Китай закликав США негайно скасувати нові тарифи, пригрозивши відплатою

03 квітня 2025 р. 10:01

03 квітня 2025 р. 10:01


У четвер, 3 квітня, Китай закликав США негайно скасувати нові торговельні тарифи й пообіцяв вжити контрзаходів для захисту власних інтересів після того, як американський президент Дональд Трамп оголосив про масштабні мита проти торгових партнерів Штатів по всьому світу, повідомляє Reuters .

Цей крок США ігнорує баланс інтересів, досягнутий на багатосторонніх торговельних переговорах протягом багатьох років, і той факт, що Штати вже давно отримують значну вигоду від міжнародної торгівлі, йдеться в заяві Міністерства торгівлі Китаю.

“Китай рішуче виступає проти цього і вживатиме контрзаходів для захисту своїх прав та інтересів”, - додали в міністерстві.

“Можливо, найбільше головного болю спричинять тарифи президента Трампа в інших країнах. Китайські фірми переорієнтували торгівлю через такі країни, як В'єтнам і Мексика, щоб уникнути санкцій США, але ці ринки тепер самі зазнають значного удару”, - каже експерт з політики Китаю Рубі Осман.

Стратегія “Китай+1” припала до душі китайським експортерам і транснаціональним компаніям, які зробили виробничі потужності центральним елементом своїх ланцюгів поставок під час першого терміну Трампа.

Але оскільки Індія, Мексика, В'єтнам і Малайзія - країни, які отримали найбільшу вигоду від цієї схеми, зіткнуться з тарифами США від 24% до 46%, економічна перевага від перенесення виробництва з Китаю значно зменшиться.

Тарифи Трампа можуть заохотити Пекін активізувати торгівлю з альтернативними ринками, але жодна інша країна поки навіть і не наближається до споживчої потужності США, куди китайські виробники щорічно продають товарів на суму понад $400 мільярдів.

“Тарифи Трампа, безумовно, не допоможуть китайським фірмам і завдадуть реального болю в деяких секторах, але вони не матимуть вирішального впливу на китайську економіку. Американський експорт має дедалі менше значення для Китаю. Американські тарифи стимулюватимуть китайську торгівлю з іншими країнами, від Європи до Південно-Східної Азії та Африки”, - вважає професор Кембриджського університету Вільям Герст.

Водночас китайські виробники називають переорієнтацію на альтернативні ринки “нескінченною гонитвою”, що призводить до цінових війн між експортерами, які ризикують розпалити дефляційні сили в другій за величиною економіці світу.

Китай зберіг свій цільовий показник економічного зростання на цей рік на рівні “близько 5%”, попри тарифні залпи Трампа, які можуть зупинити відновлення економіки, що відбувається переважно за рахунок експорту.

Уряд Пекіна пообіцяв більше фіскальних стимулів, збільшення випуску боргових зобов'язань, подальше пом'якшення монетарної політики та ще більший акцент на стимулюванні внутрішнього попиту, щоб пом'якшити вплив торговельної війни.

“Китай заздалегідь знав, що цей день настане. …Пекін цілеспрямовано тримає більше в резерві, як з погляду внутрішніх стимулів, так і заходів у відповідь, на випадок, якщо йому знадобиться більш рішуча реакція”, - вважає експерт з політики Китаю Осман.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін також може “вступити в боротьбу”, після повідомлень про потенційну зустріч із Трампом у США в червні.

“Стратегія Трампа поєднує максимальний тиск із раптовими дипломатичними кроками - він розглядає важелі впливу і взаємодію як взаємодоповнювальні фактори. Сі, навпаки, методичний і не схильний до ризику, покладається на зволікання й дисципліну. Але ось у чому дилема: якщо він відмовляється взаємодіяти, тиск посилюється, однак якщо він вступить у контакт занадто рано, то ризикує виглядати слабким”, - каже старший науковий співробітник дослідницького інституту “Фонд захисту демократій” Крейг Сінглтон, пояснюючи, що жодна зі сторін не хоче, аби її вважали слабкою, але зволікання ризикує лише поглибити протистояння.

Після вчорашнього оголошення Трампа про тарифи на Китай чекають нові 34% мита на додаток до 20% тарифів, які глава Білого дому запровадив раніше. Таким чином, загальний обсяг мит США проти Китаю досягне 54%, наближаючись до 60% тарифів, якими Трамп погрожував під час передвиборчої кампанії.

Китайські експортери, як і експортери з інших країн, зіткнуться з 10% базовим тарифом, як частиною нового 34% збору США, майже на всі товари, що поставляються до найбільшої споживчої економіки світу, починаючи з суботи, 5 квітня. Вищі “дзеркальні тарифи”, набудуть чинності з 9 квітня.

Трамп також підписав указ про закриття торгової лазівки, відомої як de minimis, що дозволяла безмитно ввозити в США товари низької вартості з Китаю та Гонконгу. Ще глава Білого дому наказав торговельному представнику США до 1 квітня визначити, чи виконує Китай свої зобов'язання в межах американсько-китайської торговельної угоди 2020 року, яка вимагала від Пекіна збільшити закупівлю американського експорту на $200 мільярдів протягом двох років. Китай не зміг досягти своїх цілей, коли почалася пандемія COVID-19. За даними китайської митниці, у 2017 році, до початку торговельної війни, Пекін купив американських товарів на $153 мільярди, а минулого року ця цифра зросла до $164 мільярдів.

Китай закликав США негайно скасувати нові тарифи, пригрозивши відплатою

Джерело: zn.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua