РФ може поступитися замороженими активами на 300 мільярдів доларів у рамках врегулювання війни в Україні

22 лютого 2025 р. 09:10

22 лютого 2025 р. 09:10


Росія може погодитися на використання $300 млрд суверенних активів, заморожених в Європі, для відновлення України, але наполягатиме на тому, щоб частина грошей була витрачена на території країни, яку контролюють московські війська, повідомили Reuters три джерела.

Росія і США провели свої перші переговори віч-на-віч щодо припинення війни в Україні 18 лютого в Саудівській Аравії, і президент США Дональд Трамп і президент Росії Володимир Путін заявили, що сподіваються зустрітися незабаром.

Після того, як Путін відправив війська в Україну у 2022 році, Сполучені Штати та їхні союзники заборонили транзакції з центральним банком і міністерством фінансів Росії, заблокувавши 300-350 мільярдів доларів суверенних російських активів, переважно європейські, американські та британські державні облігації, що зберігаються в європейському депозитарії цінних паперів.

Хоча переговори між Росією і Сполученими Штатами знаходяться на дуже ранній стадії, одна з ідей, що обговорюється в Москві, полягає в тому, що Росія може запропонувати використати значну частину заморожених резервів для відновлення України в рамках можливої мирної угоди, згідно з трьома джерелами, обізнаними з цим питанням.

Значні території на сході України були спустошені війною, сотні тисяч солдатів загинули або були поранені з обох сторін, а мільйони українців втекли до європейських країн або Росії. Рік тому Світовий банк оцінив реконструкцію та відновлення у 486 мільярдів доларів.

Ідея про те, що Росія може погодитися на використання заморожених грошей для допомоги у відновленні України, раніше не повідомлялася, і може дати уявлення про те, що Росія готова піти на компроміс, оскільки Москва і Вашингтон прагнуть закінчити війну, в той час, як Трамп наполягає на доступі США до українських корисних копалин, щоб віддячити за підтримку Вашингтона.

Головні вимоги Росії щодо припинення бойових дій включають виведення військ Києва з української території, на яку претендує Москва, і припинення амбіцій України щодо вступу до НАТО. Україна заявляє, що Росія повинна вивести війська з її території, і хоче отримати гарантії безпеки від Заходу. Адміністрація Трампа заявляє, що Україна має нереалістичні, «ілюзорні» цілі.

У 2023 році Група семи заявила, що російські суверенні фонди залишатимуться замороженими доти, доки Росія не заплатить за шкоду, завдану їй в Україні. Трамп заявив, що хотів би, щоб Росія повернулася до G7, групи заможних країн.

Голова Центрального банку Росії Ельвіра Набіулліна заявила в четвер, що банк не бере участі в жодних переговорах про зняття санкцій або розморожування російських резервів.

Росія раніше заявляла, що плани використання цих коштів в Україні є пограбуванням.

«Ніщо щодо України та ЄС не може бути вирішено без України та ЄС», — заявила Аніта Гіппер, речник Європейської Комісії. За її словами, ЄС і країни-члени допомагають Україні зміцнити свої позиції перед будь-якими переговорами, в тому числі щодо нового раунду санкцій проти Росії.

Провідний аналітик «Ренесанс Капіталу» Олег Кузьмін вважає, що розбіжності між США та Європою, яка контролює більшу частину активів, ускладнять скасування заморожування.

«Це вимагатиме від європейської сторони повної підтримки нинішньої позиції США, спрямованої на діалог з Росією», — сказав Кузьмін, назвавши такий сценарій «дуже оптимістичним».

РФ може поступитися замороженими активами на 300 мільярдів доларів у рамках врегулювання війни в Україні

Джерело: www.epochtimes.com.ua (Світ)