У Конгресі США пропонують відновити механізм ленд-лізу для України — подробиці

12 лютого 2025 р. 12:11

12 лютого 2025 р. 12:11


Надати президенту США Дональду Трампу повноваження передавати Україні зброю через ленд-ліз: відповідний законопроєкт запропонував член Палати представників Сполучених Штатів від Республіканської партії Джо Вілсон. Проєкт уже зареєстровано в американському парламенті, але для набрання чинності він має пройти кілька етапів: отримати підтримку більшості в Конгресі, набрати щонайменше 60% голосів у Сенаті та тільки після цього може бути підписаний президентом США, повідомляє FREEДОМ .

“Із вдячністю представляю Акт про перший лізинг свободи. Військовий злочинець Путін розуміє тільки мову сили. Ми повинні дати президенту Трампу повноваження масово і швидко озброїти Україну переможною зброєю, щоб змусити Росію сісти за стіл переговорів. Мир через силу!”, — написав у соцмережі Х член Палати представників США від Республіканської партії Джо Вілсон.

Мир через силу — концепція, якої дотримується нова американська адміністрація. За даними агентства Reuters, США прагнуть підштовхнути європейських союзників до збільшення закупівель американської зброї для передачі Україні. Це, своєю чергою, могло б зміцнити позиції Києва на можливих переговорах із Москвою. Аналітики зазначають, що Дональд Трамп підтримував зростання закупівель американського озброєння ще у свою першу каденцію. Однак тоді країни Європи ще не усвідомлювали всієї загрози, що виходить від Росії.

“Тоді основна критика з боку тодішньої Німеччини була не в тому, що вони не хочуть платити, а це все закінчувалося тим, що країни ЄС повинні більше купувати американського озброєння за надвисокими цінами. А ми знаємо, що американське озброєння не тільки найкраще і єдине, де можна налагодити серйозне виробництво, а й ціни дійсно високі. Такі країни як Франція, Німеччина хотіли б нарощувати завдяки, зокрема, і своїм виробництвам”, — сказав експерт Центру міжнародних досліджень Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова Денис Кузьмін.

Країни Європи починають відігравати дедалі більшу роль у підтримці України як з фінансової, так і з військового погляду. Тому 12 лютого 26-та зустріч контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн” уперше проходить під головуванням Великої Британії, а не США. Вашингтон, як повідомили в Пентагоні, представляє міністр оборони Піт Гегсет. В оборонному відомстві США заздалегідь повідомили — Гегсет наголосить на необхідності посилення європейського лідерства в питаннях допомоги Україні в галузі безпеки.

“Настрій Трампа на те, щоб Європа брала більше на себе питання безпеки, цілком серйозний. Тому можна прогнозувати, що США не будуть як раніше, з одного боку, підтримувати європейські прагнення бути самостійним оборонним центром, а з іншого — основний наголос робити на НАТО, а питання загальної європейської оборонної політики залишалися такими напівдекоративними”, — сказав Кузьмін.

Президент України Володимир Зеленський заявив — важливо зберегти формат “Рамштайн”, щоб підтримка партнерів продовжилася і в майбутньому. За його словами, головний результат засідання відобразиться в обсязі наданої військової допомоги Києву.

“Головний результат “Рамштайн” — це, безумовно, спільна допомога Україні, яка абсолютно зрозуміла. Це кількість пакетів, якими партнери підтримують Україну. Дуже конкретна зброя, дуже конкретна підтримка”, — сказав лідер України.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну країни ЄС усвідомили всю загрозу, що виходить від Москви. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що наразі йдеться не лише про долю України, ставкою є доля Європи. І зазначила, що через це впродовж наступних тижнів постачання зброї та боєприпасів до України прискориться. Загалом же після 24 лютого 2022 року Євросоюз виділив Україні підтримку на суму 134 млрд євро.

У Конгресі США пропонують відновити механізм ленд-лізу для України — подробиці

Джерело: uatv.ua (Світ)