою енергосистема держав Балтії стане як ніколи стійкішою.

“Цей історичний проєкт відкриває нову сторінку для нашого майбутнього, тому що ми з’єднуємо справді надійних партнерів, і мета полягає в тому, щоб енергія не використовувалася як зброя”, — пояснив Жигімантас Вайчюнас .

Міністр клімату Естонії Йоко Алендер назвала цей крок необхідним для захисту інфраструктури регіону від гібридних російських загроз.

“Ми проводимо синхронізацію з Європою, щоб зробити нашу балтійську енергосистему повністю безпечною і повністю незалежною від російського контролю. Ми самі будемо контролювати нашу енергосистему”, — прокоментувала вона.

Президент України Володимир Зеленський привітав дії країн Балтії та заявив, що Україна позбулася залежності від російської енергосистеми ще 2022 року.

“І зараз Балтійські держави теж позбулися залежності. Москва більше не зможе використовувати енергію як зброю проти Балтійських держав. І також це означає, що Європа стала ще більш цілісною. Саме такого курсу ми всі в Європі маємо дотримуватися й надалі, всі на континенті”, — наголосив Зеленський.

Енергетична свобода країн Балтії від РФ в оцінці експертів

Як країни Балтії готувалися до того, що відключитися від російської енергосистеми? Які тепер існують ризики та можливості? Якою була реакція Росії? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Айнарс Латковскіс , депутат Сейму Латвії, голова Комісії Сейму з національної безпеки;
  • Вітіс Юрконіс , литовський політолог, керівник литовського офісу Freedom House;
  • Максим Гардус , комунікаційний менеджер Razom We Stand та енергетичний експерт.

АЙНАРС ЛАТКОВСКІС: Росія запустила потужну хвилю дезінформації

— Процес розпочався 2007 року, коли три прем’єри балтійських країн підписали договір про спільний вихід із системи БРЕЛЛ (електричне кільце Білорусі, Росії, Естонії, Латвії, Литви, — ред.). Процес зайняв багато років. Планувалося відключення наступного року, але повномасштабне вторгнення Росії в Україну прискорило процес, тому ми зробили це на рік раніше.

Ми, як і дві інші балтійські країни, є членами Європейського Союзу. Відключення від російсько-білоруської енергосистеми обійшлося нам у сотні мільйонів євро, але значну частину цих витрат покрила програма ЄС. Тепер ми стали частиною великої європейської енергосистеми.

Протягом більш ніж 24 годин балтійські країни працювали автономно, як свого роду “енергетичний острів”. Цей стрес-тест показав, що ми можемо справлятися навіть у таких умовах.

Звичайно, всі розуміють, що велика енергосистема працює краще. Наведу вам приклад: якщо ви занурюєтеся у ванну, рівень води помітно підіймається. А якщо заходите в озеро — різниці майже не відчуваєте. Так і тут: бути частиною великої системи — це насамперед питання безпеки та надійного енергопостачання для наших громадян і економіки країн Балтії.

На цьому тлі Росія запустила потужну хвилю дезінформації. Люди, особливо російськомовні, скуповували свічки та інші речі, тому що вірили в пропаганду. Але як керівник парламентського комітету з держбезпеки, я можу сказати, що наші служби безпеки готувалися до цього дуже серйозно. Не тільки вони — військова поліція і Національна гвардія теж були залучені на всіх критично важливих об’єктах.

Ми дали зрозуміти російській стороні, що якщо будуть провокації або акти саботажу, то буде відповідна реакція. Якби ми не підготувалися, ситуація могла б бути іншою, і Росія могла б спробувати використати диверсії у своїх цілях. Ми добре знали, до чого готуватися і завчасно залучили служби безпеки, армію, Національну гвардію і поліцію. Росія не давала нам спокою, але ми були готові, бо планували цей процес ще з 2007 року.

ВІТІС ЮРКОНІС: Це символ перемоги над російським шантажем

— Відмова від російських енергоресурсів — це останній крок до нашої незалежності. Для Литви першим кроком було відновлення незалежності 1990 року, другим – виведення російських військ, третім — вступ до євроатлантичної спільноти. А зараз, нарешті, четвертий крок – повне відключення від БРЕЛЛ і досягнення енергетичної незалежності.

Цей процес був складним і потребував значних зусиль. Євросоюз виділив понад 1,2 млрд євро на реалізацію цього проєкту, влада запевняє, що для споживачів зміни будуть мінімальними.

Відключення від БРЕЛЛ стало символом перемоги над російським шантажем. Ми знаємо, що Кремль використовував енергоресурси як інструмент маніпуляції. Цей момент історичний, тому що ми виходимо з останнього кола російського впливу.

Російський енергетичний шантаж країни Балтії та Європа загалом відчули особливо гостро після початку Кремлем повномасштабної війни проти України. РФ шантажувала Європу, створюючи штучні проблеми з постачанням газу та електроенергії. Це було дуже помітно, ми усвідомили, що можемо опинитися в повній залежності від примх Кремля.

Для європейських країн також існує моральний бік питання: доходи від продажу російських ресурсів ідуть на війну проти України, а їхня удавана дешевизна спричинена варварським способом видобутку. Ціна російських енергоресурсів нечесна. Ми знаємо, що за цим стоять екологічні руйнування і насильство. Уся ця система підтримує режим Кремля, який використовує прибуток від продажу цих ресурсів для ведення воєн і агресій.

Попри спроби деяких країн ЄС відновити відносини з Кремлем, довгострокова відмова від російської енергетики неминуча.  Ми бачимо, як уся Європа починає розуміти, що залежність від Росії не тільки небезпечна, а й економічно невигідна. І хоча шлях був довгим, у довгостроковій перспективі цей вибір принесе вигоду всім країнам Євросоюзу.

МАКСИМ ГАРДУС: Для країн Балтії відкривається великий ринок електроенергії

— Уся система електричних мереж у Радянському Союзі була єдиною. Поділ країн відбувався поступово. У країнах Балтії склалася своя ситуація: під час вступу до Євросоюзу одна з найбільших країн — Литва — відмовилася від своєї атомної станції, тому що там використовували дуже старі реактори, які не відповідали нормам Євросоюзу з безпеки. Після цього Литва стала імпортувати до 80% своєї електроенергії.

Процес відділення від єдиної енергосистеми з Росією і Білоруссю йшов повільно, але впевнено. Спочатку будувалися інтерконектори: насамперед між Польщею і Литвою, потім з Естонією, потім зі Швецією. У результаті з’явилося достатньо альтернативних джерел електроенергії, щоб стати незалежними від Росії та Білорусі.

Після вступу до ЄС у країнах Балтії розвивалися власні альтернативні джерела енергії — сонячна, вітрова та інші. Такі проєкти не будуються одразу і реалізовувалися поступово, але зрештою вони досягли певного рівня, що дає змогу вийти на потрібну частку самозабезпечення.

Процес від’єднання від БРЕЛЛ був розрахований на довгі роки, тому що в Європі нічого не відбувається швидко — все йде строго за планом. Щоб від’єднатися від Росії та приєднатися до єдиної європейської енергомережі, необхідно пройти два стрес-тести. Перший проводиться взимку під час пікового споживання, другий — влітку. Після цього система від’єднується від російсько-білоруської мережі та підключається до європейської, що призводить до перерозподілу потоків електроенергії між країнами.

До чого призводить незалежність країн Балтії від російських енергоресурсів? По-перше, це стабілізація споживання. По-друге, єдиний нормативний простір для торгівлі електроенергією, експорту та імпорту. Це також свобода від російського економічного тиску. Росія вже використовувала цей важіль: у 2009 році вона погрожувала припинити постачання електроенергії до Литви в обмін на політичні та економічні поступки. Ці події не так яскраво висвітлювалися, як газові конфлікти Росії з сусідами, але вони теж були.

Крім того, це ще й технічна стабільність, оскільки диспетчерський центр усієї мережі знаходиться в Росії, і саме вона регулює потоки між учасниками. У якійсь іншій реальності, де Росія — нормальна демократична держава, така система, можливо, була б прийнятною. Але в умовах, коли енергія використовується як зброя, це постійний ризик.

Об’єднання з Європою дає доступ до дуже великого ринку електроенергії. Континент великий і ринкові можливості для закупівлі електроенергії іноді виявляються навіть кращими, ніж за довгостроковими контрактами. Десь тепліше, десь холодніше, десь вітер сильніший, десь сонце світить більше — можна на цьому грати та вигравати.

Перемога над російським шантажем: перспективи та наслідки відключення країн Балтії від російської енергомережі

Джерело: uatv.ua (Світ)