В угоді зі США про корисні копалини потрібно врахувати поклади на окупованих територіях України, — Леонов

25 лютого 2025 р. 17:42

25 лютого 2025 р. 17:42


Договір між Україною та США про видобуток українських корисних копалин, у тому числі рідкісноземельних елементів, знаходиться на етапі узгодження. Якщо США хочуть отримати ці ресурси, вони мають надати Україні гарантії безпеки. Про це сьогодні, 25 лютого, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів виконавчий директор центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.

Для припинення вогню Україні потрібні чіткі гарантії безпеки, оскільки Київ уже має досвід підписання домовленостей із Москвою, які потім були порушені росіянами.

“Для України надзвичайно важливо, щоб були країни, які можуть впливати на Росію, які гарантували б Україні те, що Росія не порушить ті домовленості, які будуть досягнуті зараз. І з цього погляду, якщо Сполучені Штати хочуть отримати доступ до українських ресурсів, очевидно, що питання стоїть у тому, що й у відповідь необхідно щось дати”, — наголосив Олександр Леонов.

Наразі команди України та США вже перебувають на фінальному етапі переговорів щодо угоди про корисні копалини. На думку експерта, це свідчить про те, що сторони пішли на взаємні поступки.

Частина покладів з корисними копалинами перебувають на захоплених Росією українських землях. На думку Леонова, це також потрібно врахувати в українсько-американській угоді.

“Мені здається, було б важливо зафіксувати в домовленостях, що корисні копалини на окупованих територіях також належать Україні і що США визнають це. І тоді якщо туди приходять іноземні компанії чи іноземні держави, які видобуватимуть ці корисні копалини незаконно, то очевидно, що Сполучені Штати можуть запровадити санкції проти цих компаній, проти цих країн. Мені здається, це буде досить непоганий варіант, — прокоментував Олександр Леонов.

Євросоюз також зацікавився українськими рідкісноземельними металами, запропонувавши Україні свій варіант співпраці. Експерт зазначає, що такий стан справ на користь України.

“Коли є конкуренція, коли є інші пропозиції, то переговори йдуть зовсім в іншому ключі. Очевидно, що це посилює позиції України, яка, наприклад, може взяти паузу [ у переговорах із США ] , щоб розглянути цей договір (угода з ЄС, — ред.). А можливо, як варіант , запропонує укласти якусь тристоронню угоду з цього питання, — підсумував експерт.

Нагадаємо , що президент США Дональд Трамп заявив, що Україна може постачати США рідкісноземельні елементи в обмін на військову підтримку. Президент Зеленський наголосив, що Україна не збирається “дарувати” свої природні багатства, але відкрита до взаємовигідної співпраці.

У першому варіанті договору, який надали США, не було враховано головного моменту — гарантії безпеки для України. Після цього американська сторона доопрацювала угоду.

В угоді зі США про корисні копалини потрібно врахувати поклади на окупованих територіях України, — Леонов

Джерело: uatv.ua (Світ)