У Євросоюзу є проблеми із суб’єктністю в питаннях зовнішньої політики та безпеки — розбір політолога

03 квітня 2025 р. 18:23

03 квітня 2025 р. 18:23


Європейський Союз зараз дедалі більше уваги приділяє питанням безпеки. Проте США не поспішають включати Євросоюз у переговорний процес щодо закінчення війни Росії проти України. Тим часом Кремль намагається вбити клини між Сполученими Штатами і деякими країнами, які входять до НАТО. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат політичних наук, засновник ГО “СД Платформа” Богдан Ференс.

За його словами, у питаннях суб’єктності Євросоюзу завжди був певний виклик.

“Тому що суб’єктність у питанні зовнішньої політики та безпеки завжди була більше прерогативою на рівні держав-членів, а не на рівні європейських інституцій. І я думаю, зберігається певний баланс, який уже багато десятків років вибудовується. Так, є європейські інституції, де ухвалюють рішення, але все ж таки ключові питання безпеки та зовнішньої політики насамперед вирішують на рівні столиць держав-членів ЄС, навіть за умови, що в новій Єврокомісії є новий пост єврокомісара з питань оборони”, — пояснив Ференс.

Він нагадав, що єврокомісаром з питань оборони та космосу став колишній прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс, який зараз намагається предметно займатися цим напрямком.

“Те, що стосується взагалі рівня суб’єктності в контексті тих консультацій або переговорів, які ми спостерігаємо, тут є певні виклики, я думаю. Американці зараз не особливо готові включати європейських лідерів в активну фазу пошуку тих чи інших точок дотику для того, щоб російська війна завершилася. І тому на рівні зустрічей європейських лідерів відбувається певна саморефлексія”, — сказав політолог.

На його думку, так відбувається тому, що за президента США Дональда Трампа змінився рівень співпраці, який був за Джо Байдена.

“Кремль також вибудовує свою тактику для того, щоб більше клинів вбивати між тими чи іншими державами всередині європейського простору, і зокрема між США та деякими країнами НАТО. І це ризики, з якими потрібно працювати. І потрібно завжди пам’ятати, що це недопрацювання внутрішньої координації країн НАТО, вона може бути на руку, на жаль, Путіну і його бажанню максимізувати свої позиції до майбутніх тих чи інших форматів і переговорів”, — вважає Ференс.

Нагадаємо, ЄС і Велика Британія готові запроваджувати нові санкції проти Росії та посилити підтримку України. Про це йдеться у спільній заяві за підсумками зустрічі в Мадриді міністрів закордонних справ Іспанії, Німеччини, Франції, Італії, Британії та Польщі, а також верховного представника Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Каї Каллас і єврокомісара з питань оборони Андрюса Кубілюса.

У Євросоюзу є проблеми із суб’єктністю в питаннях зовнішньої політики та безпеки — розбір політолога

Джерело: uatv.ua (Світ)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua