США хочуть розширити економічну співпрацю з Україною: чи бути угоді про видобуток рідкісноземельних металів — думки експертів

13 лютого 2025 р. 18:33

13 лютого 2025 р. 18:33


Президент США Дональд Трамп заявив, що Україна може постачати Сполученим Штатам рідкісноземельні елементи в обмін на військову підтримку. За його словами, Київ готовий до такої угоди.

Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що Україна не збирається “дарувати” свої природні багатства, але відкрита до взаємовигідної співпраці. У рамках таких домовленостей США можуть отримати пріоритетний доступ до українських родовищ.

Перспективи видобутку корисних копалин і гарантії безпеки вже почали обговорювати. Так, питання порушували 12 лютого під час візиту міністра фінансів США Скотта Бессента до Києва.

Україна — ключовий гравець на ринку стратегічних ресурсів

Україна входить до десятки найбільших світових постачальників мінеральних ресурсів. Згідно зі звітом Всесвітнього економічного форуму за липень 2024 року, на її території налічується близько 20 тисяч родовищ корисних копалин. До повномасштабного вторгнення Росії в Україну близько 15% із них розробляли.

Країна має значний потенціал як світовий постачальник критично важливої сировини для оборонної промисловості, високих технологій, аерокосмічного сектора і зеленої енергетики. У 2022 році канадська консалтингова компанія SecDev оцінила вартість усіх мінеральних ресурсів України, включно з вугіллям, нафтою і газом, у 26 трлн доларів.

Україна є важливим постачальником титану, літію, берилію, марганцю, галію, урану, цирконію, графіту, апатиту, флюориту і нікелю. Попри війну, країна залишається найбільшим власником титанових запасів у Європі (7% світових запасів). Цей метал критично важливий для аерокосмічної, медичної, автомобільної та суднобудівної галузей.

Президент США Дональд Трамп висловив зацікавленість у стратегічній співпраці з Україною, запропонувавши підтримку в обмін на доступ до ресурсів.

“Ми говоримо Україні, що у них дуже цінні рідкісноземельні елементи. Ми хочемо, щоб те, що ми вклали, було отримано як гарантію. Ми хочемо гарантії. Ми передаємо їм гроші в руки. Ми даємо їм обладнання… Тож ми хочемо укласти угоду з Україною, за якою вони забезпечуватимуть те, що ми їм даємо, коштом своїх рідкісноземельних елементів та інших речей”, — заявив Трамп.

Київ раніше вже заявляв про можливість надання західним країнам доступу до своїх цінних ресурсів. У четвертому пункті плану перемоги України йдеться про “спільні інвестиції” і використання “критично важливих металів”.

“Україна пропонує стратегічним партнерам укласти спеціальну угоду про спільний захист наявних у країні критичних ресурсів, спільне інвестування та використання відповідного економічного потенціалу. Йдеться про природні ресурси та критично важливі метали ціною в трильйони доларів США”, — йдеться в публікації на сайті Офісу президента України.

Експерти зазначають, що Київ уже давно артикулює свою позицію з цього питання.

“Навіть за часів адміністрації Джо Байдена у 2023-2024 роках деякі сенатори-республіканці, як, наприклад, Ліндсі Грем, підказували Україні, що це той трек, за яким треба працювати, що це те, у чому зацікавлені республіканці та Дональд Трамп. Ми це почули, і почали передавати цю інформацію, і ось вона дійшла до Трампа”, — зазначив аналітик Ради зовнішньої політики аналітичного центру “Українська призма” Євген Костогризов .

Однак не всі країни Заходу підтримують ідею обміну українських ресурсів на військову допомогу. Канцлер Німеччини Олаф Шольц висловив сумнів у доцільності такого підходу.

Своєю чергою, у Кремлі також відреагували на заяву Трампа. Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков зазначив, що Москва воліла б, щоб США повністю припинили підтримку України. Однак, за словами президента Володимира Зеленського, українські поклади критично важливих ресурсів — одна з ключових цілей Росії в цій війні.

12 лютого, в Україну прибув міністр фінансів США Скотт Бессент. Це його перший офіційний візит як представника нової адміністрації США.

Переговори з Бессентом провів президент України Володимир Зеленський. Під час зустрічі обговорювали перспективи видобутку корисних копалин і гарантії безпеки. США також передали Україні перший проєкт угоди про партнерство.

“Ми вважаємо, що цей документ дуже важливий. У Сполучених Штатів і України — спільні цінності. І в питаннях безпеки. І ми б хотіли надалі поглибити економічне співробітництво. Крім того, ми вважаємо, що це важливий сигнал світові та керівництву Росії, адже ми — Сполучені Штати та Україна — стоїмо разом. Після завершення розв’язаної Росією війни це дасть змогу забезпечити тривалий і надійний щит безпеки для всіх українців”, — зазначив Бессент.

Зеленський, зі свого боку, підкреслив, що для України важливі всі деталі майбутньої угоди.

“Для мене тут дуже важливі деталі: що буде з тими корисними копалинами, які знаходяться на тимчасово окупованих Росією територіях? Сьогодні ми про це не говорили, але, я думаю, що це буде частиною майбутньої бесіди з президентом Трампом. Для мене це дуже важливо і як для президента, і як для громадянина України”, — наголосив глава Української держави.

Про що домовляться США та Україна — прогнози експертів

Наразі Україна ще не почала масштабний видобуток рідкісноземельних металів. Цей процес вимагає значних інвестицій, проте дослідження підтверджують великий потенціал країни в цій сфері. Про перспективи такої угоди між США та Україною в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Олег Пендзін , виконавчий директор Економічного дискусійного клубу;
  • Станіслав Желіховський , кандидат політичних наук, член-кореспондент Української академії геополітики і геостратегії;
  • Ігор Попов , експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна”;
  • Ігор Петренко , доктор політичних наук;
  • Олег Постернак , політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки.

ОЛЕГ ПЕНДЗІН: Розробка корисних копалин в Україні відповідає національним інтересам країни

— Позиція України з цього питання була чітко озвучена президентом Володимиром Зеленським. Навряд чи тут можна щось додати, оскільки, по-перше, її вже було викладено в п’ятому пункті мирного плану. Якщо точніше, йдеться про четвертий пункт, що стосується спільного розроблення корисних копалин американськими компаніями, насамперед рідкісноземельних металів, на території України.

Президент підтвердив свою готовність надати всі необхідні умови для того, щоб американські компанії могли працювати спільно з Україною, створюючи робочі місця і розвиваючи видобуток корисних копалин. При цьому він наголосив, що ця співпраця має також сприяти посиленню військово-технічного потенціалу України, зокрема через захист американських інвестицій.

Що стосується можливостей спільного видобутку ресурсів, то позиція України залишається незмінною — Київ відкрито висловлює принципову згоду на подібні переговори. При цьому вже неодноразово звучала позиція американської сторони, включно з передбачуваною сумою, яку США готові запропонувати за доступ до цих ресурсів. Зокрема, йдеться про рідкісноземельні метали, літій, титан, уран і графіт.

За попередніми оцінками, вартість цих родовищ становить близько половини трильйона доларів.

Очевидно, що переговорний процес завжди досить складний. Однак розробка корисних копалин в Україні відповідає і національним інтересам. На цей час у країни немає необхідних коштів для самостійного запуску видобутку, наприклад, літію, хоча його поклади давно відомі. Розробка цих родовищ не починалася саме через відсутність інвестицій. Тому це питання продовжує активно обговорюватися з представниками американської адміністрації.

СТАНІСЛАВ ЖЕЛІХОВСЬКИЙ: З подачі Трампа зараз відбувається переосмислення фінансових вливань в Україну

— Трамп, з одного боку, не підтримує відправлення американських військ в Україну, але водночас і не виключає такої можливості. Виникає питання: якщо США планують видобувати українські ресурси, зокрема корисні копалини, то хто забезпечуватиме їхню безпеку? Передбачається, що європейські країни візьмуть на себе цю функцію, однак така схема виглядає дещо суперечливо. Тому не можна виключати, що Америка також візьме участь у гарантіях безпеки України, але в іншій ролі.

Європейські війська можуть бути офіційно розміщені, тоді як американські сили, можливо, будуть присутні на комерційній основі. Не виключено також, що з’являться силові елементи — можливо, військові підрозділи, але не у форматі миротворчої місії, а як охорона родовищ. Звісно, розробка ресурсів в Україні, якщо вона відбудеться, ймовірно, відбуватиметься спільно із західними партнерами.

Така практика не нова і вже застосовувалася в інших країнах. Однак, щоб уникнути порушення можливих домовленостей між Україною і Росією про припинення вогню, США можуть брати участь у цьому процесі в неформальному форматі. Це всього лише мої роздуми, але, судячи з того, що відбувається, Вашингтон діє обачно.

Дональд Трамп розуміє ризики і всі можливі сценарії, тому на цьому етапі основна відповідальність перекладається на європейських партнерів. Проте американці, ймовірно, діятимуть за лаштунками, зберігаючи фокус на Україні, особливо якщо в цьому є комерційний інтерес. Надалі можуть з’явитися нові варіанти взаємодії.

Не випадково з візитом в Україну прибув саме міністр фінансів США. Для Трампа важливий аспект подальшого фінансування підтримки України. Він неодноразово критикував адміністрацію Байдена за надання Києву безповоротної фінансової допомоги. Зараз же ми бачимо інший підхід. Однак це не означає, що Україна буде змушена щось віддавати. Поки складно сказати, наскільки США готові активно розробляти українські ресурси, особливо в підконтрольних Києву регіонах.

Не виключено, що Трамп також діє з прицілом на внутрішню аудиторію, прагнучи показати американським виборцям, що подальші вкладення в Україну не будуть марними, а сприятимуть зміцненню економіки США, зокрема й завдяки ресурсам, які можуть видобуватися в Україні.

Найімовірніше, зараз відбувається переосмислення фінансових вливань в Україну, про що Трамп уже не раз заявляв. З одного боку, він має задовольнити запити своїх виборців, а з іншого — продемонструвати, що його підхід до цього питання відрізняється від політики Байдена. Це вже частина політичної боротьби, уникнути якої неможливо. У будь-якому разі візит американської делегації в Україну відбувся, і це вже само по собі важливо.

ІГОР ПОПОВ: США мають бути зацікавлені в захисті України

— За 34 роки незалежності розробка рідкоземельних металів в Україні або не починалася, або відбувається якось дуже мляво через відсутність грошей. І тому нам у будь-якому разі потрібні нові інвестиції, нові проєкти.

Ця дискусія, нехай вона нав’язана нам війною, але вона в будь-якому разі економічно цікава Україні. Крім геополітичних інтересів потрібні економічні інтереси, тобто як максимально залучити американський бізнес на територію України. За минулі три десятиліття американські інвестиції в Україну були досить обмежені.

Це дві тютюнові компанії, це доволі великий земельний банк кількох продовольчих компаній, це невелике виробництво Procter&Gamble і завод Coca-Cola — усе. Цього явно недостатньо, щоб подібні інвестиції просили про свій захист усю міць американської армії. І тому нам, грубо кажучи, потрібен свій “Суецький канал” — той об’єкт, який буде критично важливий для американської економіки.

Що стосується доступу до розроблення надр України європейських компаній — одне іншого не виключає, тим паче за деякими позиціями у Європи і у США можуть бути різні інтереси. Ми готові до будь-яких інвестицій, тому що всі ці інвестиції — це теж вкладення в Україну. Якщо ми говоримо про післявоєнну реконструкцію, то ми, звісно, хотіли б отримати просто гроші на те, щоб ми все це відбудували.

Напевно, ще важливіше — це побудова нової української економіки, щоб у нас були нові виробництва, щоб у нас були нові високооплачувані робочі місця, щоб у нас були податки, і щоб ще все це не сильно впливало на екологію.

ІГОР ПЕТРЕНКО: Багато чого залежатиме від деталей угоди зі США

— Для технологічного оборонного сектора США дуже важливі рідкісноземельні метали, які є в України. Вони потрібні для електроніки, акумуляторів, напівпровідників, ракетних систем і систем зв’язку.

Якщо говорити про нас і про те, як це позначиться на постачаннях, то загалом тут є низка переваг для України. Це доступ до високотехнологічної зброї, систем ППО тощо. Ясна річ, що це теж ритмічність постачань, плюс потрібно розуміти, що це вже буде захист своїх інвестицій з боку союзників Америки.

Економічні інвестиції — це теж та перевага, яку може отримати Україна, оскільки розробка і видобуток рідкісноземельних металів у будь-якому разі залучать американські інвестиції.

Але тут ми будемо обмежені певною угодою зі Сполученими Штатами Америки.

ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Коли постає питання, хто володітиме ресурсами України — окупант чи США — вибір очевидний

— Важливо приходити поступово до прагматичного реалістичного розуміння [цього питання]. Мені смішно, коли читаю коментарі з приводу “дерибану” України. Адже ці люди спокійно дивилися, як країну “дерибанять” 30 років українські олігархи. А тепер вибудовувати діалог на прагматичній основі з американцями їм не подобається. Це просто інфантилізм і вельми дитяча позиція.

Інтерес Сполучених Штатів Америки вельми справедливий і відповідає перспективам розвитку певних галузей їхньої економіки. Що стосується тих, хто намагається сформувати погляд про те, що Україна розпродає свої ресурси — ми їх самі не розробляли. І коли стоїть вибір, хто ними володітиме — російський окупант чи американський інвестор, мені здається, що висновок абсолютно очевидний.

Рівень американського інтересу буде зафіксовано в конкретній економічній угоді, що дасть змогу США вибудовувати свою зовнішню політику з погляду своїх же американських інтересів. Це наближає розв’язання питання про гарантії безпеки для України і створення в країні основи для вибудовування архітектури безпеки з активною, вагомою і великою участю Сполучених Штатів.

США хочуть розширити економічну співпрацю з Україною: чи бути угоді про видобуток рідкісноземельних металів — думки експертів

Джерело: uatv.ua (Світ)