вологість:
тиск:
вітер:
Дефіцит бюджету, інфляція та скорочення ФНД: що відбувається з економікою Росії — розбір (ВІДЕО)
Дефіцит російського бюджету в січні 2025 року зріс у 14 разів через різке збільшення витрат, перевищивши річний плановий показник. Основна причина — зростання військових витрат, що призвело до виснаження Фонду національного добробуту (ФНД) і посилення інфляції. Економіка стикається з нестачею робочої сили, зростанням цін і обмеженням кредитів, що негативно впливає на бізнес і громадян. Влада намагається приховати масштаби проблем, але експерти прогнозують подальше погіршення економічної ситуації. У тому, що відбувається з економікою РФ розбирався телеканал FREEДОМ .
Через різкий стрибок витрат Росії на війну, дефіцит російського федерального бюджету вже зріс у 14 разів порівняно із січнем 2024 року, перевищивши плановий показник на весь рік, пише видання The Moscow Times. Витрати Росії за січень 2025 року зросли більш ніж на 73% і склали майже 4,5 трлн рублів.
“У січні витрати, за попередньою оцінкою, виявилися більшими за доходи на 1,71 трлн рублів, або 0,8% валового внутрішнього продукту (ВВП), порівняно із закладеним у бюджет дефіцитом на рік 1,17 трлн рублів або 0,5% ВВП. Рік тому в січні бюджет було виконано з дефіцитом 124 млрд рублів”, — наводять цифри в матеріалі видання.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, бюджет федерації щорічно виконувався з дефіцитом понад 3 трлн рублів, або близько 2% ВВП. Покрити дірку в бюджеті Міністерство фінансів РФ намагалося за рахунок внутрішніх запозичень, а також з ФНД, вільна частина якого вже скорочена на дві третини.
“Цього року, попри подальше нарощування бюджетних витрат, мінфін розраховує скоротити дірку в скарбниці до 1,17 млрд рублів, або 0,5% ВВП. Однак настільки оптимістичні показники закладено завдяки очікуванням зростання доходів від підвищення з 2025 року податків на бізнес і громадян, а також скорочення соціальних витрат у реальному вираженні”, — повідомляє The Moscow Times.
Бажання російського диктатора Володимира Путіна продовжувати війну проти України обходиться дуже дорого російському бюджету. Інфляція в Росії в лютому 2025 року, згідно з офіційними даними, сягнула майже 10%. Водночас економісти вважають, що реальна цифра — удвічі більша. Проте в Кремлі стверджують, що інфляція, брак робочої сили, зростання цін — це тимчасові труднощі.
“Кремль продовжує проводити інформаційну кампанію, ймовірно, спрямовану як на внутрішню, так і на міжнародну аудиторію, яка має на меті приховати ступінь негативного впливу тривалої війни Росії проти України на російську економіку. [Прем’єр-міністр РФ Михайло] Мішустін і Путін, зокрема, не згадали, що російський Центральний банк підвищив процентну ставку до 21% у жовтні 2024 року. Або про те, як Росія використовувала кошти з Фонду національного добробуту для фінансування своїх військових зусиль протягом останніх трьох років. Ліквідна частина російського ФНД може вичерпатися до осені 2025 року”, — припускають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).
Війна вимагає все більше грошей і висмоктує ресурси з цивільних секторів економіки. Порожніють і гаманці росіян. За даними Росстату, за рік ціни зросли практично на 10% і зростатимуть далі. Найбільші виробники молочної продукції вже попередили торговельні мережі про підвищення в лютому відпускних цін на свої товари на 7-10%.
“ Судячи з даних [дослідницького холдингу] “Ромир”, зростання споживчих цін у Росії було більшим за 20-30%, що свідчить про галопуючу інфляцію. Така ситуація створює серйозні проблеми для міністерства фінансів Росії. Центральний банк РФ намагався зображати боротьбу з інфляцією методами ринкового господарства, вони підвищували ставку, а це класичний інструмент ринкового регулювання грошово-кредитного господарства. Але це все не працює, оскільки в Росії вже немає ринкової економіки. У грудні підвищення [ключової ставки] не було, і в лютому теж не буде, тому що на інфляцію це не впливає. Але вони перейдуть до страшнішої речі й почнуть прямо обмежувати видачу кредитів російським підприємствам”, — прокоментував ситуацію економіст Ігор Ліпсіц.
Брак обігових коштів і недоступність позикових грошей уже принесли проблеми російському бізнесу. Ці труднощі в перших трьох кварталах 2024 року перешкоджали діяльності до 16% компаній, а наприкінці року частка зросла до 25%. І очікувати поліпшення ситуації не варто. Експерти прогнозують чергове зростання інфляції, а також уповільнення зростання ВВП до майже 1,5% у 2025 році.
Нагадаємо , результати опитування “Левада-Центру”, опублікованого на початку 2025 року, показали, що 63% російських сімей витрачають на їжу понад половину доходів, 37% — половину, ще 16% — приблизно дві третини, а 10% — майже весь дохід.
Джерело: uatv.ua (Світ)Новини рубріки
Росіяни намагаються атакувати, але зазнають великих втрат — карта війни за 12 лютого (ВІДЕО)
12 лютого 2025 р. 22:54
Хотіли знищити правду: внаслідок російської атаки на Київ постраждав телеканал FREEДOM (ВІДЕО)
12 лютого 2025 р. 22:09
Трамп хоче, аби Китай відіграв роль у мирі в Україні: чи вигідно це Пекіну
12 лютого 2025 р. 21:57