вологість:
тиск:
вітер:
Членство України в НАТО або 5-та стаття без вступу країни до блоку: на нюанси звернув увагу політолог
Ні за колишнього президента США Джо Байдена, ні зараз, під час президентства Дональда Трампа, немає жодної конкретики про вступ України до НАТО. Прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні запропонувала використати як гарантії безпеки для України умови, вписані в 5-й статті статуту НАТО, але разом з тим країна не буде членом Північноатлантичного альянсу. Але це рівень дискусії, жодних кроків у цьому напрямку немає. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат політичних наук, засновник ГО “СД Платформа” Богдан Ференс.
Він зауважив, що в той час, коли президентом США був Джо Байден, Україні постійно обіцяли відчинені двері в НАТО, але не говорили, як можна скористатися входом у ці двері, щоб убезпечити себе.
“І ми, природно, прагнули, особливо коли почалося російське повномасштабне вторгнення, тому що логічно бути під парасолькою НАТО для того, щоб убезпечити наших громадян насамперед. Але поки війна триває, і це було також досить очевидно від самого початку, навряд чи хтось буде всередині НАТО йти на такі кроки з огляду на розширення, піддаючи досить серйозному ризику свою безпеку”, — зауважив Ференс.
На його думку, лідери країн НАТО думають насамперед про свою безпеку і зіставляють ризики.
“Ризик прямого конфлікту з Російською Федерацією досить високий, він враховується на різних рівнях — як політичному, так і військово-операційному. Це потрібно просто розуміти. Нам це не подобається, зрозуміло чому, але знову ж таки це реалії, з якими потрібно працювати”, — наголосив політолог.
Ференс вважає, що пропозиція прем’єр-міністерки Італії Джорджі Мелоні про застосування 5-ї статті НАТО до України без членства країни в блоці — це більше рівень політичної дискусії, ніж конкретних кроків.
“Усе насамперед залежить від позиції Сполучених Штатів Америки всередині НАТО. І рішення там ухвалюються консенсусом. Усі держави-члени НАТО мають підтримати ту чи іншу ідею або ініціативу. Потрібно розуміти, що НАТО не є органічним, єдиним у думці, там є різні країни з різним інтересом. Але безумовно важливий вплив — це адміністрація Трампа та США. Я не бачу поки що жодних сигналів більш позитивного, конструктивного напряму щодо реалізації таких гарантій безпеки, про які зараз ідеться”, — пояснив він.
Нагадаємо, прем’єр-міністерка Італії Джоржда Мелоні запропонувала поширити дію 5-ї статті НАТО на Україну без її формального членства в Альянсі.

Новини рубріки

Через 5 днів після землетрусу: в М'янмі дивом відшукали живих людей під завалами
04 квітня 2025 р. 12:30

Мита США можуть призвести до скорочення обсягів світової торгівлі на 1% - СОТ
04 квітня 2025 р. 12:06

У США через шторми загинули щонайменше семеро людей
04 квітня 2025 р. 12:06