Європарламент ухвалив критичну резолюцію щодо Грузії та закликав провести нові вибори

13 лютого 2025 р. 22:11

13 лютого 2025 р. 22:11


Європейський парламент ухвалив критичну резолюцію щодо Грузії, що закликає запровадити санкції проти еліти, пов'язаної з «Грузинською мрією». «Останнім попередженням» назвали європейські політики резолюцію “Про погіршення політичної ситуації в Грузії”, ухвалену Європарламентом 13 лютого, пише Голос Америки.

«Це ще одне дуже серйозне послання для Тбілісі, оскільки ми не бачимо жодних позитивних просувань, навпаки, ухвалюють драконівські закони і розробляють ще суворіші обмеження, насильство на вулицях зростає. «Грузинська мрія« має серйозно поставитися до цієї резолюції, оскільки відносини між Грузією та Євросоюзом перебувають на історично низькому рівні... Це останнє попередження, щоб вони прокинулися і почали робити кроки в правильному напрямку», - заявив у своєму коментарі ЗМІ депутат європейського парламенту Пятрас Ауштрявічюс.

Авторами схваленого сьогодні документа є 57 євродепутатів від 5 політичних груп Європейського парламенту. За резолюцію, яка не зобов'язує, проголосували 400 депутатів, проти - 63 і утрималися - 81.

У документі йдеться про те, що Європарламент не визнає нинішній уряд партії «Грузинська мрія», який прийшов до влади внаслідок фальсифікованих виборів, закликає держави Євросоюзу «бойкотувати самопроголошену грузинську владу» та вважає призначення нових парламентських виборів єдиним шляхом з подолання існуючої в країні кризи.

Нагадаємо, що проведення нових виборів є однією з основних вимог прозахідно налаштованих громадян, які, незважаючи на силові розгони і репресії з боку влади, вже понад три місяці щодня протестують по всій Грузії проти фальсифікації виборів 26 жовтня 2024 року і припинення євроінтеграції країни, оголошеної урядом «Грузинської мрії».

У резолюції Європарламенту йдеться, що євродепутати вважають Саломе Зурабішвілі легітимним президентом Грузії та закликають Раду і держави-члени ЄС запровадити персональні санкції проти осіб, відповідальних за відкат демократії в Грузії, зокрема проти засновника «Грузинської мрії» та неофіційного правителя Грузії мільярдера Бідзіни Іванішвілі, членів його сім'ї, прем'єра Іраклія Кобахідзе й осіб, які підтримують нинішню владу, включно із пропагандистами, бізнесменами, президентом Національного Банку Грузії та суддями.

Введення індивідуальних санкцій ЄС вимагає згоди всіх держав-членів. На цьому етапі це неможливо - Угорщина і Словаччина виступають проти санкцій, пов'язаних із «Грузинською мрією». Відповідно, резолюція закликає держави-члени запровадити індивідуальні санкції на національному рівні.

Водночас європарламентарі закликають «Грузинську мрію» до звільнення політв'язнів і скасування низки репресивних законів, а також до припинення репресій проти мирних демонстрантів, опонентів і незалежних ЗМІ.

Водночас у документі висловлено стурбованість зростаючим впливом Росії в Грузії та антизахідною риторикою «Грузинської мрії».

«Грузія, яка колись була лідером євроатлантичної інтеграції, переживає прискорений процес відкату від демократії... що може призвести до того, що країна піде білоруським шляхом політичного розвитку, перейшовши від нинішньої авторитарної держави до диктаторського режиму», - йдеться в резолюції.

Водночас Європарламент закликає Єврокомісію переглянути безвізовий статус Грузії і, можливо, ухвалити рішення про його призупинення в тому разі, «якщо вважатимуть, що стандартів ЄС у сфері демократичного врядування та свобод не дотримуються».

Представники «Грузинської мрії» ще до ухвалення резолюції назвали її «несправедливою» і заявили, що вона «не має жодної цінності». Іраклій Кобахідзе напередодні голосування заявив, що «гріш ціна» резолюції Європарламенту, і наголосив, що подібні резолюції «дуже важко позначаться на репутації європейських бюрократів» у Грузії.

Водночас Кобахідзе пояснив створення документа підступами міфічних «сил ззовні» в координації з грузинськими опозиціонерами та НУО, які, згідно з наративом «Грузинської мрії», всі разом «мстяться» цій партії за те, що грузинська влада, нібито всупереч вимозі якоїсь «Партії глобальної війни» та «глибинної держави», яка перебуває в її підпорядкуванні, відмовилася вплутатися у війну з Росією і відкрити на території Грузії «другий фронт», паралельно з українським.

Після ухвалення резолюції Європарламентом, риторика «Грузинської мрії» залишилася незмінною. У заяві, поширеній політрадою цієї партії у зв'язку з ухваленим документом, ідеться про те, що сприймати серйозно Європейський парламент «абсолютно неможливо» і міститься побажання, щоб ЄС «переміг “глибинну державу”.

У грузинській опозиції, зі свого боку, зазначили, що резолюція містить вкрай жорсткі формулювання, зокрема щодо нелегітимності «Грузинської мрії», і що документ Європарламенту є ще одним кроком у боротьбі проти цієї проросійської партії, яка захопила в Грузії владу.

Нагадаємо, після виборів 2024 року в Грузії експерти заявили, що офіційно оголошені результати, згідно з якими перемогла правляча партія «Грузинська мрія», « статистично неможливі ». Аналіз компанії, яка проводила екзитполи, показав нестиковки в оприлюднених Центральною виборчою комісією результатах, які неможливо пояснити статистично, і вказав на можливі порушення під час голосування.

Європарламент ухвалив критичну резолюцію щодо Грузії та закликав провести нові вибори

Джерело: zn.ua (Світ)