вологість:
тиск:
вітер:
Як змусити РФ дотримуватися режиму перемир’я в Чорному морі — думка Риженка
Припинення вогню в Чорному морі — один з етапів плану перемир’я від США. Однак важливо розуміти, що мається на увазі під “перемир’ям на морі”. Фіксація російських обстрілів портової інфраструктури тільки українською стороною ні до чого не призведе. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДOM висловив капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗС України (2004-2020 рр.) Андрій Риженко.
“Потрібно визначити, що таке взагалі перемир’я на морі. Зараз це дуже-дуже загальні фрази. Я б сказав так, що перемир’я на морі для України означає три позиції. Перше: Росія перестає атакувати портову інфраструктуру України ракетами “Іскандер”, дронами, перестає атакувати судна, які перебувають у наших портах”, — вважає Риженко.
Другим пунктом він назвав можливість України відновити судноплавство зі своїх портів на узбережжя, які вона контролює. Це Одеса, Чорноморськ, Миколаїв, Херсон, Очаків.
“І третя позиція полягає в тому, щоб судна, коли почнуть рух із портів напряму в напрямку протоки Босфор, як це було до [війни], щоб на цьому шляху їх не атакували російські сили Чорноморського флоту або інших підрозділів, кораблі, підводні човни, літаки”, — сказав експерт.
Також, на думку Риженка, відновлення судноплавства не може бути реалізовано без проведення певних заходів.
“Перше, що потрібно зробити, — провести мінну розвідку в районі порту, досить великих акваторій, тому що мін там накидано багато. Далі потрібно відновити різні навігаційні знаки, особливо в каналах. Наприклад, у тому ж таки Південному Бузі під час прямування з Миколаєва, де досить складна навігація. У Бузько-Дніпровському лиманному каналі — те саме. Навігаційні знаки потрібно відновити, розчистити тощо, — перелічив він.
Для досягнення цих цілей потрібно залучати сили і засоби. І при цьому важливо, як зазначає Риженко, щоб процесу відновлення судноплавства не перешкоджала РФ, не запускала свої дрони, ракети і не обстрілювала порти України.
“Якщо вони почнуть обстрілювати, то ми будемо знову втрачати і людей, і техніку”, — наголосив він.
За тим, як відбувається перемир’я на морі, потрібно спостерігати. Моніторити, чи не проводять обстріл портової інфраструктури, а також тих сил і засобів, зокрема й цивільних, які залучаються до відновлення судноплавства, і чи не обстрілюють судна.
“Важливо, щоб хтось за цим спостерігав. До речі, Сполучені Штати можуть легко це бачити із супутників. У них дуже сильне супутникове угруповання, а також у Британії, у сил НАТО. Можуть працювати і безпілотні системи, і літаки. Я згоден, що моніторинг важливий, але я б сказав, що ще більш важливий певний елемент, який змусить сторону, яка порушує, цього не робити, можливо, навіть покарає”, — наголосив Риженко.
Він розповів, що для досягнення цієї мети мають бути певні спеціальні підрозділи, а не просто моніторинг.
“Я думаю, що найкраще це може вийти у Туреччини, яка є країною Чорноморського регіону. І в умовах дії конвенції Монтре навряд чи вона погодиться запустити до кінця війни якісь інші кораблі. Вона може направити свої, які можуть стати, наприклад, на 34-й меридіан, і дивитися, щоб російські кораблі не виходили в цей район переходів. У неї і авіація є, і підводні човни. І на якийсь період має працювати такий механізм, тому що тільки моніторингом зібрати докази неможливо. По нас стріляють регулярно, і Одеса дуже сильно страждає від цього, і Миколаїв. Тому тут мають бути такі серйозні методи, які б якимось чином стримували агресора. Інакше ми будемо тільки збирати докази і все”, — резюмував Риженко.
Конвенція Монтре відновила суверенітет Туреччини над протоками Босфор і Дарданелли з Чорного в Середземне море. Водночас Туреччина зобов’язалася дотримуватися принципів міжнародного морського права. Конвенція Монтре зберігає за торговими суднами всіх країн свободу проходу через протоки як у мирний, так і у воєнний час. Однак встановлює різний режим проходу військових кораблів для флотів чорноморських і нечорноморських держав.

Новини рубріки

Смоленська катастрофа: Польща видасть ордери на арешт 41 російського судмедексперта
02 квітня 2025 р. 02:08

Бербок попередила про активізацію Кремля напередодні виборів у Молдові
02 квітня 2025 р. 01:29

Трамп погрожує Росії тарифами: що викликало гнів президента США (ВІДЕО)
01 квітня 2025 р. 23:56