Ракети, БпЛА та лазерні технології: як розвивається оборонна промисловість України (ВІДЕО)

24 лютого 2025 р. 11:48

24 лютого 2025 р. 11:48


Міністерство оборони України 2024 року кодифікувало і допустило до експлуатації понад тисячу модифікацій озброєння і військової техніки. Більшість — зразки українського виробництва. Так, 96% дронів на озброєнні ЗСУ — виробляють або купують в Україні, повідомив глава оборонного відомства Рустем Умеров. За його словами, держава стала найбільшим виробником безпілотників у світі. Про розвиток української оборонної промисловості, техніку та зброю, якою оснащена сучасна армія, — у матеріалі журналістів FREEДOM .

На початку лютого над Запоріжжям Сили оборони України збили російську керовану авіабомбу, повідомив начальник управління комунікацій Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. За його словами, це вже не перший випадок знищення російської керованої авіабомби. Як саме вдалося їх уразити, у Повітряних силах не уточнили. Експерти припускають, що українські військовослужбовці могли для цих цілей використовувати зенітну артилерію.

“Використання зенітної артилерії для таких цілей дійсно можна вважати прагматичним рішенням точкового захисту, оскільки ефективність її вогню “за паспортом” до 2,5 км. І це також про мінімальний час, який є в розрахунку на збиття цілі. Але існує ціла низка рішень, що дає змогу модернізувати і навіть автоматизувати ці зенітні системи та вирішити питання залежності точності від майстерності зенітника”, — йдеться в публікації військового порталу Defense Express.

Чи справді пошук рішень щодо протидії російським керованим авіабомбам йде цим шляхом, стане відомо пізніше. А ось про те, як українська армія боротиметься з дронами противника, у ЗСУ розповіли. У недалекому майбутньому Сили оборони зможуть використовувати для цього лазери, заявив командувач Силами безпілотних систем ЗСУ Вадим Сухаревський.

Мова про українську зброю під назвою “Тризуб”. Україна стала п’ятою країною світу, яка здатна знищувати повітряні цілі за допомогою лазерних технологій.

“Це дійсно величезний потенціал для зміни поля бою. Це особисто моє бачення. Я супроводжую цей проєкт, щоб за допомогою технологічних рішень ми могли ефективно збивати “Шахеди”, розвідувальні дрони противника, забезпечувати оборону стратегічних об’єктів і нашого населення”, — заявив Сухаревський.

У 2024 році Генштаб ЗСУ показав першу українську реактивну вогнеметну систему “Сивалка ВМ8”. Вона здатна запускати 16 термобаричних ракет на дальність до 10 кілометрів. Військові зазначають, що “Сивалка” ефективна як для роботи по живій силі на відкритій місцевості, так і по легкоброньованій техніці противника.

“Росіяни мають на своєму озброєнні важкі вогнеметні системи, які мають велику вражаючу силу. Але Україна має чим відповісти, і ми маємо на озброєнні свої вогнеметні системи. Перший представник українського виробництва, який називається “Сивалка БМ8″, має ті самі термобаричні можливості, що й російські аналоги”, — пояснює підполковник ЗСУ Сергій Місюра.

Усередині ракети є капсула. Коли вона влучає в ціль, відбувається поширення аерозолю, каже військовослужбовець ЗСУ Святослав. За його словами, наступним етапом відбувається його підпалювання.

“Під час вибуху він створює кулю, яка випалює весь кисень у собі і створює зону низького тиску. Відповідно, зона ураження максимально поширюється, і під час роботи повним пакетом іноді становить до одного гектара”, — розповів Святослав.

Система “Сивалка” — один із понад 600 зразків озброєння українського виробництва, які Міністерство оборони кодифікувало і допустило до експлуатації у 2024 році. У більшості випадків це модифікації озброєння, яке вже використовує українська армія. Але чимало й принципово нових для українського оборонно-промислового комплексу зразків. Зокрема, елементи ракетної програми.

“Ракета “Паляниця” вийшла в серійне виробництво. Перші бойові застосування успішно пройшла ракета-дрон “Пекло”. Тривають успішні випробування нової ракети “Рута”. Далекобійний “Нептун” незабаром стане жахливою реальністю для окупантів”, — заявив президент Володимир Зеленський.

За даними Міноборони, серед допущених у 2024 році до експлуатації новинок — найбільше автотранспорту та безпілотних авіаційних комплексів. Так, у грудні 2024 року на фронті з’явилися нові українські дрони-камікадзе ТОККО, стійкі до впливу засобів радіоелектронної боротьби.

“Ці безпілотні авіаційні комплекси мають дві модифікації дронів, які відрізняються масою бойового навантаження. Елементи безпілотників мають захисне покриття, яке забезпечує стійкість роботи в складних польових умовах. Комплекс складається з наземної станції управління, пульта управління, окулярів пілота, щогли та десятків безпілотників”, — зазначили в Міноборони України.

У грудні 2024-го, під час візиту канцлера Німеччини Олафа Шольца в Україну, презентували новітні українські розробки в галузі БпЛА. Серед них — комплекс, який складається з розвідувального дрона “Шарк” та ударного безпілотника RAM-2X. Останній є аналогом американського Switchblade, призначений для ураження цілей у прифронтовій зоні. Ці дрони працюють у зв’язці, яка отримала назву “вбивчий дует”.

До початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україні далекобійні БпЛА не виробляли. Але тепер ситуація змінилася. Майже щодня з’являються новини про вибухи на стратегічних об’єктах у Росії. Українські безпілотники здатні долати рекордні відстані й успішно вражати цілі.

Так, дальність польоту дрона “Лютий” — 1,5 тисячі кілометрів. Широко відомі й інші українські розробки: “Бобер”, “Морок”, “Дракаріс”. Одним зі стимулів активного розвитку українського виробництва далекобійних безпілотників стало тривале очікування від країн-партнерів України дозволу на удари по території країни-агресора західною зброєю. Йдеться не лише про американські ATACMS, а й про британські авіаційні Storm Shadow та їхній французький аналог SCALP.

З літа 2024 року ЗСУ можуть запускати ці ракети з бортів F-16. Ці американські винищувачі стали важливою складовою протиповітряної оборони країни.

“Масована повітряна атака окупантів [13 грудня 2024 року], у небі майже 200 ворожих безпілотників, “Кинджали”, балістика і 94 крилаті ракети повітряного, морського і наземного базування. Саме “крилаті” — основна ціль українського винищувача. За результатами об’єктивного контролю маємо стовідсоткове підтвердження факту, що вперше в історії в протиповітряному бою американський винищувач F-16 збиває шість крилатих ракет, дві з них — авіаційною гарматою. І робить це — українець”, — зазначив начальник управління комунікацій Командування Повітряних сил Юрій Ігнат.

Серед новинок українського авіапарку і французькі Mirage 2000-5. Це багатоцільові одномоторні реактивні винищувачі четвертого покоління. Крім цих повітряних суден, Київ очікує на постачання шведських літаючих радарів-літаків радіолокаційної розвідки та управління ASC 890.

Як повідомлялося раніше, Європейський Союз готує пакет додаткової військової допомоги для України на загальну суму близько 20 мільярдів євро.

Ракети, БпЛА та лазерні технології: як розвивається оборонна промисловість України (ВІДЕО)

Джерело: uatv.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua