вологість:
тиск:
вітер:
Посилити Україну і послабити Росію: ключові заяви на засіданні глав МЗС країн НАТО (ВІДЕО)
Сьогодні, 3 квітня, у Брюсселі стартувала зустріч міністрів закордонних справ країн-членів НАТО. Вже пройшла сесія за участю представників Індо-Тихоокеанського регіону: Австралії, Японії, Нової Зеландії та Південної Кореї. У вступному слові генеральний секретар НАТО Марк Рютте зазначив, що російське вторгнення і підтримка, яку російська військова машина отримує від Китаю, Північної Кореї та Ірану, показують, що безпека Євроатлантичного і Тихоокеанського регіонів сьогодні пов’язані, як ніколи раніше. Україна — одна з головних тем для обговорення. Про що вже вдалося домовитися учасникам зустрічі, розповідає кореспондент телеканалу FREEДOM в Європі Віталій Сизов.
У штаб-квартиру НАТО в Брюссель вже прибув глава Міністерства закордонних справ України Андрій Сибіга. У його планах — переговори про гарантії безпеки та досягнення стійкого миру. У його графіку — низка двосторонніх зустрічей, у тому числі й з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте.
Український міністр вже зустрівся зі своїм японським колегою Такеші Івайя. Сибіга розповів йому про українські зусилля на шляху до досягнення миру і подякував за допомогу, назвавши Японію ключовим союзником в Азії.
Сибіга також дав вступні ремарки з генеральним секретарем Марком Рютте. У них він підкреслив, що Україна беззастережно прийняла пропозицію США про припинення вогню, в той час, як Росія не хоче приймати цю пропозицію. Зараз дуже гарний час, щоб посилити на неї тиск, щоб примусити її до миру.
Також сьогодні на засіданні в статусі держсекретаря США бере участь Марко Рубіо. Його головна мета — переконати європейських членів НАТО збільшити витрати на оборону до 5% від ВВП. Він нагадав що війна йде на території Європи, а його країна готова дати приклад збільшення витрат на оборону.
“Я розумію, що є внутрішня політика після десятиліть створення великих мереж соціального захисту, яку, можливо, ви не хочете скасовувати й більше інвестувати в національну безпеку. Але події останніх декількох років — повномасштабна наземна війна в самому серці Європи — нагадують, що жорстка сила як і раніше необхідна в якості стримуючого фактора. І тому ми хочемо піти звідси з розумінням того, що ми знаходимося на реалістичному шляху до того, щоб кожен з членів взяв на себе зобов’язання і виконав обіцянку досягти 5% витрат. Це включає в себе те, що Сполученим Штатам доведеться збільшити свій відсоток. Тому що якщо загрози дійсно настільки страшні, як я вважаю, і як вважають члени цього Альянсу, то цим загрозам потрібно протистояти повною і реальною прихильністю мати можливості, щоб протидіяти цьому”, — заявив Марко Рубіо.
Це ключове питання, оскільки багато союзників говорили, що США не витрачають 5% на оборону. Але держсекретар США зазначив, що Штати самі готові збільшувати витрати на оборону, які зараз становлять трохи більш як 3%.
Також на зустрічі був присутній прем’єр-міністр Норвегії Еспен Барт Ейде. Він зазначив, що зацікавлений у дискусії з Рубіо. Особливо його цікавить хід переговорів у Саудівській Аравії з питання встановлення миру в Україні. Він не вважає це стартом повномасштабних мирних переговорів, а підготовкою до них. Представник Норвегії підкреслює, що Росія залишається загрозою для Європи навіть у разі припинення вогню. І про це треба пам’ятати й продовжувати допомагати Україні.
“Я хотів би сказати як представник країни-засновника цього великого Альянсу, що ми дійсно дбаємо про його єдність і його працездатність. Наше головне послання тут сьогодні полягає в тому, що Росія є і залишиться визначальною загрозою для НАТО. І нам потрібно підготуватися не тільки до того, як впоратися з наступним етапом війни в Україні, а й до того, що станеться після цього. І те, як управлятися з Росією, дуже важливо для Альянсу зараз і в найближчі роки. Нещодавно я був у Харкові на сході України, дуже близько до фронту, в місті, що піддається щоденним атакам. І це було ще одним нагадуванням про стійкість і фортецю українського народу, його уряду. Їм потрібна вся можлива підтримка”, — зазначив прем’єр-міністр Норвегії Еспен Барт Ейде.
Представник Фінляндії на цій зустрічі, глава МЗС Еліна Валтонен, вважає, що союзники повинні зберегти загальний підхід до стримування Росії, який вони використовують протягом останніх трьох років. А саме — продовжувати тиск до тих пір, поки Росія не погодиться на переговори.
“Мирні ініціативи в питанні України більш ніж вітаються, і ми вітаємо проєкт президента Трампа про досягнення справедливого і міцного миру в Україні. І ми знаємо, що стратегія, якої дотримувалися і Європа, і США, і Канада протягом останніх трьох років, коли Росія вела свою агресивну війну, була абсолютно правильною. І стратегія полягала в тому, щоб посилити Україну і послабити Росію. І це саме той курс дій, який ми повинні продовжувати й в цій ситуації, тому що ми бачимо: тільки Росія наразі не бажає складати зброю “, — заявила Еліна Валтонен.
Про посилення позиції України говорив і генеральний секретар НАТО Марк Рютте. Він кілька разів повторив, що тільки за три місяці цього року союзники зобов’язалися надати допомогу Україні на суму 20 млрд євро.
Зараз очікується робоча вечеря у форматі Україна — НАТО. У ньому візьме участь Андрій Сибіга, а також Марк Рютте.
Нагадаємо , сьогодні, 3 квітня, державний секретар США Марко Рубіо прибув до Брюсселя для участі в засіданні міністрів закордонних справ країн-членів НАТО. Це його перша зустріч у штаб-квартирі Альянсу як представника Сполучених Штатів.

Новини рубріки

У США внаслідок сильних штормів загинули щонайменше семеро людей
04 квітня 2025 р. 14:12

Статки 500 найбагатших людей світу скоротилися на $208 мільярдів через мита Трампа - Bloomberg
04 квітня 2025 р. 13:55

Колишній голова МІ-6 розповів про слабкі місця Путіна
04 квітня 2025 р. 13:54