Мита, переговори та економіка: чим запам’ятається перший місяць правління Трампа (ВІДЕО)

20 лютого 2025 р. 23:12

20 лютого 2025 р. 23:12


Місяць тому Дональд Трамп повернувся в Білий дім. За цей час він відновив контакти з Путіним для якнайшвидшого завершення війни Росії проти України, розпочав торговельну війну з Китаєм, запровадив режим максимального тиску на Іран і оголосив надзвичайну ситуацію на кордоні з Мексикою. Що за місяць свого перебування в Білому домі встиг зробити президент Сполучених Штатів Америки розбирався телеканал FREEДOM .

Адміністрація президента США Дональда Трампа повідомила європейським чиновникам, що хоче домогтися припинення вогню в Україні до 20 квітня, пише Bloomberg із посиланням на джерела. У Європейському Союзі до планів Вашингтона поставилися скептично. У Європі всерйоз занепокоєні тим, що діалог з агресором Вашингтон почне без участі України та ЄС.

Президент Трамп каже, що вбивства мають припинитися. Путін може зупинити вбивства, припинивши бомбити Україну. Це здійсненно, якщо є воля. Очевидно, що будь-яка угода за нашою спиною не спрацює. Будь-яка угода потребуватиме участі України та Європи. І очевидно, що умиротворення завжди, завжди зазнає невдачі. Тому Україна продовжить чинити опір, а Європа продовжить підтримувати Україну,” — заявила верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас.

Обіцянка закінчити війну Росії проти України в найкоротші терміни була однією з ключових у передвиборчій кампанії Дональда Трампа.

“Зеленський хоче укласти угоду. Я не знаю, чи хоче Путін. Може, й ні. Але він повинен її укласти. Я думаю, Путін руйнує Росію, не укладаючи угоду. РФ опиниться у великій біді. Подивіться на їхню економіку, подивіться на інфляцію в Росії”, — стверджував президент США.

Таку заяву Дональд Трамп зробив 21 січня, наступного дня після інавгурації. А вже 22 січня в соцмережі Truth глава Білого дому опублікував звернення до Путіна і Російської Федерації.

“Підіть на угоду зараз і припиніть цю безглузду війну! Стане тільки гірше. Якщо ми не укладемо угоду, причому найближчим часом, у мене не залишиться іншого вибору, окрім як запровадити високі мита, тарифи й санкції на все, що Росія продає Сполученим Штатам та іншим залученим країнам”, — написав він.

Крім санкційного тиску, одним із сильних важелів впливу на Росію, на думку Дональда Трампа, може стати зниження світових цін на нафту. Під час виступу по відеозв’язку на Всесвітньому економічному форумі в Давосі президент США заявив, що попросить Саудівську Аравію і “Організацію країн — експортерів нафти” (The Organization of the Petroleum Exporting Countries, OPEC, ОПЕК)  знизити ціну на паливо. Тоді, за його словами, війна Російської Федерації проти України закінчиться негайно.

На початку лютого Дональд Трамп підписав указ про призначення генерал-лейтенанта у відставці Кіта Келлога спеціальним представником президента США з питань України та Росії.

12 лютого Дональд Трамп провів телефонні переговори з Путіним. Після цього у нього відбулася телефонна розмова з президентом України Володимиром Зеленським.

“У нас була чудова телефонна розмова [з Путіним], і вона тривала понад годину. У мене також була дуже гарна телефонна розмова з президентом Зеленським після цього. І я думаю, що ми на шляху до миру. Я просто хочу, щоб людей перестали вбивати”, — поділився глава Білого дому.

Ще одним стратегічним треком команди Трампа є врегулювання ситуації на Близькому Сході. Під час виборчої компанії Дональд Трамп не раз обіцяв “зупинити хаос” у регіоні. Символічно, що першим іноземним лідером, якого він запросив до Білого дому, став прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху. Під час зустрічі з ним президент США запропонував переселити із Сектора Газа близько двох мільйонів палестинців.

“Думаю, що Газа, можливо, зараз є місцем знесення. Якщо ви подивитеся на Газу, то там навряд чи збереглася хоч одна будівля”, — зазначив Трамп.

За підсумками переговорів Дональд Трамп пообіцяв, що Сполучені Штати візьмуть під контроль Сектор Гази, і дав Нетаньяху карт-бланш у звільненні заручників. Пізніше, у відповідь на відмову ХАМАС проводити обмін, президент США пообіцяв бойовикам “справжнє пекло”. І 6-й обмін від початку припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАС все ж відбувся. А ще Трамп зняв обмеження на постачання Ізраїлю важких авіаційних бомб. До Ізраїлю вже прибула партія бомб MK-84 зі США.

“Це називається мир через силу. Ви знаєте, Ізраїль уклав контракт на цю зброю давним-давно за адміністрації президента Джо Байдена, а потім Байден не постачав зброю. Але я дивлюся на це по-іншому. Я кажу: мир через силу”, — підкреслив президент США.

Не тільки Сектор Гази у фокусі уваги адміністрації Президента Трампа. У країн Перської затоки, насамперед Саудівської Аравії, достатньо ресурсів для відновлення Сектора Гази. Але також Вашингтон зацікавлений і в інвестиціях Саудівської Аравії в американську економіку.

Крім цього, безумовно, в центрі уваги Білого дому залишається Іран. Трамп заявив про бажання укласти нову угоду з Тегераном у ядерній сфері. Ядерну програму Ірану США планують взяти під жорсткий контроль. А поки що Дональд Трамп підписав меморандум про відновлення максимального економічного тиску на Іран.

“В Ірану не може бути ядерної зброї. Ми не хочемо бути жорсткими з Іраном. Ми не хочемо бути жорсткими ні з ким. Але в них просто не може бути ядерної зброї”, — акцентував він.

Перші рішення Дональда Трампа на посаді президента США торкнулися й економічних змін. У медіа назвали початком торговельної війни введення додаткових мит на товари з Канади, Мексики та Китаю. Лідери держав пообіцяли відповісти дзеркальними заходами.

“Китайський уряд закликає Сполучені Штати припинити політизувати й перетворювати на зброю торговельні та економічні питання. Припиніть переслідувати або пригнічувати китайські компанії. Інакше, Китай вживе необхідних заходів для захисту законних прав та інтересів китайських компаній”, — попередив речник Міністерства закордонних справ Китаю Лінь Цзянь.

Ще один вектор міжнародної політики адміністрації Трампа — зміна відносин з Європою. Глава Білого дому готовий допомогти Європі повністю відмовитися від російського газу. США можуть на 100% забезпечити європейців американським паливом, запевнив він партнерів. Але крім енергетичної безпеки європейцям слід забезпечити свою обороноздатність.

“Ми почули його заклик до європейських країн активізуватися. Ми робимо це і будемо робити. Союзники по НАТО пообіцяли 40 млрд євро військової допомоги Україні у 2024 році, а потім надали 50 млрд. Майже 60% цієї допомоги Україні торік надійшло від європейських країн. Ми зробили більше за видатками на оборону і зробимо більше”, – наголосив міністр оборони Великої Британії Джон Гілі.

Нагадаємо, своїми першими указами Дональд Трамп призупинив на 90 днів допомогу іншим країнам у рамках міжнародного розвитку, розпочав масове скорочення чиновників, ввів надзвичайний стан на кордоні з Мексикою та обмежив міграцію. Одночасно Конгрес ухвалив закон, що полегшує затримання і депортацію нелегальних мігрантів.

Мита, переговори та економіка: чим запам’ятається перший місяць правління Трампа (ВІДЕО)

Джерело: uatv.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua