Путін боїться двох держав — США і Китаю, якби вони на нього натиснули, то змусили б сісти за стіл перемовин, — Мережко

03 квітня 2025 р. 11:11

03 квітня 2025 р. 11:11


Москва відмовилася від мирної пропозиції лідера США Дональда Трампа, а бомбардування України тривають. Тепер головне питання — як Сполучені Штати дадуть відповідь на цей крок. Китай, своєю чергою, займає двоїсту позицію: підтримує Росію, але при цьому боїться опинитися поза дипломатичним процесом. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав голова комітету ВР України з питань зовнішньої політики України та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

“Щодо переговорного процесу, то ми прекрасно розуміємо, що на сьогоднішній день, з одного боку, як говорив державний секретар Сполучених Штатів Марко Рубіо, м’яч знаходиться на боці Путіна. Він повинен, як і передбачалося, дати якусь відповідь на пропозицію про припинення вогню з боку президента Трампа. Ми всі бачимо, що ця відповідь була негативною. І, по суті, коли Путін намагався представити абсолютно неприйнятну додаткову пропозицію, якісь застереження, і по суті також, тому що бомбардування і злочини Росії не припиняються. Ми це бачимо щодня”, — сказав Мережко.

І тепер, вважає він, постає питання: якою буде реакція президента Трампа? Тобто чи прореагує він так, як обіцяв це зробити заздалегідь.

“Він заявляв так, що є конкретна пропозиція, її необхідно прийняти без будь-яких застережень, що Україна і зробила. А Росія, по суті, відкинула цю пропозицію. І ось питання в тому, чи буде реакція з боку Сполучених Штатів, Трампа чи ні? І в якій формі, якщо це станеться”, — зазначив нардеп.

Що стосується ролі Китаю в переговорному процесі, то, за словами Мережка, вона справді доволі суперечлива.

“Тут українській дипломатії необхідно буде провести дуже тонку гру. В чому полягає проблема? З одного боку, всі розуміють, що Путін боїться тільки двох держав. Це Сполучені Штати і Китай. І якби на нього чинили тиск і США, і Китай, то змусили б Путіна сісти за стіл перемовин і припинити агресію. Це реально”, — акцентував Мережко.

Але Китай не хоче цього робити, оскільки дійсно між КНР і Росією існують відносини у форматі стратегічного партнерства без обмежень, доповнив спікер.

“Крім того, якщо ми беремо до уваги документи НАТО, то там дається дуже чітка характеристика ролі Китаю в російській агресії проти України. Там дається така кваліфікація, згідно з якою Пекін являє собою вирішальний фактор російської війни проти України. Я цитую один із документів НАТО. Тому Китай, з одного боку, підтримує Росію, а з іншого — боїться опинитися поза тими процесами, які нині відбуваються, дипломатичними процесами. Звідси й такі суперечливі сигнали з Пекіна”, — пояснив гість ефіру.

Він нагадав, що спочатку з’явилася заява про те, що Китай готовий навіть взяти участь у якійсь миротворчій операції на території України. Потім це було дуже швидко спростовано.

“І ось сьогодні така ситуація невизначеності. Тобто Китай боїться залишитися поза дипломатичним процесом, а, з іншого боку, боїться вживати якихось дій або кроків, які б, скажімо так, не сподобалися його стратегічному партнеру, тобто Путіну”, — резюмував гість ефіру.

Раніше політолог Ігор Чаленко висловив думку, що президент США Дональд Трамп прагне представити врегулювання війни в Україні як ключове досягнення перших 100 днів свого правління. Однак м’яка позиція Вашингтона і тактика затягування з боку Росії знижують шанси на будь-який дипломатичний успіх.

Путін боїться двох держав — США і Китаю, якби вони на нього натиснули, то змусили б сісти за стіл перемовин, — Мережко

Джерело: uatv.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua