вологість:
тиск:
вітер:
Повернення Трампа до Білого дому змінило погляди європейців на США: що показало нове опитування
Повернення Дональда Трампа до Білого дому призвело до “значних змін” у поглядах європейців на США, згідно з новим опитуванням. Тепер навіть найбільш дружні до Америки європейці бачать у Вашингтоні радше необхідного партнера, а не союзника, повідомляє The Guardian .
Опитування, в якому взяли участь 11 країн ЄС, а також Україна, Швейцарія і Велика Британія, показало, що більшість громадян цих держав тепер розглядають США лише як “необхідного партнера” — навіть у таких країнах, як Польща і Данія, які ще 18 місяців тому вважали Штати своїм союзником.
У середньому 50% європейців в опитаних країнах-членах ЄС розглядають США саме як необхідного партнера, і лише 21% бачать у Вашингтоні союзника.
“Ці цифри свідчать про крах довіри до зовнішньополітичного порядку денного Вашингтона і провіщають потенційний смертельний удар по трансатлантичному альянсу”, - припустив співавтор доповіді Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR) Артуро Варвеллі.
На думку Варвеллі, такі результати дослідження повинні загострити увагу Європи на необхідності прийняти більший прагматизм і автономію як засіб захисту своїх громадян і цінностей у майбутньому.
Тих, хто бачить у США необхідного партнера, а не союзника, найбільше в Україні (67%-27%), Іспанії (57%-14%) та Естонії (55%-28%) . Але навіть у Британії, яка може похвалитися “особливими відносинами” з Вашингтоном, співвідношення було 44% до 37%.
Але в той час як європейці, по суті, були одностайні у своїх поглядах на зовнішню політику США, існували значні розбіжності навколо інших питань — це свідчить про те, що адміністрація Трампа, яка дотримується принципу “Америка понад усе”, може зіштовхнути країни ЄС між собою.
Хоча в середньому європейські респонденти вважали повернення Трампа на посаду президента США “поганим” для американців, їхньої країни та миру в усьому світі, угорці, болгари й румуни значно більш позитивно налаштовані, ніж, наприклад, респонденти у Данії та Німеччині.
Ультраправі по всій Європі виявилися найбільшими шанувальниками Трампа: менше однієї п'ятої виборців “Фідесу” в Угорщині, “Права і справедливості” і “Конфедерації” в Польщі та “Братів Італії” назвали його переобрання “поганою новиною”.
Респонденти, які голосували за “Альтернативу для Німеччини” (AfD) у Німеччині та “Національне об'єднання” (RN) у Франції, вирізнялися тим, що більшість (37% і 35% відповідно) вважали повернення Трампа до влади в США — поганим для своїх країн.
Щодо України також були розбіжності. Більшість респондентів у всіх країнах-учасницях опитування, зокрема 55% у Данії, 49% у Великій Британії та 44% у Польщі, вважають “компромісне врегулювання” найбільш вірогідним результатом війни Росії проти України.
Однак деякі з них, зокрема в Естонії, Данії, Британії та Португалії, значно більше, ніж інші, переконані: продовження підтримки Києва, а не наполягання на мирі, має залишатися пріоритетом ЄС.
Погляди на те, що має статися після війни, також різнилися: 47% французів і 50% італійців заявили, що їм важко бачити Україну європейською, а в Болгарії та Угорщині багато хто бачить РФ союзником або необхідним партнером ЄС, а не конкурентом чи супротивником.
Крім того, думки респондентів відрізнялися і щодо питання взаємодії ЄС із Китаєм. Половина або більше респондентів у Південній і Південно-Східній Європі, включаючи Іспанію, Італію, Болгарію, Угорщину і Румунію, заявили, що бачать у Пекіні “необхідного партнера” або союзника.
Однак у країнах Північної та Західної Європи приблизно однакова кількість респондентів - 55% у Німеччині, 52% у Данії та 45% у Великій Британії і Франції - дотримуються протилежної точки зору, вважаючи Пекін конкурентом або супротивником.
За словами авторів дослідження, немає жодних підстав вважати, що Трамп змінив свою думку про ЄС порівняно зі своїм першим терміном перебування на посаді президента США, коли називав Союз “ворогом” для Штатів.
Як припускають аналітики, оскільки новий американський лідер виступає проти “зеленого” переходу Європи та регулювання технологічної сфери, ЄС повинен очікувати “стратегічних, економічних і політичних викликів” та розуміти, що інтереси Штатів і Європи розходяться. Європейським лідерам доведеться працювати над подоланням розбіжностей у ЄС, шукати нові форми гнучкої співпраці і, перш за все, протистояти встановленню привілейованих двосторонніх відносин з Трампом за рахунок інших європейських союзників.
За словами експертів, “трампізація Європи” проявляється у зростанні підтримки на континенті ультраправих партій, дедалі більшій готовності прийняти трансакціоналізм Трампа та визнанні необхідності мирних переговорів щодо війни РФ проти України. Але все ще існують можливості для ЄС навчитися прагматизму у зовнішній політиці, для європейських лідерів роз'яснити своїм виборцям “ставки” і для проєвропейських партій диференціювати себе від “протрампівських ультраправих”.
![Повернення Трампа до Білого дому змінило погляди європейців на США: що показало нове опитування](https://zn.ua/img/article/6292/76_main-v1739358779.webp)
Новини рубріки
![...](https://uatv.ua/wp-content/uploads/2024/06/8-690x425.jpg)
КНДР може наростити постачання військ і зброї Росії — що відомо (ВІДЕО)
12 лютого 2025 р. 15:45
![...](https://zn.ua/img/article/6292/98_main-v1739366388.webp)
Реакція на напад Росії на НАТО буде нищівною — Рютте
12 лютого 2025 р. 15:35
![...](https://zn.ua/img/article/6292/91_main-v1739365735.webp)
ЄС не може дозволити собі бути слабким у відносинах з CША — Мерц
12 лютого 2025 р. 15:35